Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SAĞLIK BAKANLIĞI BURSA HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ Çevre Sağlığı Şubesi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SAĞLIK BAKANLIĞI BURSA HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ Çevre Sağlığı Şubesi."— Sunum transkripti:

1 SAĞLIK BAKANLIĞI BURSA HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ Çevre Sağlığı Şubesi

2 İnegöl İlçesi • İlçede 4 belde, 91 köy bulunmaktadır. • 2012 yılı TUİK verilerine göre kişilik nüfusa sahip görülmektedir. • Bu nüfusundan kişi ilçede kişi de köylerde ve beldelerle yaşamaktadır.

3 . İlçe merkezi ve köylerinin içme kullanma suyu; 139 adet kaynaktan karşılanmaktadır. 126 adet depo ve 85 adet şebeke kanalıyla halkın tüketimine verilmektedir. 119 adet numune alma noktasından rutin kontroller yapılmaktadır.

4 İzleme Çalışmaları • Nüfusu 50 kişiden fazla yerleşim yerlerinden yılda en az 1 denetim, 2 kontrol izleme numunesi alınmaktadır. • Bu numunelerin mikrobiyolojik ve kimyasal yönden analizleri yapılmakta, halkın tüketimi için uygun olup olmadığı araştırılmaktadır.

5 2013 yılı numune sonuçları Sıra No YERLEŞİM YERİ TOPLAM KONTROL İZLEMESİ KONTROL İZLEMESİ UYGUN KONTROL İZLEMESİ UYGUNSUZ KONTROL İZLEMESİ UYGNSZ (%) TOPLAM DENETİM İZLEMESİ DENETİM İZLEMESİ UYGUN DENETİM İZLEMESİ UYGUNSUZ DENETİM İZLEMESİ UYGNSZ (%) 1 AKBASLAR AKINCILAR ALIBEY ASAGIBALLIK BABAOGLU BAHARIYE BAHÇEKAYA BAYRAMSAH BILALKÖY BOGAZKÖY ÇAVUSKÖY ÇAYLICA ÇAYYAKA ÇELTIKÇI ÇIFTLIKKÖY ÇITLI DEYDINLER DIPSIZGÖL DOGANYURDU DÖMEZ EDEBEY ELMAÇAYIR ESENKÖY ESKIKARACAKAYA ESKIKÖY EYMIR FEVZIYE FINDIKLI GEDIKPINAR GÜLBAHÇE202100

6 Numune Sonuçları Sıra No YERLEŞİM YERİ TOPLAM KONTROL İZLEMESİ KONTROL İZLEMESİ UYGUN KONTROL İZLEMESİ UYGUNSUZ KONTROL İZLEMESİ UYGNSZ (%) TOPLAM DENETİM İZLEMESİ DENETİM İZLEMESİ UYGUN DENETİM İZLEMESİ UYGUNSUZ DENETİM İZLEMESİ UYGNSZ (%) 31 GÜNDÜZLÜ GÜNEYKESTANE GÜZELYURT HACIKARA HALHALCA HAMAMLI HAMIDIYE HAMITABAT HAMZABEY HASANPASA HAYRIYE HILMIYE HOCAKÖY ICLALIYE IHSANIYE INAYET ISAÖREN ISKANIYE KARAGÖLET KARAHASANLAR KARAKADI KARALAR KAYAPINAR KESTANEALAN KINIK KIRAN KOCAKONAK KONURLAR KOZLUCA KULACA21150

7 Numune Sonuçları Sıra No Y89ERLEŞİM TOPLAM KONTROL İZLEMESİ KONTROL İZLEMESİ UYGUN KONTROL İZLEMESİ UYGUNSUZ KONTROL İZLEMESİ UYGNSZ (%) TOPLAM DENETİM İZLEMESİ DENETİM İZLEMESİ UYGUN DENETİM İZLEMESİ UYGUNSUZ DENETİM İZLEMESİ UYGNSZ (%) 61 KÜÇÜKYENICE LÜTFIYE MADENKÖY MESRURIYE MEZIT MURATBEY OLUKMAN ORTAKÖY OSMANIYE ÖZLÜCE PASAÖREN RÜSTIYE SAADET SARIPINAR SEHITLER SIPALI SOGUKDERE SULHIYE SULTANIYE SUNGURPASA SÜLE SÜLÜKLÜGÖL SÜPÜRTÜ TEKKEKÖY TOKUS TURGUTALP TÜFEKÇIKONAK YENIKÖY YENIYÖRÜK YIGIT YUKARIBALLIK

8 İnegöl Köylerinden Alınan Toplam Numune Sonuçları YERLEŞİM YERİ TOPLAM KONTROL İZLEMESİ KONTROL İZLEMESİ UYGUN KONTROL İZLEMESİ UYGUNSUZ KONTROL İZLEMESİ UYGNSZ (%) TOPLAM DENETİM İZLEMESİ DENETİM İZLEMESİ UYGUN DENETİM İZLEMESİ UYGUNSUZ DENETİM İZLEMESİ UYGNSZ (%) İNEGÖL’E BAĞLI KÖYLER % %76

9 İnegöl Köylerinden Alınan Toplam Numune Sonuçları

10 Uygunsuzluk Durumları • Mikrobiyolojik kirlilikler kısa vadede (aynı gün ya da birkaç gün içinde) akut sağlık sorunlarına yol açmaktadır. • Kimyasal kirlilikler ise uzun vadede (yıllar sonra ) kronik sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

11 Mikrobiyolojik Kirlilikler • Suyun mikrobiyolojik değerlendirmesi bakteri, virüs ve parazitlerin neden olduğu hastalıklar açısından çok önemlidir. • Bu koşullar olumsuz olduğunda toplumda salgın hastalıklar oluşabilir.Bu hastalıklar bazen (özellikle çocuklarda) ölümle sonlanmaktadır. • Fekal-oral yolla bulaşan patojenler (hastalığa neden olan maddeler) için tek geçiş yolu sudur.

12 Kimyasal Kirlilikler Uzun vadede sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Bunların başında;alzheimer hastalığı, nörolojik sorunlar, dolaşım sistemi sorunları, deri sorunları, kanser riskinde artış (deri, akciğer, kan kanserleri),mide sorunları, kadınlarda kısırlık ve düşük, DNA yıkımı, sinir sisteminde olumsuz etkiler vb.leri gelmektedir.

13 Sular Nerede Kirlenir ? • • Kaynakta • • Depoda • • Şebekede

14 Kaynakta Kirlilik Alaçam Kaynağı (Çaylıca Köyü) Kaynak her türlü kirlenmeye müsait

15 Uygun Kaptaj Çevresi tel örgü ile çevrilerek koruma altına alınmış havalandırma ve kapağı uygundur.Dış kirleticilere kapalı Vaziyettedir.

16 Depoda Kirlilik Akbaşlar Su Deposu Havalandırma, manevra odası, çevresinde koruma yok. Dezenfeksiyon (klorlama) için uygun değil.

17 Örnek Depo Çevresi koruma altına alınmış, havalandırmalar, kapı ve pencereler uygun.

18 Depo Karagölet su deposu

19 Şebekede Kirlilik Su şebekesinden dışarıya su kaçırıyorsa, su kesintilerinde yada basınç azaldığında dış ortamdaki sular da şebekeye karışmaktadır.

20 Uygun Şebeke Su şebekesi ile kanalizasyon şebekesinin ayrı ayrı yerlerde olması önerilmektedir. Aynı yerde ise kanalizasyon şebekesi su şebekesinden en az 30 cm. altta olmalıdır.

21 Depo ve Kaynaklardaki Genel Sıkıntılar -Depo içinde (paslı) sabit demir merdiven olması, -Tahliye borularının paslı demirden olması, -Depo ve manevra odalarının periyodik temizliğinin yapılmaması, -Klorlamanın düzenli veya hiç yapılmaması, -Kapı ve pencerelerin dış kirleticilere karşı tam koruma sağlamaması, -Çevresinde (tel örgü vb.) koruma alanının olmaması

22 Depo ve Kaynaklardaki Genel Sıkıntılar -Giren su miktarı çıkan sudan fazla olan yerlerde klorlama etkili olmuyor, manevra odasına taşmalar oluyor. -Havalandırma bacaları çoğunlukla tam koruma sağlamıyor,

23 Öneriler -Sular Mutlaka klorlanarak kullanılmalıdır. -Sular Mutlaka klorlanarak kullanılmalıdır. -Depo temizlikleri düzenli yapılmalıdır.(en az yılda 2 defa) -Depo temizlikleri düzenli yapılmalıdır.(en az yılda 2 defa) -Depo içindeki sabit demir merdivenler çıkarılmalı yada paslanmaz çelik ile değiştirilmelidir. -Depo içindeki sabit demir merdivenler çıkarılmalı yada paslanmaz çelik ile değiştirilmelidir. -Tahliye (demir) boruları paslanmaz çelik boru ile değiştirilmelidir. -Tahliye (demir) boruları paslanmaz çelik boru ile değiştirilmelidir.

24 Öneriler -Giren su miktarı çıkan su miktarından fazla olan depolara şamandıra takılarak fazla su depoya girmeden uzaklaştırılmalıdır, -Giren su miktarı çıkan su miktarından fazla olan depolara şamandıra takılarak fazla su depoya girmeden uzaklaştırılmalıdır, -Kapılar kilitli olmalı, pencere ve havalandırma bacaları dışarıdan gelebilecek her türlü kirleticiye karşı tam koruma sağlamalıdır, -Kapılar kilitli olmalı, pencere ve havalandırma bacaları dışarıdan gelebilecek her türlü kirleticiye karşı tam koruma sağlamalıdır, -Kaynak ve depo çevresi tel örgü ile çevrilerek koruma altına alınmalıdır. -Kaynak ve depo çevresi tel örgü ile çevrilerek koruma altına alınmalıdır.

25 Depoların Temizliği

26 -Su deposu boşaltılır, -Su deposunun içi öncelikle kaba kirlerden (kum, çamur vb.) arındırılarak genel ön temizlik yapılır, -Su deposu boşaltılır, -Su deposunun içi öncelikle kaba kirlerden (kum, çamur vb.) arındırılarak genel ön temizlik yapılır, -Su deposunun içi çamaşır suyu katılmış suyla fırçalanarak temizlenir,(badana yapar gibi ) -Yaklaşık 30 dakika beklenir. -Bol su ile iyice durulanır. -Depo doldurularak tüketime verilir. -Kirlilik durumuna göre 6 ile 12 ayda bir temizleme tekrarlanmalıdır. -Su deposunun içi çamaşır suyu katılmış suyla fırçalanarak temizlenir,(badana yapar gibi ) -Yaklaşık 30 dakika beklenir. -Bol su ile iyice durulanır. -Depo doldurularak tüketime verilir. -Kirlilik durumuna göre 6 ile 12 ayda bir temizleme tekrarlanmalıdır.

27 Temizleme sırasında depo içinde çalışan kişilerin gaz vb. maddelerden zehirlenmemesi için gerekli güvenlik tedbirleri alınmalıdır. Temizleme işlemi refakatçi gözetiminde yapılmalıdır. En az bir kişi yardım amaçlı mutlaka dışarıda beklemelidir. Temizleme sırasında depo içinde çalışan kişilerin gaz vb. maddelerden zehirlenmemesi için gerekli güvenlik tedbirleri alınmalıdır. Temizleme işlemi refakatçi gözetiminde yapılmalıdır. En az bir kişi yardım amaçlı mutlaka dışarıda beklemelidir.

28 Klorlama -Su dezenfeksiyonunda gaz klor, katı (tablet)klor ve sıvı klor kullanılabilmektedir. -Su dezenfeksiyonunda gaz klor, katı (tablet)klor ve sıvı klor kullanılabilmektedir. -Tablet klor ile klorlamada kutu üzerinde bulunan talimatlara uyulmalıdır. -Tablet klor ile klorlamada kutu üzerinde bulunan talimatlara uyulmalıdır. - Su kullanımı fazla olan yerlerde otomatik klorlama cihazı kullanılmalıdır. - Su kullanımı fazla olan yerlerde otomatik klorlama cihazı kullanılmalıdır.

29 Soru ve katkılarınız ? İlginiz için teşekkürler…


"SAĞLIK BAKANLIĞI BURSA HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ Çevre Sağlığı Şubesi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları