Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kütüphaneye Giriş Bizi tanıyın.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kütüphaneye Giriş Bizi tanıyın."— Sunum transkripti:

1 Kütüphaneye Giriş Bizi tanıyın

2 İÇİNDEKİLER Kütüphane Yolu Bizi nerede bulursunuz? Kütüphane Hizmetler
Kütüphane Kimliği Arama Kataloglar Mevcut Dergiler Kitaplar Bitirme ve Sınav Tezleri Medya Magazin Kütüphaneyle İlgili Sayılar

3 Bizi nerede bulursunuz?
Kütüphane Marienburger Platz 22 numaradadır. Kütüphaneye 3 ve 4 no’lu otobüslerle ulaşırsınız. İneceğiniz durak: “Universität”. (

4 Kütüphanenin bina ismi B’dir.
Kütüphane Binası Binaya Giriş Kütüphanenin bina ismi B’dir.

5 Giriş Kütüphenin Açık Olduğu Saatler: Pazartesi - Perşembe 9: :00 Cuma ve Tatil Günleri 9: :00 ( Bunun dışında ders verilmeyen dönemlerdeki açılış saatleri internet anasayfamızdan duyurulur. İade Konteyneri: Burada ödünç aldığınız kitap ve medyaları üniversitenin açık, UB’nin kapalı olduğu zamanlarda geri verebilirsiniz.

6 Giriş Alanı Lütfen, Okuma Salonu’na (su dışında) içecek ve yiyecek getirmeyin. Çalışma malzemelerinizi ve kitaplarınızı taşımak için kitap sepetlerimizi kullanın.. Ceket, pardösü, çanta vs. gibi eşyalarınızı gardıroplara kilitleyin.

7 Ödünç Verme Tezgâhı Kitap ve medyaları buradan ödünç alıp geri verebilirsiniz. Ayrıca sipariş ön-kaydı yaptırdığınız kitapları veya magazin siparişlerinizi ve dışarıya götüreceğiniz kitapları da buradan alırsınız. Bunun dışında burada uyarı ve dışarıya sipariş ücretlerinizi öder, kütüphane kimliği başvurusunda bulunur ve kimliğinizi buradan teslim alırsınız.

8 Zemin Katı

9 Zemin Katı. Kitaplar Burada dilsel, teknik ve doğabilimsel olmak üzere her türlü uzmanlık alanıyla ilgili kitap ve dergi mevcutları bulunur.

10 Zemin Katı. Kitaplar Burada Sömestir Aparatları bulunur.

11 Zemin Katı. Fotokopi Salonu
Burada fotokopi çekebilir, basım istasyonu üzerinden basım siparişlerinizi işletebilir ve ücretlerini ödeyebilirsiniz.

12 Zemin Katı. Okuma Köşesi
Burada rahatsız edilmeksizin kitap okuyabilir, dinlenebilirsiniz. Güncel basın da mevcuttur. Yeni edindiğimiz yayınlardan bir seçme sunumluk ile üniversitemiz mensuplarının yayınlarını da size burada tanıtıyoruz.

13 Zemin Katı. Okuma Salonu
Okuma Salonumuzun camları gürültü geçirmez cinstendir, 26 çalışma yerinin mevcut olduğu bu bölümde huzur içinde çalışabilir ve araştırma yapabilirsiniz.

14 Zemin Katı. Danışma Danışma Yeri‘nde kütüphane kullanımıyla, özellikle katalog ve bilgi bankasından sorgulama yapmaya dair her türlü sorularınızla ilgili bilgi alabilirsiniz. Danışma ekibimiz, kütüphane tanıtım programı ve eğitim etkinlikleri konusunda aynı zamanda sizin ilk muhatabınızdır.

15 Zemin Katı. İnternet İnternet kullanmak (günde maks. 1 saat) istiyorsanız Danışma Yeri’ndeki başvuru listesine adınızı yazın. Ayakta kullanılacak iki çalışma yeri kısa süreli başvurusuz kullanımlar için Danışma Yeri’nin karşısındaki sütunda sizleri bekliyor. Toplam olarak internet erişimli ve Office Programları içeren 10 PC Çalışma Yeri mevcuttur.

16 Çeşitli Cihazlar Mikrofiş Okuma Cihazı Kullanıcı Kayıt Cihazı
Burada DIN A 4 büyüklüğüne kadar olan kitapları bizzat kendiniz kaydedebilirsiniz. Burada mikrofiş ve mikrofilm kopyalarına bakabilir ve kopyadan kopya çıkarabilirsiniz.

17 Üst Kat. Kitaplar Burada kültür, toplum, sosyal ve eğitim bilimleriyle ilgili kitap mevcutlarımız bulunmaktadır.

18 Üst Kat. Mediyotek Grup çalışmaları için iki mekân sizleri beklemektedir. Multimedya mevcudumuza mediyotekten ulaşabilirsiniz (DVD, CD, CD-ROM, video kasetleri, dinleme kasetleri).

19 Üst Kat. Mediyotek Bunların dışında da
ses kayıt ve video analiz yerleri de vardır. Mediyotekteki teknik donatım; internet erişimi, CD/DVD kopyalama cihazları, tarayıcı ve renkli basıcı bulunan birçok PC çalışma yerini kapsar.

20 Üst Kat. Dışarıya Sipariş
Online üzerinden Dışarıya Sipariş Hesabı açabilir ve Dışarıya Sipariş Servisimizden yararlanabilirsiniz. Dışarıya siparişlerinizi “Verbundkatalog” üzerinden verebilirsiniz. Ücreti kitap başına veya 20 sayfaya kadar kopyalanmış dergi makalesi başına 1,50 Avro’dur.

21 Kütüphane Kimliği Kitap ödünç almak İnternetten yararlanmak
Fotokopi ve basıcıdan yararlanmak Yeni gardırop dolaplarını kullanmak için Kütüphane Kimliği edinmeniz gerekmektedir. Kütüphane Kimliği edinmek için Hildesheim’da ya da Hildesheim ilçesi sınırları dahilinde ikamet ediyor ve en az 16 yaşında olmanız gerekmektedir. 18. yaşına kadar anne-babanızın imzası gereklidir.

22 Kütüphane Kimliği Kütüphane Kimliğinin ücreti, harici kullanıcılar için bir kezliğine ödenen 5 Avro’dur. Kimlik başvurusu için lütfen online formülerimizi doldurun, kimlik teslimatı Ödünç Verme Tezgâhındadır. Hildesheim Üniversitesi öğrencileri için ayrıca bir kütüphane kimliğine gerek yoktur. Onlar UNI-Card’larını kullanır. HAWK / Fachhoschschule öğrencileri kendi kütüphane kimliklerini kullanırlar. Ama önceden online formüleri kullanarak başvuruda bulunmaları gereklidir.

23 Kütüphane Kimliği Arka sayfada barkot üzerinde kullanıcı numarası vardır. Öğrenciler için Kütüphane Kimliği üstte görüldüğü gibidir. Ön sayfada fotoğraf, soyad ve ön ad bulunur …

24 Arama. Online Katalog Online Kataloglarında araştırma yapmak için zemin katta çok sayıda çalışma yeri bulunmaktadır. Bunlar hem Katalog Salonu’nda hem Ödünç Verme Tezgâhı yanındaki Giriş Alanı’nda hem de üst kattaki mediyotekte bulunmaktadır.

25 Arama. Fiş Kataloğu Katalog Salonu’nda bulunan Sistematik ve Alfabetik Fiş Kataloğunda 1990 yılına kadar yayımlanmış mevcudumuzu bulursunuz. Bu mevcudun bir kısmına Online Kataloğumuzdan da ulaşabilirsiniz. Zamanla mevcut verilerimizin tümü Online Kataloğuna eklenmiş olacaktır.

26 Dergi Mevcudu Her türlü uzmanlık alanıyla ilgili basılı bilimsel dergileri (yakl. 1300) zemin katında bulabilirsiniz. Bunların son sayılarını klapalı dergi dolaplarında sergilemekteyiz.

27 Dergi Mevcudu Daha eski yıllara ait dergi mevcudunu klapalı dergi dolaplarının arkasındaki raflarda bulabilirsiniz. Dergilerin daha seyrek kullanılan sayılarını Dergi Magazini’nden Okuma Salonu’na sipariş edebilirsiniz.

28 Kitap Mevcudu Serbestçe ulaşabileceğiniz kitap mevcuduna (el-altı mevcudu) uzmanlık alanına göre ayrılmış olarak zemin ya da üst katta bulabilirsiniz (yakl cilt). Kütüphane Giriş Hali’ndeki Konum Planı aradığınızı bulmakta size yardımcı olacaktır. Online Kataloğundaki kitabın bulunduğu yerle ilgili bilgi (etiket / Signatur) el-altı mevcudundaki uzmanlık alanına işaret eder. Her kitabın alfanumerik olarak kendine özgü bir etiketi bulunur.

29 Diploma ve Sınav Tezleri Mevcudu
Bütün öğrenim dallarında verilmiş olan diploma, sınav ve sair bitirme tezlerini zemin katta klapalı dergi dolapları ile Danışma Yeri arasındaki alanda bulursunuz. Bu çalışmalar Online Kataloğuna da işlenmiştir; eğitim bilimleri sınav tezleri dışında tümü de ödünç alınabilir.

30 Medya Mevcudu Görsel-işitsel medyayı (23 binin üzerinde DVD, CD, MC, CD-ROM, VHS, slayt ...) Mediyotekte bulabilirsiniz. Bunlar oradaki kapalı dolaplarda korunmaktadır. Bunların etiket bilgisini (Signatur) oradaki personele söylediğinizde size teslim edilecektir. Teslimat Ödünç Verme Tezgâhında yapılır. Medyaların etiket bilgisini Online Kataloğundan öğrenbilirsiniz.

31 Magazin Mevcudu Kütüphane Mevcudunun bir kısmı magazindedir ( cilt). Magazin yayınları büyük oranda Online Kataloğuna işlenmiş olup oradan sipariş edilebilir.

32 Kütüphaneyle İlgili Sayılar
Kitap sayısı: yakl Magazinde: yakl El-altı Mevcudunda: yakl E-Kitap: yakl Dergi: yakl E-dergi: yakl Veri bankası: yakl Medya: yakl Mikro biçimde: Video ve müzik kasedi: yakl CD ve DVD: yakl

33 Buyrun, ziyaretiniz bizi sevindirecektir!
Daha fazla beklemeyin ... Buyrun, ziyaretiniz bizi sevindirecektir!

34 Künye Sunumu Hazırlayan: Hildesheim Üniversite Kütüphanesi
Başlık: Kütüphaneye Giriş Hazırlayan: Cristina Ranchel Calero, Andreas Mehlbaur, Uwe Bartels. Durum: Türkçesi: Dr. Özgür Savaşçı, Münih Üniversitesi (LMU München)


"Kütüphaneye Giriş Bizi tanıyın." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları