Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

“Aşı Takvimi”.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "“Aşı Takvimi”."— Sunum transkripti:

1 “Aşı Takvimi”

2 Çocuklarımızın daha sağlıklı geleceği için
“AŞI TAKVİMİNİ” takip edin…

3 Çocukluk Çağı Aşıları Neden Çok Önemlidir
Çocukluk Çağı Aşıları Neden Çok Önemlidir? Yeni doğmuş bebekler annelerinden aldıkları antikorlarla pek çok hastalığa karşı korunurlar. Ancak bu korunma sadece aylarla ölçülen bir süre devam eder ve azalarak kaybolur. Yeni doğanlar, boğmaca gibi bazı hastalıklara karşı anneden geçen antikorlara da sahip değildir.

4 Bebekler aşılanmazsa ve hastalığın mikrobu ile karşılaşırsa vücudu hastalıkla savaşacak kadar güçlü olmayabilir. Aşılar bulunmadan önce pek çok bebek günümüzde aşılarla korunabilen hastalıklar nedeniyle ölmekteydi. Aynı mikroorganizmalar günümüzde de halen dolaşmaktadır ancak bebekler aşılar sayesinde korunmakta ve bu sayede bu hastalıklar artık pek görülemiyor.

5 Bir çocuğun aşılanması toplum bağışıklanması açısından da önem taşımaktadır. Aşılanmış çocuklar sayesinde mikrobun dolaşması ve yayılımı azalacak ve özellikle aşılanmamış olan çocuklar veya erişkinler veya aşı yaşı henüz gelmemiş minik bebekler (örneğin kızamık aşısı 9 ay-1 yaş civarında yapılır) veya tıbbi sebeplerden dolayı (örneğin lösemili çocuklar) aşılanamayanlar da korunacaktır.

6 Aşılanan kişiler hastalık mikrobunu taşıyıp yaymayacağı için bu kişilere bulaşma riski de azalacaktır. Aşılama ile hastalığın görülme oranı azalabilir veya tamamen hastalık ortadan kalkabilir (örneğin çiçek hastalığında olduğu gibi)…

7 “Aşı Takviminin Takibi Önemlidir. İlköğretim 8
“Aşı Takviminin Takibi Önemlidir. İlköğretim 8. sınıfa kadar çocuğunuza yaptıracağınız aşılar sayesinde, hem çocuğunuzu, hem diğer çocukları ve toplumu olabilecek hastalıklardan korumuş olursunuz”

8 “Zamanında yapılmayan aşı nedeniyle yüzlerce çocuk bitkisel hayata girdi”
Türkiye'de özelikle Doğu ve Güneydoğu'da zamanında kızamık aşısı olamayan çocuklarda görülen ölümcül SSPE virüsü nedeniyle yüzlerce çocuk bitkisel hayata girdi. SSPE virüsü nedeniyle 12 yaşındaki oğlu Sercan Arat'ı kaybeden Diyarbakır SSPE Derneği Başkanı Abdullah Arat, derneklerine başvuran 135 SSPE hastasının 70'inin öldüğünü geri kalan çocukların ölümün pençesinde olduğunu söyledi.

9 Diyarbakır'da 300'den fazla SSPE hastası olduğunun altını çizen Arat, bitkisel hayata giren çocukların tedavilerinin özel polikliniklerde değil eskiden olduğu gibi evde yapılmasını istedi. Çocukları 4 yıl önce SSPE hastalığına yakalanan Nafiz ve Besra Kıran çifti çocukları Özcan'ın (10) ölümünü çaresizlikle izlediklerini söyledi.

10 İşsiz baba Nafiz Kıran, "Devletimiz açlıktan ölen Somalili çocukların yardımına koşması bizi mutlu etti. Bizim çocuklar da ölüyor, ancak bize yardım eden kimse yok. Çocuğumun ölümünü izliyorum. Hangi anne ve baba bu acıya dayanır" diye konuştu. HABER KAYNAK/

11

12 “Suçiçeği, Hepatit A, Hepatit B, Hib (Menenjit), Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak, Boğmaca, Zatürree (pnömokokal zatürree),Çocuk felci, Kızamıkçık, Difteri, Tetanoz, Kuduz, Meningokok (erişkin menenjiti)”

13 Bebekken aşıları aksatırsak ileride bizi bekleyen “HASTALIKLAR!...”

14 Ebeveynlerin üzerinde ÖNEMLE durması gereken bir konu olan “Aşı” düzenlen takvimle birlikte takip ediliyor. Aşı günlerini unutmak, büyük bir sorun haline gelebiliyor. Günlerini kaçırmak, ertelememek, zaman kaybetmemek adına yapacağınız ufak bir düzenleme ile bebeğinizin doğumundan, 8 yıllık eğitim hayatına kadar aşıları takip edilsin.

15 Bebeğinizi, çocuklarınızı
Sosyal Paylaşım platformu olan takiplen.com’un bünyesinde barındırdığı “AŞI TAKVİMİ” uygulamasını aktifleştirin!... Bebeğinizi, çocuklarınızı GELECEĞİMİZİ riske atmayın!.. Uzun bir süre size hatırlatıcı görevini üstlenen uygulama, anne babaların en büyük, akıllı yardımcısı olacaktır.

16 Onlar geleceğimiz, nasıl olmalarını istersiniz???

17 TEŞEKKÜRLER…


"“Aşı Takvimi”." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları