Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Onur Oğuz İTÜ Yatırım Kulübü 13/16 Kasım 2012.  Genel Bilgiler  Sabit Getirili Menkul Kıymetler  Döviz-Altın Piyasaları  Hisse Senedi  Haklar  Getiriler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Onur Oğuz İTÜ Yatırım Kulübü 13/16 Kasım 2012.  Genel Bilgiler  Sabit Getirili Menkul Kıymetler  Döviz-Altın Piyasaları  Hisse Senedi  Haklar  Getiriler."— Sunum transkripti:

1 Onur Oğuz İTÜ Yatırım Kulübü 13/16 Kasım 2012

2  Genel Bilgiler  Sabit Getirili Menkul Kıymetler  Döviz-Altın Piyasaları  Hisse Senedi  Haklar  Getiriler  Değerleme Yöntemleri  Hisse Senedi Yatırım Stratejileri  Piyasayı Yenmek

3 Piyasa ve Borsa Nedir? Alıcıların ve satıcıların iletişim kurdukları ortamdır. Piyasada fiyatlar, arz-talep kanununa göre oluşur. Alıcı ve satıcılar “Borsa” sayesinde birbirlerini aramak zorunda kalmadan işlem yaparlar. Borsalar organize veya tezgahüstü piyasalar olarak ayrılırlar. Ülkemizde İMKB, İAB, VOB organize piyasalardır. Kapalıçarşı tezgahüstü piyasadır.

4  Borçlanma araçları alınıp satılır.  Belirli vadesi ve faizi olan menkul kıymetlerdir.  Tahvil, Bono, Ters Repo bu kapsamda yer alır.  Vade sonu beklenirse, getiri garantilidir.  SGMK’lerin faizi ile fiyatı arasında ters yönlü ilişki vardır. Eğer faizler düşecekse, bugünden SGMK almak kârlı olacaktır.

5  Döviz piyasaları ülkenin dış ticaret hacmi, faiz oranları, bütçe açığı, politik-stratejik etkenler çerçevesinde hareket eder.  TL’yi değerlendirecek her hamle, kurların aşağı gelmesi anlamındadır.  Altın piyasaları uluslar arası gelişmelerin yanı sıra USD/TL kurundan da etkilenir.

6  Değişken getirili menkul kıymetlerdir.  Sahibine kârdan pay almak, yönetime katılmak gibi temel ortaklık haklarını sağlar. Buna karşılık sermayeye katılma yükümlülüğü getirir.  Piyasadaki değer artışı sayesinde Alım-Satım Kazancı ve Kar Payı (Temettü) şeklinde getiri imkanları verir.

7  Hisse senedi yatırımlarında getiri garantisi yoktur. Bu nedenle doğru değerleme önemlidir  Başlıca değerleme yöntemleri: Temel Analiz ve Teknik Analiz’dir.  Şirketin mali durumuna bakmak Temel Analiz; Geçmiş fiyat hareketlerine bakmak Teknik Analiz’dir.

8  Temel düzeyde muhasebe bilgisi gerektirir.  Genelde uzun vadeli yatırımlar için önemlidir.  Şirketin kârı, satış gelirleri, maliyetleri belirleyicidir.  Mali durumu güçlü olan şirketler, ortaklarına yüksek getiri sağlayabilir

9  Başarılı bir temel analiz için dikkat edilmesi gerekenler:  Yatay Analiz  Dikey Analiz  Oran Analizi  Piyasa Çarpanları Analizi

10 Yatay Analiz Örneği

11 Dikey Analiz Örneği

12 Oran Analizi Cari Oran: Dönen Varlıklar / K.V.Borçlar Likit Oran: Hazır Değ.+K.V.Alacaklar / K.V. Borç. Özsermaye Kârlılığı: Net Dönem Kârı / Özsermaye Bedelsiz Oranı: Özsermaye / Ödenmiş Sermaye

13 Piyasa Çarpanları Analizi Fiyat / Kazanç Oranı (Sektör ya da Borsa Ortalamasından Küçük Olmalı) Piyasa Değeri /Defter Değeri (1’e yakın veya altında olmalı)

14 Piyasa Çarpanları Analizine Örnek

15  Geçmiş fiyat hareketlerinin tekrarlanacağı varsayımını esas alır.  Yükselen ve alçalan trendlere bakarak gelecek tahmin edilir  Geçmişteki yüksek fiyatlar gelecek için “Direnç”, düşük fiyatlar ise “Destek” olarak adlandırılır.

16

17

18

19 Nelere Dikkat Edilmeli?  Tepe ve Dip noktaları  5-20-100-200 günlük hareketli ortalamaların birbirleri arasındaki ve hissenin mevcut fiyatındaki durumu  Yükselen/Alçalan kanalın neresinde bulunulduğu  Formasyonlar ve mevcut durum

20 Başlıca formasyon türleri:  Omuz-Baş-Omuz Formasyonu (OBO)  Ters Omuz-Baş-Omuz Formasyonu  İkili Zirve Formasyonu  İkili Dip Formasyonu  Üçlü Zirve  Üçlü Dip  Üçgen Formasyonları  Dörtgen Formasyonu  Kısa Vadeli Yükseliş Formasyonları (Bayrak-Flama- Takoz)

21  Temel Analiz “hangi” hisseyi seçeceğimizi; Teknik Analiz ise o hisseye “ne zaman” yatırım yapacağımızı gösterir.  Yatırım yaparken dikkate alınacak sıralama 1. Hikaye (Şirketi değerlendirecek bir beklenti) 2. Güçlü Bilanço (Kârlı şirketler kazandırır) 3. Fiyatın dipte veya zirvede olup olmadığı 4. Başlıca rasyoların çok fazla değerlenmesi

22  Herkesin yaptığının tersini yap  Piyasa ile ASLA inatlaşma  Nerede girip, nereden çıkacağını bil (Daima dipten alıp zirvede satmak imkansızdır)  Duygusal hareket etme (Özellikle aldığın hisseler hakkında)  KENDİN analiz yap, KENDİN tahmin et, KENDİN yatırım yap.

23  Borsada fırsatların bitmeyeceğini unutma (Almak veya satmak için acele etme)  Hedeflerini her zaman güncel tut  Şirketi, sektörü, ekonominin genelini ilgilendiren haberleri takip et  İşlem yapmış olmak için yapma (Nakitte kalmak da bir pozisyondur)

24 www.imkb.gov.tr www.kap.gov.tr www.yatirimyapiyorum.gov.tr www.bilincliyatirimci.org www.finnet.com.tr www.borfin.com.tr www.bilgeyatirimci.com www.tspakb.org.trwww.tspakb.org.tr (Lisanslama Eğitim Kılavuzları)

25 TEŞEKKÜRLER… İletişim: Twitter: onuroguznet E-Posta: oguzonur@gmail.com


"Onur Oğuz İTÜ Yatırım Kulübü 13/16 Kasım 2012.  Genel Bilgiler  Sabit Getirili Menkul Kıymetler  Döviz-Altın Piyasaları  Hisse Senedi  Haklar  Getiriler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları