Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Doğal Seleksiyon ile Evrim Teorisi Evrimsel Analiz syf: 73-96 401-445.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Doğal Seleksiyon ile Evrim Teorisi Evrimsel Analiz syf: 73-96 401-445."— Sunum transkripti:

1 Doğal Seleksiyon ile Evrim Teorisi Evrimsel Analiz syf: 73-96 401-445

2

3 Yaprağı geniş olanlar seçilerek Çiçek gelişiminin baskılanması ile (avrupa kuzeyinde) Farklı bir seçim ile (İtalya’da)

4 Var olmak için Savaşım

5 En İyi Uyum Yapan Hayatta Kalır

6 Güçlü Zayifi ezer (!)

7

8 Genetiksel Ölüm  Üreme çağına varmadan yada herhangi bir nedenle üreyememiş bireylerin ölümü  Bir birey ne kadar uzun yaşarsa yaşasın eğer döl vermemiş ise evrimsel açıdan hiçbir öneme sahip değildir.

9 Doğal Seçilim = Çeşitlilik +Üreme Başarısı +Kalıtım

10 Doğal seleksiyon  Üreme çağına kadar yaşama olasılığı  Üreme Başarısı (verdiği döl sayısı)  Daha büyük üreme başarısı, daha çok sayıda geni gelecek kuşaklara iletmenin dolaylı bir yoludur.

11  Popülasyonları oluşturan bireyler arasında çeşitlilik vardır. Seçilim fenotipler arasında olur ancak eğer bu fenotiplerin genotipleri arasında bir farklılık yoksa seçilimin evrimsel bir etkisi yoktur.

12 Çevre, popülasyonların sınırsız gelişimini destekleyemez. Bu yüzden popülasyondaki bireylerin tümü üreme potansiyellerinin tamamını kullanamaz. • Bazı bireyler hayatta kalmak ve üremek bakımından diğerlerine göre daha başarılıdırlar.

13  Kalıtım Eğer üreme başarısını etkilemiyor ise bu özellik evrimleşemez. Sonuç: Hayatta kalmasında avantaj sağlayan özellik eğer üreme başarısını da etkiliyor ise populasyon içerisinde bu özelik giderek yaygınlaşacaktır.

14 Doğal seleksiyon, ekosistemin veya türün neye ihtiyacı olduğunu bilmez.

15 Ön Uyum  Genler değişim geçirir, bireyler değişir, türler evrilir.

16

17 Yönlendirilen Seçilim (Orthogenezis)  Büyük çevresel değişikliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.

18 Çevresel Kirlilik ile Değişen Seçilim

19 Eohippus

20

21 Mesohippus

22

23 Doğal seleksiyon Mükemmelliğe Yol Açmaz

24 Gambusia affinis

25 Avantajın ötesine geçmek İki Boynuzu arasındaki mesafe : 3,6 metre 11.000 yıl önce İrlanda’da soyu tükenmiştir. Böylesine cüsseli boynuzların yararı olabilir miydi? Dev Geyiğin soyunun tükenmesinin nedeni olabilir mi?

26 Smilodon

27

28 Dengelenmiş Seçilim  Var olan gen havuzu korunmaktadır.  Dengeli bir çevre  Dengeli bir populasyon

29  60 milyon yıldır çok az değişikliğe uğramıştır.  Oldukça yavaş hareket etmesine karşın başarılı ölü taklidi sayesinde var olma savaşını kazanır.  Yüksek üreme yeteneği vardır.  Her çeşit besinle beslenir

30  3500-5500 gr arasında doğum dengelenmiştir.

31 Dallanan Seçilim UYUMSAL AÇILIM Bir canlı grubu, fiziksel ve kimyasal koşulları farklı olan yeni ortamlara yayılıp oralarda yaşama şansını bulursa uyumsal açılım meydana gelir.

32  Dinazorların yok olması memelilerin boş kalan ekolojik nişleri doldurmasına olanak vermiştir.

33 Divergent

34 Konvergent

35 Avantajın ötesine geçmek İki Boynuzu arasındaki mesafe : 3,6 metre 11.000 yıl önce İrlanda’da soyu tükenmiştir. Böylesine cüsseli boynuzların yararı olabilir miydi? Dev Geyiğin soyunun tükenmesinin nedeni olabilir mi?

36  Kalıtım Eğer üreme başarısını etkilemiyor ise bu özellik evrimleşemez. Sonuç: Hayatta kalmasında avantaj sağlayan özellik eğer üreme başarısını da etkiliyor ise populasyon içerisinde bu özelik giderek yaygınlaşacaktır.

37  Boynuzlar başta yararlı olmasına karşın büyümeleri yani seçilimi devam etmişti  Boynuzlar vücut boyutu ile orantılı bir şekilde büyümemektedir.  Seçilim vücut boyutunun büyümesini destekler nitelikteydi.

38 Peki ya boynuzlar sadece güçlü silahlar değilse?

39 Boynuzlar, eskiçağ şövalyelerinin görkemli takıları gibi erişkin erkek geyik ve antilopların soylu görünüşlerine katkıda bulunuyorsa, kısmen bu amaca yönelik olarak değişiklik geçirmiş olabilir.

40 Yüksek Statü ve dişilere erişim sağlayan bu özellik üreme başarısını arttırmıştır. Ancak bu dönemde meydana gelen iklimsel değişim sonucunda artan ormansal alana uyum sağlayamamış olması nedeniyle nesli tükenmiştir.

41 • Evrimsel değişimin bir etkeni olan Doğal seleksiyon ne ölçüde tek başınadır? • Organizmaların bütün özellikleri uyarlanma olarak görülmek zorunda mıdır?

42  Giriş bölümünün sonunda: “ İnancım odur ki, doğal seçilim değişimin tek aracı olmasa da, başlıca aracıdır.”

43 Her bir vücut parçası, her bir işlev bir uyarlanma yani daha iyi bir organizmaya yol açan seçilimin ürünüdür. Doğa yanlış iş yapmaz Her zararlı olarak gördüğümüz özellik bizim yanlış bilgimizin bir yansıması olabilir. ( Bilimsel Tartışmaya kapatmış olur )

44  Organizmalar bütünleşik sistemlerdir ve bir bölümdeki uyarlanmaya yönelik değişim, başka özelliklerde uyarlanma dışı değişimlere yol açabilir  Seçilimin etkisi altında belirli bir rol için inşa edilmiş bir organ daha pek çok seçilime bağlı olmayan işlevi yerine getirebilir.

45 Eşeysel Seçilim

46

47 • Doğal seçilim sadece çiftleşme amaçlı değil, bir yaşama savaşıdır • Dişinin seçimi kavramının üstüne gereğinden fazla değinilmektedir • İşleyişi ile ilgilisiz pek çok özelliğin gelişmesine neden olur

48 “Sizden ayrı düşüncede olmak bana üzüntü veriyor, sürekli kendimden kuşkuya düşüyorum. Korkarım ki birbirimizi hiçbir zaman anlayamayacağız.” “ Eşeysel seçilim konusunda huzursuzluk geçirdiğimi duymak hoşunuza gidecektir. Bu sabah sevinç içerisinde size doğru kolan vurdum; akşam kendi, eski konumuma – korkarım ki bir daha hiç ayrılmayacağım konumuma geri dönmüş bulunmaktayım. ”

49

50

51


"Doğal Seleksiyon ile Evrim Teorisi Evrimsel Analiz syf: 73-96 401-445." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları