Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Powerpoint Templates Page 1 Powerpoint Templates ULUSAL RENKLİ KODLAR MART 2014.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Powerpoint Templates Page 1 Powerpoint Templates ULUSAL RENKLİ KODLAR MART 2014."— Sunum transkripti:

1 Powerpoint Templates Page 1 Powerpoint Templates ULUSAL RENKLİ KODLAR MART 2014

2 Powerpoint Templates Page 2 SAĞLIK ALANINDAKİ RİSKLERİN ÖNCEDEN TESPİT EDİLMESİ GERÇEKLEŞMESİ DURUMUNDA NELER YAPILMASI RİSK YÖNETİMİNİN NASIL SAĞLANMASI GEREKTİĞİNİN BELİRLENMESİ ÖNEMLİDİR. HAZIRLAYAN YASEMİN SET

3 Powerpoint Templates Page 3 ACİL DURUMLARI YÖNETMEK İÇİN UYARICI SİSTEMLER GELİŞTİRİLMİŞTİR.

4 Powerpoint Templates Page 4 Önemli olan acil durumlarda hastanenin ortak dili konuşabiliyor olmasıdır.

5 Powerpoint Templates Page 5 RENKLİ KODLAR BELİRLENMİŞ ACİL DURUMA GÖRE;  ÇALIŞANI HABERDAR ETMEKTE,  RİSK DURUMLARINDA İLETİŞİMİ SAĞLAMAKTA,  KISA VE NET MESAJ VERMEKTE,  DOĞRU MÜDAHALE İÇİN ZAMAN KAZANDIRMAKTA,  PANİK HALİNİ ENGELLEMEKTE,  ACİL DURUMA HAZIR OLMAYI MÜMKÜN KILMAKTA,  HASTA VE ÇALIŞAN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAKTADIR.

6 Powerpoint Templates Page 6 ÜLKEMİZDE ; •2008 yılında MAVİ KOD •2009 yılında PEMBE KOD •2011 yılında BEYAZ KOD uygulaması başlatılmıştır.

7 Powerpoint Templates Page 7 NEREDE VE NE ZAMAN Tüm kod olaylarının nerede olacağı belli değildir, kurum içerisinde herhangi bir noktada yaşanabilir.

8 Powerpoint Templates Page 8

9 Powerpoint Templates Page 9 BEYAZ KOD HASTANE ÇALIŞANLARINA YÖNELİK ŞİDDET İHBARI VE MÜDAHALE UYGULAMASI…

10 Powerpoint Templates Page 10 AMAÇ Hastanede hasta ve çalışanların fiziksel saldırı, cinsel taciz ve şiddete maruz kalmalarına karşı gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması için, bir tehlike anında güvenlik personelinin en hızlı biçimde durumdan haberdar edilmesi ve olay yerine yönlendirilerek oluşan tehdidin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca, tüm Beyaz Kod olaylarının bilgilerinin kayıt altına alınması amaçlanmaktadır.

11 Powerpoint Templates Page 11 SORUMLULAR  TIBBİ, İDARİ VE HEMŞİRELİK HİZMETLERİNDEN BİR TEMSİLCİ,  PSİKOLOG VEYA SOSYAL HİZMET UZMANI,  GÜVENLİK AMİRİ

12 Powerpoint Templates Page 12 BEYAZ KOD İÇİN  “HASTALARLA İLETİŞİM” EĞİTİMLERİ SIKLAŞTIRILMALI,  SONRASINDA ÇALIŞAN İÇİN PİSİKOLOJİK DESTEK VERİLMELİ.  GEREKİRSE DÜZELTİCİ ÖNLEYİCİ FAALİYETLER YAPILMALIDIR.

13 Powerpoint Templates Page 13 BEYAZ KOD SONRASI  UYGULAMA FORMU DOLDURULUR,  GEREKLİ TUTANAKLAR TUTULUR,  KİŞİLER İFADE VERİR,  BEYAZ KOD (113) WEB SİTESİ GİRİŞİ YAPILIR.  HUKUKSAL SÜREÇ TAKİP EDİLİR.

14 Powerpoint Templates Page Ç Beyaz kod yönetimine yönelik düzenleme yapılmalıdır ÇBeyaz kod yönetimi ile ilgili; Ço Uyarı sistemi oluşturulmalı, Ço Sorumlular belirlenmelidir. Sorumlular; Ç ▪ Tıbbi, idari ve hemşirelik hizmetleri yöneticilerinden bir temsilci, psikolog veya sosyal hizmet uzmanı ve güvenlik amirinden oluşmalıdır ÇYapılan beyaz kod müdahalesi ile ilgili kayıtlar tutulmalı, Ço Olayın olduğu tarih ve saat, Ço Olayın olduğu yer, Ço Olay anında yapılan iş, Ço Olayın başlama nedeni, Ço Olayın oluş şekli, Ço Olayda varsa kullanılan nesne, Ço Olayda çevrede oluşan olumsuzluklar, Ço Olaya karışanların yaş, cinsiyetleri, varsa kişisel bilgileri, Ço Olayı görenlerin kişisel ve iletişim bilgilerini kapsamalı, Ço Kayıtlar kalite yönetim birimine gönderilmelidir Ç Beyaz kod uygulamasına yönelik olarak her dönem tatbikat yapılmalıdır ÇGerektiğinde düzeltici önleyici faaliyetler başlatılmalıdır Ç Olaya maruz kalan çalışanlara gerekli destek sağlanmalıdır ÇÇalışanlara beyaz kod ile ilgili eğitim verilmelidir.

15 Powerpoint Templates Page 15 ORDU İLİ HASTANELERİN BEYAZ KOD VERİLERİ 2012 yılında yılında 86

16 Powerpoint Templates Page 16 MAVİ KOD Acil durumlarda MAVİ KOD müdahale ekibine hızla haber verilmesini sağlayan, ekibin olay yerine en kısa zamanda ulaşmasına yardımcı olan erken uyarı ve yönlendirme sistemidir.

17 Powerpoint Templates Page 17 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE MAVİ KOD DÜNYADA İLK KEZ DEVLET BÜYÜKLERİ İÇİN KULLANILAN MAVİ KOD UYGULAMASI SİSTEMİ ŞİMDİ HASTANELERİMİZE KURULDU.BÖYLELİKLE ÇOK KISA SÜREDE ACİL DURUMLARDA TEK TUŞA BASILARAK ACİL EKİBİ BİRARADA TOPLANILYABİLİYOR.

18 Powerpoint Templates Page 18

19 Powerpoint Templates Page 19 MAVİ KOD durumu müdahalesinde zaman çok önemlidir. Kalp ve solunum fonksiyonlarının uyumlu bir şekilde sürdürülmesi için kaybedilen her saniye, hastanın yaşamını riske eder.

20 Powerpoint Templates Page 20 MAVİ KOD UYGULAMASI VERİLİNCE  BİR DOKTOR  BİR SAĞLIK ÇALIŞANI MUTLAKA ÜÇ DAKİKADA OLAY YERİNE VARMIŞ VE MÜDAHALEYE BAŞLAMIŞ OLMALIDIR.

21 Powerpoint Templates Page 21 NEDEN HIZ HASTAYA MÜDAHALEDE SÜRATLE AZALTILABİLEN HER BİR DAKİKA KURTULMA ŞANSINI % DÜŞÜRÜR.

22 Powerpoint Templates Page 22 MAVİ KOD AMAÇ; HASTA, HASTA YAKININA (HASTANE ÇALIŞANINA) EN KISA SÜREDE ACİL TEDAVİ SUNMAKTIR. Acil tedavi; Solunumsal veya kardiyak arrest durumunda, eldeki çok kısıtlı zamanı hastaya en hızlı ve verimli resüsitasyonu sağlamayı amaçlar.

23 Powerpoint Templates Page 23 NEREDE VE NE ZAMAN TÜM KOD OLAYLARININ NEREDE OLACAĞI BELLİ DEĞİLDİR, KURUM İÇERİSİNDE HERHANGİ BİR NOKTADA YAŞANABİLİR.

24 Powerpoint Templates Page 24

25 Powerpoint Templates Page 25 MAVİ KOD durumunda, Öncelikle MAVİ KOD müdahale ekibi, Hastanın servis doktoru, Hemşiresi ve sırasıyla tüm personel sorumludur.

26 Powerpoint Templates Page 26 MAVİ KOD SONRASI ilgili kayıtlar tutulmalıdır  MÜDAHALE EDİLEN KİŞİYE AİT BİLGİ (AD SOYAD TC NO)  YAPILAN UYGULAMA ( RESÜSİTASYON VE UYGULANAN İLAÇLAR)  ÇAĞRI YAPILAN YER, MÜDAHALE YERİ  ÇAĞRININ YAPILDIĞI ZAMAN (09:05:38)  MAVİ KOD EKİBİNİN ULAŞTIĞI ZAMAN (09:07:20)  SONUÇ İKİ NÜSHA OLARAK HAZIRLANIP BİRİ MAVİ KOD EKİBİNDE KALMALI, DİĞERİ KALİTE BİRİMİNE VERİLMELİDİR.

27 Powerpoint Templates Page 27  TÜM ÇALIŞANLARA MAVİ KOD HAKKINDA EĞİTİMLER DÜZENLENMELİ  EKİP ELEMANLARI MUTLAKA KARDİYO PULMONER RESUSİTASYON EĞİTİMİ ALMALI.BU EĞİTİM YILDA BİR DEFA TEKRAR EDİLMELİDİR.  TATBİKATLAR HER DÖNEM EN AZ 1 KEZ OLMAK ÜZERE MUTLAKA YAPILMALIDIR.  GERÇEKLEŞEN OLAYLAR TATBİKAT SAYILMAMALIDIR.

28 Powerpoint Templates Page YILI ORDU İLİ MAVİ KOD SAYILARI

29 Powerpoint Templates Page GMavi kod yönetimine yönelik düzenleme yapılmalıdır GMavi kod yönetimi ile ilgili; Go Uyarı sistemi oluşturulmalı, Go Sorumlular belirlenmelidir. Sorumlular; G▪Tıbbi, idari ve hemşirelik hizmetlerinden birer temsilci bulunmalı, G ▪Mavi kod ile ilgili tatbikat ve eğitimlerin organizasyonunu yapmalı, G▪Gerektiğinde düzeltici önleyici faaliyet başlatmalıdır Go Her vardiya için ekipler belirlenmeli, Go Uygulamalarda kullanılmak üzere acil müdahale seti bulunmalı, G ▪Acil müdahale setinin miat ve kritik stok seviyeleri takip edilmelidir GMavi kod uygulamalarını yapmak üzere; Go Her ekipte; en az bir hekim, bir sağlık çalışanı bulunmalı, G▪Hekim ve sağlık çalışanı CPR eğitimi almış olmalıdır G Mavi kod ekibi en geç üç dakika içerisinde olay yerine ulaşmalıdır GYapılan müdahale ile ilgili kayıtlar tutulmalı, Go Müdahale edilen kişiye ait bilgiler, Go Yapılan uygulama, Go Müdahalenin yeri, Go Çağrının yapıldığı zaman, Go Ekibin olay yerine ulaşma zamanı, Go Müdahalenin sonucu, Go Müdahale ekibinde yer alanların bilgilerini kapsamalı, Go Kayıtlar kalite yönetim birimine gönderilmelidir G Mavi kod uygulamasına yönelik olarak her dönem tatbikat yapılmalı, G o Tatbikatta ne kadar süre içinde olay yerine ulaşıldığına dair kayıt tutulmalıdır GÇalışanlara mavi kod ile ilgili eğitim verilmelidir.

30 Powerpoint Templates Page 30 PEMBE KOD 3333

31 Powerpoint Templates Page 31 GÜVENLİK BEBEK VE ÇOCUKLARIN HASTANEYE KABULÜNDEN HASTANEDEN ÇIKIŞINA KADAR GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASIDIR.

32 Powerpoint Templates Page 32 BEBEK VEYA ÇOCUK KAÇIRMAYA KARŞI ÖNLEM VE MÜDAHALE… ÖZELLİKLE…  ÇOCUK HASTANELERİNDE  DOĞUM HASTANELERİNDE  KADIN DOĞUM VE ÇOCUK KLİNİKLERİNDE

33 Powerpoint Templates Page 33 SORUMLULAR  İDARİ VE HEMŞİRELİK HİZMETLERİ, YÖNETİCİLERİNDEN BİRER TEMSİLCİ,  TEKNİK SERVİS ELEMANLARI,  GÜVENLİK AMİRİ,  KADIN DOĞUM VEYA ÇOCUK SERVİSİ HEMŞİRELERİ.

34 Powerpoint Templates Page 34 GÜVENLİK EĞİTİMLER YAPILMALI, RİSKLİ ORTAMLAR BELİRLENİR, RİSK DURUMLARI BELİRLENİR, MÜDAHALEDE ADIMLAR BELİRLENİR TATBİKATLAR YAPILIR. EĞİTİMLER YAPILMALI,

35 Powerpoint Templates Page 35 GÜVENLİK  AİLEDE HUZURSUZLUK ŞİDDET AYRILIK HİKAYESİ, ŞÜPHESİ… VAR İSE GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMALIDIR.

36 Powerpoint Templates Page 36 ALINACAK TEMEL ÖNLEMLER -Özellikle anne ve bebek hemşire deskine en yakın odaya alınabilir, -Odaya giriş çıkışları kontrol altına almak için ziyaret yasaklanabilir, -Hastanın transferi yapılması gerekiyorsa personel mutlaka tanıtılmalı, -Çocuk/bebek kesinlikle yalnız bırakılmamalıdır. -Nöbet devir teslimlerinde pembe kod olasılığı nöbetçilere teslim edilmelidir.

37 Powerpoint Templates Page 37 BEBEK ÇALAN KİŞİLERİN GENEL ÖZELLİKLERİ  Genellikle bebek çalan kişiler bayan olup yaşları arasındadır. Şişman görünüşlü ve genellikle normalden kalın giyinmiş, hızlı ve telaşlı hareket eden kişilerdir.  Ellerinde genellikle bir çanta veya torba vardır.  Daha önce mutlaka hastane işleyişini öğrenmek için çaba göstermişlerdir.  Eski bir hastane personeli olabilirler.  Sık sık hastane ziyaretleri yapmış olabilir.  Hastane personeli ile arkadaşlık kurma gayreti göstermişlerdir.  Genellikle sabıkaları yoktur.

38 Powerpoint Templates Page 38 PEMBE KOD SONRASI  MÜDAHALE EDİLEN OLAYDA KİŞİLERE AİT BİLGİ (AD SOYAD TC NO)  OLAYA MARUZ KALAN YENİDOĞAN, BEBEK VEYA ÇOCUĞA AİT BİLGİ  OLAY YERİ, MÜDAHALE YERİ  OLAYIN BAŞLADIĞI ZAMAN  OLAYIN BİTTİĞİ ZAMAN  SONUÇ İKİ NÜSHA OLARAK HAZIRLANIP BİRİ PEMBE KOD EKİBİNDE KALIR, DİĞERİ KALİTE BİRİMİNE VERİLMELİDİR.

39 Powerpoint Templates Page H Pembe kod yönetimine yönelik düzenleme yapılmalıdır HPembe kod yönetimi ile ilgili; Ho Uyarı sistemi oluşturulmalı, Ho Sorumlular belirlenmelidir. Sorumlular; H ▪ İdari ve hemşirelik hizmetleri yöneticilerinden birer temsilci, teknik servis elemanı, güvenlik amiri ve pediatri servis hemşiresinden oluşmalı, H ▪ Pembe kod ile ilgili tatbikat ve eğitimlerin organizasyonunu yapmalıdır Ho Gerektiğinde düzeltici önleyici faaliyet başlatılmalıdır HPembe kod uygulamaları ile ilgili kayıtlar tutulmalı, Ho Olaya maruz kalan kişiye ait bilgiler, Ho Olayın gerçekleştiği bölüm, Ho Başlangıç-bitiş zamanı, Ho Olayın sonucu ile ilgili bilgileri kapsamalı, Ho Kayıtlar kalite yönetim birimine gönderilmelidir H Pembe kod uygulamasına yönelik olarak her dönem tatbikat yapılmalıdır HÇalışanlara pembe kod ile ilgili eğitim verilmelidir.

40 Powerpoint Templates Page 40 KODLAR İÇİN ORTAK UYGULAMALAR  KOD UYGULAMALARI İÇİN UYARI SİSTEMİ OLMALI,  SORUMLULAR BELİRLENMELİ(MESAİ VE MESAİ DIŞI)  UYGULAMAYA YÖNELİK PROSEDÜRLER GELİŞTİRİLMELİ,  KAYITLAR TUTULMALI,  KAYITLARIN ANALİZLERİ YAPILMALI,  DÖF LER BAŞLATILIP, FAALİYETLER SONLANDIRILMALI,  EĞİTİMLER YAPILMALI,  TATBİKAT YAPILMALI,

41 Powerpoint Templates Page 41 TATBİKATLARDA DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR  İYİ BİR SENARYO HAZIRLANMALI,  UYGUN YER VE UYGULAMAYA KATILACAK KİŞİLER İYİ SEÇİLMELİ,  TATBİKAT İYİ GÖZLEMLENMELİ,  TÜM ÇIKIŞ KAPILARI TANIMLANMALI  TATBİKAT TUTANAĞINDA TÜM SÜREÇLER (olayın seyri, anonsun ne zaman yapıldığı, ekip üyelerinin geliş zamanları vb. ) AYRINTILI OLARAK KAYIT ALTINA ALINMALIDIR.  GERÇEKLEŞEN OLAYLAR TATBİKAT SAYILMAMALIDIR.

42 Powerpoint Templates Page 42 KRİZ ANINDA DAĞILIM •UNUTMAYIN… •AYNI ANDA 2 KOD VERİLEBİLİR…

43 Powerpoint Templates Page 43 Dinlediğiniz için teşekkürler…


"Powerpoint Templates Page 1 Powerpoint Templates ULUSAL RENKLİ KODLAR MART 2014." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları