Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Önceki slaytlarımızda Dünya, Güneş ve Ay’ın yaptığı hareketleri ve bunların sonuçlarını incelemiştik.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Önceki slaytlarımızda Dünya, Güneş ve Ay’ın yaptığı hareketleri ve bunların sonuçlarını incelemiştik."— Sunum transkripti:

1

2

3

4 Önceki slaytlarımızda Dünya, Güneş ve Ay’ın yaptığı hareketleri ve bunların sonuçlarını incelemiştik.

5 Şimdi hep birlikte Dünyamızın uydusu Ay’ı ve hareketlerini inceleyeceğiz.

6 Çıplak gözle en rahat gördüğümüz gök cismi Ay’dır. Bize çok yakın olmasına rağmen Ay’a seyahat hâlâ bizler için çok kolay değildir. Çıplak gözle en rahat gördüğümüz gök cismi Ay’dır. Bize çok yakın olmasına rağmen Ay’a seyahat hâlâ bizler için çok kolay değildir.

7 Ay’a ilk ayak basan insan 1969 ylında astronot Neil Armstrong olmuştur.

8 Ay’da oksijen, su gibi öğeler mevcut olmadığı için Ay bize hep renksiz ve soğuk gözükür. Oysa Ay’dan Dünyamızı izliyor olsaydık, güzel gezegenemizi böyle görürdük.

9 Dünya ve Ay’ın durmak bilmeyen hareketleri ile Ay Dünyamızdan farklı şekillerde gözükmektedir. Dünya ve Ay’ın durmak bilmeyen hareketleri ile Ay Dünyamızdan farklı şekillerde gözükmektedir.

10 Ay zaman zaman farklı biçimlerde gözükse de aslında onun şekli hiç değişmemektedir. Ay zaman farklı biçimlerde gözükse de aslında onun şekli hiç değişmemektedir.

11 Ay her zaman yuvarlak şeklini korur ancak, tıpkı Dünya gibi kendi etrafında ve Dünya etrafında döndüğü için bazı bölgeleri bazen karanlık olur.

12 Şimdi hep birlikte niçin Ay’ın görüntüsünü sürekli farklı gördüğümüzü anlamaya çalışalım. Şimdiye kadar bu konuyu anlamadıysanız üzülmeyin, az sonra izleyerek öğreneceksiniz ! Şimdi hep birlikte niçin Ay’ın görüntüsünü sürekli farklı gördüğümüzü anlamaya çalışalım. Şimdiye kadar bu konuyu anlamadıysanız üzülmeyin, az sonra izleyerek öğreneceksiniz !

13 Ayın evrelerinden ilki: YENİ AY. Bu evrede ay güneş ile dünya arasındadır. Dünyadan bakıldığında Ay, güneş ışınlarını kapattığı için neredeyse hiç gözükmez. Ayın evrelerinden ilki: YENİ AY. Bu evrede ay güneş ile dünya arasındadır. Dünyadan bakıldığında Ay, güneş ışınlarını kapattığı için neredeyse hiç gözükmez. Dünyadan bakınca Ayın karanlık yüzünü görürüz, daha doğrusu Ay’ı göremeyiz  Dünyadan bakınca Ayın karanlık yüzünü görürüz, daha doğrusu Ay’ı göremeyiz 

14 Ayın evrelerinden ikincisi: İLK DÖRDÜN. Bu evrede Ayın ışık alan yarısı Dünyadan bu şekilde izlenir…………………> Ayın evrelerinden ikincisi: İLK DÖRDÜN. Bu evrede Ayın ışık alan yarısı Dünyadan bu şekilde izlenir…………………>

15 Ayın evrelerinden üçüncüsü: DOLUNAY. Bu evrede Ayın ışık alan yüzeyi bütün hali ile Dünyadan izlenebilir. Ayın evrelerinden üçüncüsü: DOLUNAY. Bu evrede Ayın ışık alan yüzeyi bütün hali ile Dünyadan izlenebilir.

16 Ayın evrelerinden sonuncusu: SON DÖRDÜN. Bu evrede Ayın ışık alan yarısı Dünyadan bu şekilde izlenir…………………> Ayın evrelerinden sonuncusu: SON DÖRDÜN. Bu evrede Ayın ışık alan yarısı Dünyadan bu şekilde izlenir…………………>

17 Ay’ın Dünya’mız etrafında dönmesi ile nasıl şekilden şekle girdiğini tek ekranda izleyelim mi? Ay’ın Dünya’mız etrafında dönmesi ile nasıl şekilden şekle girdiğini tek ekranda izleyelim mi?

18 Dünyadan görüntüsü

19

20 Ay ile ilgili hangisi doğrudur? Ay ile ilgili hangisi doğrudur?

21 GERİYE DÖN

22

23 Aşağıdakilerden hangisi diğerlerinden farklıdır? Aşağıdakilerden hangisi diğerlerinden farklıdır?

24 GERİYE DÖN

25

26 Yanda Ayın Dünyadan çekilmiş fotğrafı vardır. Fotoğrafa göre hangisi doğrudur? Yanda Ayın Dünyadan çekilmiş fotğrafı vardır. Fotoğrafa göre hangisi doğrudur?

27 GERİYE DÖN

28

29 TÜRKİYE’NİN SLAYT PORTALI © SLAYTIN TÜM HAKLARI Slaytizle.com’a AİTTİR… KOPYALANMASI İZİNSİZ ÇOĞALTILMASI Slaytizle.com LOGOSUNUN KALDIRILMASI YASAKTIR

30

31

32

33


"Önceki slaytlarımızda Dünya, Güneş ve Ay’ın yaptığı hareketleri ve bunların sonuçlarını incelemiştik." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları