Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Araç lastiği Güvenliği

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Araç lastiği Güvenliği"— Sunum transkripti:

1 Araç lastiği Güvenliği
SAFETY is the number 1 value of the company!!! Louis Raspino, President & CEO

2 1 LASTİK GÜVENLİĞİ Bir çoğumuz her gün motorlu araçlarımızı kullanıyoruz ve genellikle araçlarımızın hayati önem taşıyan parçalarından biri olan lastiklere gerekli kontrolleri yapmıyoruz.

3 LASTİK GÜVENLİĞİ Maalesef bazılarımız bu kötü alışkanlığı çok geç kaldıktan sonra değiştirebiliyor.

4 TIRE SAFETY Lastiklerin yanaklarına damgalanan üretim yılından itibaren 4 yıl sonra kullanım ömrünü tamamladığını biliyor muydunuz?

5 LASTİK GÜVENLİĞİ Bir lastikteki son kullanma tarihini bulmak çok kolay, eğer lastiğin yanağını kontrol ederseniz, üzerine damgalanmış 4 haneli bir sayı görürüsünüz, bu sayı üretildiği hafta ve yıla denk gelir, son kullanma tarihi bu tarihten sonra 4 yıldır.

6 LASTİK GÜVENLİĞİ Bu sayılar, bu lastiğin 2007 yılının 7. haftası üretildiğini gösteriyor, yada şubat 2007de denebilir, son kullanma tarihide dolayısıyla 2011 şubat olacaktır. Yılın 7. haftası “Şubat” Üretim tarihi 2007

7 LASTİK GÜVENLİĞİ Son kullanma tarihi geçmiş lastikler daha fazla patlama riski taşır, ve ciddi yada ölümcül kazalara sebebiyet verebilir. Bu yüzden kullandığımız lastiklerin son kullanım sürelerini kontrol edip bilmemiz bizim faydamıza olacaktır.

8 LASTİK GÜVENLİĞİ Bir diğer önemli ve bizim çoğu kez atladığımız husus ise benzin istasyonlarında, 28 psi olması gereken basıncı ya kadar düşürüp gerekçe olarakta “nasıl olsa uzun yolda sürtünmeden dolayı ısınacaklar ve tekrar aynı değere ulaşacaklardır gerekçesidir” BÖYLE BİR ŞEYE İZİN VERMEYİN

9 LASTİK GÜVENLİĞİ Lastiğin yanında ayrıca o lastik için izin verilen azami basınç değerleri de yazılıdır, bazı lastiklerin azami basıncı 32 PSI iken bazılarının ki 44PSI olarak ve bazende 50 PSI olarak belirlenmiştir. Kendi lastiğinizin izin verilen azami basınç değerini kontrol edin, lastiklerinizi izin verilen azami değerin birkaç pound altına kadar şişirebilirsiniz ama çok fazla da azami değere yakın olmamalıdır..

10 LASTİK GÜVENLİĞİ Farklı lastikler farklı hava basınçları için tasarlanmışlardır. Lastiğinize ait azami basınç değerini lastiğin yanağındaki janta yakın küçük sayıda görebilirsiniz. Asla bu basınç değerini aşmayınız. MAX PRESS ACCEPTABLE 32 PSI 28 PSI 44 PSI 35 PSI 50 PSI 44 PSI (44 psi) Azami Basınç

11 Basado en Neumáticos tamaño P235/75/R15
LASTİK GÜVENLİĞİ Düşük basınçlar lastik ısısını artırır, Kızılötesi fotoğrafta yüksek hızda test edilen lastiklerde basınç azaldıkça lastiğe hasar verebilecek ısıların oluştuğunu göstermektedir. Basado en Neumáticos tamaño P235/75/R15

12 LASTİK GÜVENLİĞİ Bir diğer önemli hususta lastiklerimize yüklediğimiz yükün miktarının göz önünde tutulmasıdır,bir çok defa lastiklerimizde oluşturacağı zorlamayı düşünmeden araçlarımızı haddinden fazla yükleriz,aşırı yüklemeler lastiğin patlamasına ve kaza oluşmasına sebep olabilir.

13 Máxima Capacidad de Carga por Neumático
LASTİK GÜVENLİĞİ Máxima Capacidad de Carga por Neumático Yandaki tabloda lastik başına azami yük taşıma kapasitesini kilogram ve pound olarak göstermektedir.

14 Yük endeksi 109 azami yük kapasitesi 2271 lbs 1030 kg.
LASTİK GÜVENLİĞİ Yük endeksi 109 azami yük kapasitesi 2271 lbs 1030 kg.

15 LASTİK GÜVENLİĞİ Ayrıca lastiğin tasarlandığı hız değeri de bir harf ile yük endeksinin yanında belirtilir. Yandaki tabloda harflerin hangi hızlara denk geldiğini km/saat ve mil/saat cinsinden belirtilmiştir.

16 LASTİK GÜVENLİĞİ Bir çoğumuz geçmişte lastik satın aldık bize ölçüleri sorduklarında eskisinin üzerindekileri okuyup söyledik, peki ama ne anlama geliyor bu sayılar?

17 Milimetre cinsinden lastiğin genişliği
LASTİK GÜVENLİĞİ Milimetre cinsinden lastiğin genişliği Yolcu aracı lastiği Radyal Lastik P 265 / 60 R 18 En boy oranı, lastiğin yüksekliğinin genişliğine oranı 60% olarak gösterilmiş bu gösterimde. 18 İnç Jant

18 A B C LASTİK GÜVENLİĞİ ISI MUKAVEMETİ
Simbolo Symbol Area A Hot area Area Caliente B Normal Area Area Normal C Cold Area Area Fria “Temperature” yani ısı yazısının sonraki harfler lastiğinin ısıya dayanıklılığını gösteriyor. Lastikler en yüksek ısı dayanıklılığı için A dan başlayarak düşüğe doğru A,B,C diye sıralanırlar.

19 LASTİK GÜVENLİĞİ ÇEKİŞ GÜCÜ
Çekiş gücü lastiğin ıslak bir zeminde durabilme yeteneğidir. “Traction A” değerine sahip bir lastik, ıslak bir yolda sizi diğer düşük dereceli bir lastikten daha kısa mesafede durabilme imkanı sunar. Çekiş değeri yüksekten düşüğe “AA”, “A”, “B” ve C olarak sıralanmıştır.

20 LASTİK DİŞLERİ / DESGASTE
LASTİK GÜVENLİĞİ LASTİK DİŞLERİ / DESGASTE Bu sayı size lastiğinizin diş değerini verir. 400 değerine sahip bir lastik 200 değerine sahip bir lastikten iki kat daha uzun ömürlü olmalıdır.

21 LASTİKLER HAKKINDA BİLMEMİZ GEREKENLER
LASTİK GÜVENLİĞİ LASTİKLER HAKKINDA BİLMEMİZ GEREKENLER Üretim tarihi Azami hava basıncı değeri Çekiş gücü Diş derinliği Her bir lastik için yük taşıma değeri Hız derecelendirmesi Isı mukavemeti Lastik ölçüleri

22 LASTİK GÜVENLİĞİ Bu bilgilerin sizin için faydalı olmasını ümid ediyoruz, Güvenli ve mutlu günler dileriz.

23 Üye Olmak İçin Tıklayınız..
Slaytlar,ilginç ve komik resim,videolar,hikayeler,ve daha fazlası Türkiye’nin Bilgi Deposu Tr-Cafe Mail Grubunda Aradığınız Her şey Bir Tık Kadar Uzağınızda.. Tr-Cafe Mail Grubuna Üye Olmak İçin Tıklayınız..


"Araç lastiği Güvenliği" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları