Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

WELWYN CITY GARDEN WELWYN BAHÇE ŞEHİR. KAYNAKÇA  Garden cities of To-Morrow  www.ourwelwyngardencity.org www.ourwelwyngardencity.org  www.wikipedia.com.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "WELWYN CITY GARDEN WELWYN BAHÇE ŞEHİR. KAYNAKÇA  Garden cities of To-Morrow  www.ourwelwyngardencity.org www.ourwelwyngardencity.org  www.wikipedia.com."— Sunum transkripti:

1 WELWYN CITY GARDEN WELWYN BAHÇE ŞEHİR

2 KAYNAKÇA  Garden cities of To-Morrow  www.ourwelwyngardencity.org www.ourwelwyngardencity.org  www.wikipedia.com www.wikipedia.com

3  Fatma Çağla ŞEVİK  Sevgi Ekin KÖKSAL

4 HOWARD’ IN BAHÇE ŞEHRİ  Ebenezer Howard 1898 de İngiltere’de yayınladığı «Yarının Bahçe Kentleri » kitabı ütopist geleneğin izlerini taşımaktadır.  Kitabı yazmadan önce İngiltere’deki sosyalist çevrelerle ilişkisi olmuştu. Zamanla bu gruplardan uzaklaştı. Kitabı yazdığı dönemde bireyselcilik ve sosyalizm arasına bir uzlaşma arayışı içindeydi.

5  Howard’ın önerdiği çözümüm çıkış noktası kentlerin büyüklüğünün bilinçli bir denetim altında bulunmasıydı.  Kente değil, büyük kente karşıydı.  Önerdiği bahçe kent sonucunda, kent ile kır arsındaki üstünlük farkı kalkacaktı.

6

7

8  Letchworth uygulanan ilk bahçe şehirdir. (1905)  İkinci uygulanan bahçe şehir Welwyn’dir. (1919)

9 WELWYN BAHÇE ŞEHİR

10  Welwyn bahçe şehri İngiltere’nin doğu bölgesinde, Hertfordshire eyaletinde yer alır.  Nüfusu 43,252 ‘dir.Maksimum yaşayabilecek kişi sayısı 40-50 bin arasındadır.  Okyanus iklimine sahiptir.

11

12

13

14

15

16

17

18

19 Boating Lake - Göller

20

21  Kentin dışından geçen demiryolu hattı

22

23  Golf sahası oldukça büyük bir yeşil alan kazandırmaktadır.

24  Welwyn bahçe şehrinin yaratıcısı her ne kadar Ebenezer Howard olsa da, mimarı ve şehir plancısı Frederich Osborn ‘dur.  Bahçe şehirdeki temel özellik şehir içi ulaşımın yaya düzeyinde olmasıdır. Bu yüzden evlerin olduğu yerler ağaçlandırılarak yeşil kuşaklar oluşturuldu ve yollar olabildiğince şehrin dışında, evlerin arkasında yer aldı.

25  Welwyn bahçe şehrinin oluşturmak için 2500 ev tasarlanmıştı. Bu tasarıma uygun hale getirilmesi için 500 den fazla ev yıkıldı.  I. Dünya Savaşı sonrası inşa edilen bu şehir; fiziksel, sosyal, kültürel ve ekonomik planlamaları açısından diğer kentlere örnek bir model olarak gösteriliyordu.


"WELWYN CITY GARDEN WELWYN BAHÇE ŞEHİR. KAYNAKÇA  Garden cities of To-Morrow  www.ourwelwyngardencity.org www.ourwelwyngardencity.org  www.wikipedia.com." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları