Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hz. İDRİS [a.s]. İdris (a.s) Kur'an-ı Kerîm'de adı geçmeyen Şit (a.s)'den sonra peygamber olmuştur. Kur'an-ı Kerîm'de adı geçen bir peygamber.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hz. İDRİS [a.s]. İdris (a.s) Kur'an-ı Kerîm'de adı geçmeyen Şit (a.s)'den sonra peygamber olmuştur. Kur'an-ı Kerîm'de adı geçen bir peygamber."— Sunum transkripti:

1 Hz. İDRİS [a.s]

2 İdris (a.s) Kur'an-ı Kerîm'de adı geçmeyen Şit (a.s)'den sonra peygamber olmuştur. Kur'an-ı Kerîm'de adı geçen bir peygamber.

3 Asıl adı Ahnuh' (Hanuh) dur. Asıl adı Ahnuh' (Hanuh) dur. Çok kitap okuduğu için Çok kitap okuduğu için ona İdris lakabı verilmiştir. ona İdris lakabı verilmiştir.

4 Kendisine peygamberlik, hikmet ve sultanlık verildiği için « müselles bin ni'me » (kendisine 3 nimet verilen ) de denilmiştir.

5 Yürürken adımını kısa atar, önüne bakarak yürürdü. İdris (a.s) rivayetlere göre, beyaz tenli, uzun boylu, geniş göğüslü, gür sakallı idi.

6 Kendisine verilen mucizelerden bazıları; Ağaçlar da ne kadar yaprak olduğunu bilmesi, Havadaki bulutlara çekilmelerini emir verebilmesi, Kendisinden sonra gelecek olan peygamberleri haber vermesi idi.

7 İnsanlara peygamberimizin vasıflarını ve kendisinden sonra vukuu bulacak olan Nuh tufanını anlatmıştır. Ama ne yazık ki kendisine çok az kişi itaat etmiştir..

8 Idris aleyhisselam 72 dil konuşup ve her kavmi hak dine kendi dili ile davet etmiştir. Kendisi 100 şehir kurmuştur.

9 İlk kez astronomi ve hesap ilmini, geçmiş zamanların ilimlerini öğrenen İdris (a.s)'dır. İdris, kavmini putlara tapmaktan, şeytana ve Kabiloğullarına tarafgir olmaktan alıkoymuştur.

10 Hz. Peygamber (s.a.v) Miraç gecesinde semada Hz. İdris ile karşılaşmıştır.

11 Kur'an-ı Kerîm'de İdris (a.s) hakkında dört ayet-i kerime vardır. "(Ey Muhammed)! Kitapta İdris'e dair söylediklerimizi de an. Çünkü o, dosdoğru bir peygamberdi. Onu yüce bir yere yükselttik“ (Meryem, 19/56-57) "(Ey Muhammed)! İsmail, İdris, Zü'l- kifl hakkında anlattığımızı da an; onların her biri sabredenlerdendi Onları rahmetimize kattık. Doğrusu onlar iyilerdendi. (Enbiyâ, 21 /85-86)

12 İdris (a.s) hakkında indirilen ayetlerden onun; Peygamber, dosdoğru, yüce bir mevkiye yükseltilmiş, sabırlı, Allah'ın rahmetine kavuşmuş ve iyilerden olmak gibi niteliklere sahip olduğu görülmektedir.

13 İdris (a.s)'e otuz sahife indirilmiştir. Rivayete göre, ilk defa yazı yazan ve elbise dikip giyen odur. Ondan önce insanlar, hayvan derisi giyerlerdi..

14 Ayrıca üçyüz altmış sene ömür sürdüğü de söylenmektedir. İdris (a.s)'e göklerin sırları açılmış olup Allah Teâlâ onu diri olarak göğe kaldırmıştır


"Hz. İDRİS [a.s]. İdris (a.s) Kur'an-ı Kerîm'de adı geçmeyen Şit (a.s)'den sonra peygamber olmuştur. Kur'an-ı Kerîm'de adı geçen bir peygamber." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları