Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SLAYTLARI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ…

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SLAYTLARI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ…"— Sunum transkripti:

1 SLAYTLARI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ…
YEREL KATILIMI DESTEKLEME DERNEĞİ BÜYÜKÇEKMECE 1.ETİK PANELİMİZE H O Ş G E L D İ N İ Z… SLAYTLARI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ…

2 H O Ş G E L D İ N İ Z… YEREL KATILIMI DESTEKLEME DERNEĞİ
BÜYÜKÇEKMECE 1.ETİK PANELİMİZE H O Ş G E L D İ N İ Z… ANA BAŞLIKLAR: 1- YOLSUZLUĞUN ÖNLENMESİ VE ETİK. 2- SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ETİK OLGUSUNUN GELİŞİMİNE KATKILARI. 3- KAMU-SİVİL TOPLUM İŞBİRLİĞİ. 4- YEREL YÖNETİMLER VE ETİK.

3 YEREL KATILIMI DESTEKLEME DERNEĞİ.
ETİK, YOLSUZLUK.

4 YEREL KATILIMI DESTEKLEME DERNEĞİ
YOLSUZLUK; KAMU GÖREVLİLERİNİN KONUMLARINDAN KAYNAKLANAN KAMUSAL YETKİLERİNİ KİŞİSEL ÇIKARLARI YA DA ÖZEL AMAÇLARI İÇİN YASAL DÜZENLEMELERE AYKIRI OLARAK KULLANMALARIDIR.

5 YEREL KATILIMI DESTEKLEME DERNEĞİ
YOLSUZLUK; SON YILLARDA DÜNYANIN GÜNDEMİNİ MEŞGUL EDEN EN ÖNEMLİ SORUNLARDAN BİRİDİR. BU OLAYIN BASİT BİR RÜŞVET VEYA BAŞKACA BİR HAKSIZ MENFAAT TEMİN ETMENİN ÖTESİNDE; EKONOMİK DÜZENİ KÖKÜNDEN SARSAN, TOPLUMSAL DOKUYU TAHRİP EDEN VE DEMOKRATİK REJİMLERİ ZAAFA UĞRATAN BİR OLGU OLDUĞU KABUL EDİLMİŞTİR.

6 DÜNYA ÖLÇEĞİNDE YOLSUZLUKLA MÜCADELE.
DÜNYAMIZIN BAŞINA BELA OLAN BU YOLSUZLUK İLLETİ İLE GENE KÜRESEL VE BÖLGESEL ORGANİZASYONLAR ELİ İLE MÜCADELE BAYRAĞI AÇILMIŞ DURUMDADIR: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ, DÜNYA BANKASI, DÜNYA TİCARET ODALARI ÖRGÜTÜ, AVRUPA KONSEYİ, AVRUPA BİRLİĞİ…

7 Yolsuzlukla Mücadelede Uluslararası Mevzuat
Arushka Deklarasyonu. (1993/2003) Avrupa Konseyi Kamu Görevlileri İçin Davranış Kuralları. OECD İstanbul Deklarasyonu. (2001) Avrupa Birliği Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi. Avrupa Konseyi Yolsuzluğa Karşı Ceza Hukuku Sözleşmesi. Uluslararası Ticari İlişkilerde Kamu Görevlisine Rüşvetin Önlenmesine Yönelik Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Sözleşmesi. Yolsuzluğa Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi. (UNCAC)

8 TÜRKİYE’DE YOLSUZLUKLA MÜCADELE.
57. HÜKÜMETTEN BERİ İÇ MEVZUATIMIZDA BAZI DÜZENLEMELER YAPILIYOR. KAMU YÖNETİMİ REFORMU. YEREL YÖNETİMLERİN GÜÇLENDİRİLMESİ. ETİK KURULLARIN KURULMASI. KAMU GÖREVLİLERİ ETİK SÖZLEŞMELERİ. MAL BEYANI ZORUNLULUĞU. SİYASETİN FİNANSMANI. BİLGİ EDİNME KANUNU. DİLEKÇE HAKKI.

9 Kamu Görevlileri Etik Standartları ile İlgili Yerel Mevzuat
Kamu Görevlileri Etik Kurulu Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri ile Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik Kolluk Etik İlkeleri Kamu Görevlileri Etik Rehberi Saydamlığın Arttırılması ve Yolsuzlukla Mücadelenin Güçlendirilmesi Stratejisi (2010 – 2014)

10 TÜRKİYE’DE YOLSUZLUKLA MÜCADELE 2013.
İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ YILDA AVRUPA BİRLİĞİ’NİN; “TÜRKİYE’DE YOLSUZLUĞUN ÖNLENMESİ PROJESİ” UYGULANIYOR. AVRUPA KONSEYİ’nin ALT ORGANI OLAN YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER KONGRESİ, BU YILKİ ÖNCELİĞİNİ; “YEREL ve BÖLG. YÖN. YOLSUZLUKLA MÜCADELEYE” AYIRDI. AVRUPA KONSEYİ, 2013 YILINI “AKTİF YURTTAŞLIK YILI” OLARAK İLAN ETTİ. BÜTÜN BU PROJELER İDAREYİ; “SAYDAM, HESAP VEREBİLİR ve TOPLUM TARAFINDAN DENETLENEBİLİR” DURUMA GETİRMEYE ÇALIŞIYOR.

11 YEREL KATILIMI DESTEKLEME DERNEĞİ
2- SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ETİK OLGUSUNA KATKILARI.

12 SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ETİK KAVRAMININ OLUŞMASINA KATKILARI:
1960’LI YILLARDA ÇEVRENİN KORUNMASI İLE İLGİLİ “SOSYAL SORUMLULUK” OLARAK ORTAYA ÇIKAN OLGU 1972 YILINDA BM ZİRVESİNDE SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA OLARAK KAYITLARA GİRDİ.

13 SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ETİK ÜRÜN KAVRAMININ OLUŞMASINA KATKILARI:
1990’LI YILLARDA ULUSLARARASI MARKALAR UCUZ İŞGÜCÜNÜ KULLANDIKLARI ÜLKELERDE ÇALIŞANLARIN HAKLARINA RİAYET ETMEYİNCE AYAĞA KALKAN ULUSLARARASI SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ MÜCADELESİ “ETİK ŞİRKET” VE “ETİK ÜRÜN” KAVRAMLARININ ORTAYA ÇIKMASINA YOL AÇTI.

14 YEREL KATILIMI DESTEKLEME DERNEĞİ
3-KAMU-SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI İŞBİRLİĞİ ETİK KÜLTÜRÜN GELİŞTİRİLMESİNDE KAMU, ÖZEL SEKTÖR ve SİVİL TOPLUM İŞBİRLİĞİ PROJESİ: PROJE BÜYÜKLÜĞÜ: 2,500,000.- Euro DÖNEM :

15 YEREL KATILIMI DESTEKLEME DERNEĞİ
KAMU-SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI İŞBİRLİĞİ YOLSUZLUKLA MÜCADELEDE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINA DÜŞEN GÖREVLER. ÖRGÜTLENEREK, (YOLSUZLUKLA MÜCADELE DERNEKLERİ, ETİK VE İTİBAR DERNEKLERİ, ŞEFFAFLIK DERNEKLERİ, KENT KONSEYLERİ, MAHALLE MECLİSLER, GENÇLİK MECLİSLERİ.) BİLGİ EDİNME, DİLEKÇE HAKLARINI KULLANARAK

16 YEREL KATILIMI DESTEKLEME DERNEĞİ
4-YEREL YÖNETİM ETİĞİ. SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI ETİĞİ. KAMU GÖREVLİLERİ ETİK SÖZLEŞMESİ. NEZAKET…. ŞEFFAFLIK, KATILIMCILIK HESAP VEREBİLİRLİK. ŞİKAYET ETME ve DAVA AÇMA HAKKINA SAYGI GÖSTERMEK.

17 YEREL KATILIMI DESTEKLEME DERNEĞİ
GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ BU PANELİMİZİN; KURULDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ KAMU-STK İŞBİRLİĞİNİN PROJE TEMELLİ SÜRDÜRÜLMESİNE, BÜYÜKÇEKMECE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI ETİK BEYANNAMESİNİN HAZIRLANMASINA, İLÇEMİZ YEREL YÖNETİMİNDE “KAMU GÖREVLİLERİ ETİK KURULLARI” KURULMASINA, MEVCUT OLANLARIN DAHA FAAL HALE GELMESİNE ve KENT KONSEYİMİZİN HİÇBİR GÜÇ ODAĞININ ETKİSİNE GİRMEDEN BİR DEMOKRASİ OKULU OLARAK KURULMASINA VESİLE OLMASINI TEMENNİ EDERİZ.

18 YEREL KATILIMI DESTEKLEME DERNEĞİ
DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.


"SLAYTLARI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ…" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları