Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇOCUĞA MAHREMİYET BİLİNCİ KAZANDIRMA. KAVRAMSAL ÇERÇEVE ÇOCUK… MAHREMİYET… BİLİNÇ… KAZANIM…

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇOCUĞA MAHREMİYET BİLİNCİ KAZANDIRMA. KAVRAMSAL ÇERÇEVE ÇOCUK… MAHREMİYET… BİLİNÇ… KAZANIM…"— Sunum transkripti:

1 ÇOCUĞA MAHREMİYET BİLİNCİ KAZANDIRMA

2 KAVRAMSAL ÇERÇEVE ÇOCUK… MAHREMİYET… BİLİNÇ… KAZANIM…

3 AİLENİN MEYVESİ, NEŞ’ESİ ÇOCUKLARIMIZ, GÖZ AYDINLIĞI EŞLERİMİZ…

4 INSANLıĞıN AILESIYLE IMTIHANı ÂDEM, İBRAHİM HAVVÂ, HACER İSMAİL YAKUB YUSUF… HÂBİL, KÂBİL,

5  ANDOLSUN! SEN BENİ ÖLDÜRMEK İÇİN ELİNİ BANA UZATSAN DA BEN SENİ ÖLDÜRMEK İÇİN SANA ELİMİ UZATACAK DEĞİLİM. ÇÜNKÜ BEN ÂLEMLERİN RABBİ OLAN ALLAH’TAN KORKARIM.”  MAİDE SURESİ 28.AYET

6 “Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun” (Tahrim Sûresi, 6. âyet) “Mallarınız ve çocuklarınız ancak birer imtihandır. Allah katında ise büyük bir mükâfat vardır” (Teğabun Sûresi,15. âyet)

7

8  ÇOCUK; BIÇAĞIN ALTINDA TESLİMİYET DESTANI YAZAN HZ. İSMAİL’DİR,  ÇOCUK; DERİN KUYULARDA KERVAN BEKLEYEN HZ. YUSUF’TUR,  ÇOCUK; HZ. MERYEM’İN KUCAĞINDA TEVHÎDİ HAYKIRAN HZ. ÎSA’DIR, ÇOCUK; BABA KABRİNE ANNE ELİ TUTARAK GİTTİĞİ EBVÂDAN MELEKLERİN ELLERİNDEN TUTARAK DEDEYE EMANET EDİLEN HZ. MUHAMMED MUSTAFADIR.

9  ÇOCUK; DUAMIZDIR, HEYECANIMIZDIR, İMTİHANIMIZDIR, GURURUMUZDUR, SORUMLULUĞUMUZDUR, GÖZNURUMUZDUR, ONURUMUZDUR… ve… EMANETİMİZDİR…

10 …MAHREMİYET… EN ÖZEL, EN GİZLİ, EN DOKUNULMAZ, EN DEĞERLİ,EN BİLİNMEYEN, EN SIR… YARADILIŞ GAYESİNDEKİ MÜKERREM VASFIN MUHTEREM CİHETİ…

11 KÂBE: ALLAH TEÂLÂ’NIN HAREM-İ ŞERİFİDİR; BEYTULLAHTIR … MUAZZAMDIR, MUAZZEZDİR, MUHARREMDİR, MAHREMDİR…

12 HER GÖNÜL BİR KÂBEDİR… HER GÖNÜL MAHREMDİR… KÂBE; BÜNYÂN-I HALİL-İ AZEREST, DİL, NAZARGÂH-I İLAHİYİ EKBEREST…

13 MAHREMİYET 1-BİREYSEL MAHREMİYET 2-AİLESEL MAHREMİYET 3-TOPLUMSAL MAHREMİYET

14 BİREYSEL MAHREMİYET 1-GÖZ MAHREMİYETI 2-SÖZ MAHREMIYETI 3-ÖZ MAHREMIYETI

15 قُل لِّلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَيَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِكَ أَزْكَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا يَصْنَعُونَ Mü'min erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Bu davranış onlar için daha nezihtir. Şüphe yok ki, Allah onların yaptıklarından hakkıyla haberdardır. (Nur-30,31) Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar.

16 يَعْلَمُ خَائِنَةَ الْأَعْيُنِ وَمَا تُخْفِي الصُّدُورُ Allah, gözlerin hain bakışını ve kalplerin gizlediğini bilir. ( Mü’min – 19 )

17 اَفَلَمْ يَس۪يرُوا فِي الْاَرْضِ فَتَكُونَ لَهُمْ قُلُوبٌ يَعْقِلُونَ بِهَٓا اَوْ اٰذَانٌ يَسْمَعُونَ بِهَاۚ فَاِنَّهَا لَا تَعْمَى الْاَبْصَارُ وَلٰكِنْ تَعْمَى الْقُلُوبُ الَّت۪ي فِي الصُّدُورِ Yeryüzünde gezip dolaşmadılar mı ki, düşünecek kalpleri, işitecek kulakları olsun.(Dolaştılar, ama ibret almadılar). Çünkü gerçekte gözler değil, göğüslerdeki kalpler (kalp gözleri) kör olur. ( Hac-46)

18 * وَمَنْ اَعْرَضَ عَنْ ذِكْر۪ي فَاِنَّ لَهُ مَع۪يشَةً ضَنْكاً وَنَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيٰمَةِ اَعْمٰى * قَالَ رَبِّ لِمَ حَشَرْتَـن۪ٓي اَعْمٰى وَقَدْ كُنْتُ بَص۪يراً Her kim de benim zikrimden (Kur'an'dan) yüz çevirirse mutlaka ona dar bir geçim vardır. Bir de onu kıyamet gününde kör olarak haşrederiz." O da şöyle der: "Rabbim! Dünyada gören bir kimse olduğum halde, niçin beni kör olarak haşrettin! ( Tâha-124,125 )

19 SÖZ MAHREMIYETİ

20 يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَقُولُوا قَوْلًا سَدِيدًا Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve doğru söz söyleyin ki, Allah sizin işlerinizi düzeltsin ve günahlarınızı bağışlasın. Kim Allah’a ve Resûlüne itaat ederse, muhakkak büyük bir başarıya ulaşmıştır. (Ahzâb 70-71 )

21 Doğruluktan ayrılmayın. Doğruluk (insanı) iyiliğe, iyilik de Cennet'e götürür. İnsan, kendini bir kere doğruluğa verip o yola yöneldi mi, hep doğru söyler, doğruyu araştırır; böylece o insan, Allah katında sıddîk (özüyle sözüyle dosdoğru kimse) olarak yazılır. ( Müslim, Birr, 105)

22 SEN SÖZÜ AÇıĞA VURSAN DA, GİZLESEN DE ALLAH İÇİN BİRDİR. ÇÜNKÜ O, GİZLİYİ DE BİLİR, ONDAN DAHA GİZLİ OLANı DA. ( TÂHA-7 )  وَإِن تَجْهَرْ بِالْقَوْلِ فَإِنَّهُ يَعْلَمُ السِّرَّ وَأَخْفَى

23 DE KI: “İÇINIZDEKINI GIZLESENIZ DE, AÇıĞA VURSANıZ DA ALLAH ONU BILIR. GÖKLERDEKI HER ŞEYI, YERDEKI HER ŞEYI DE BILIR. ALLAH, HER ŞEYE HAKKıYLA GÜCÜ YETENDIR.” ( ÂLİ İMRAN-29 )  قُلْ إِن تُخْفُواْ مَا فِي صُدُورِكُمْ أَوْ تُبْدُوهُ يَعْلَمْهُ اللّهُ وَيَعْلَمُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأرْضِ وَاللّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

24 SÖZ OLA !!!

25 SÖZ; SIRDIR DARDIR YÂRDIR HARDIR KÂRDıR ZARARDıR…

26 ÖZ MAHREMİYETİ

27 يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ عَلَيْكُمْ أَنفُسَكُمْ EY İMAN EDENLER! SIZ KENDİNİZE BAKıN (DÜZELTİN. ) ( MÂİDE-105)

28 KENDİNİZE MAHREM OLUN, KENDİNİZİ TEMİZE ÇıKARMAYıN, KENDİNİZE İHSANDA BULUNUN, TAKVA LİBÂSı GİYİNİN, HELAL SıNıRLARıNDA YAŞAYıN… ÇÜNKÜ; NESİLLERİN GENETİK MİRASı, KAN HÜCRELERİNDE ŞEKİLLENİR…

29 ÖZ MAHREMIYET: İÇ DİSİPLİN ODAKLı, ÖZGÜL AĞıRLıK MERKEZLİ BİR HAYAT BİÇİMİDİR…

30 2- AİLESEL MAHREMİYET

31 KENDİLERİ İLE HUZUR BULASıNıZ DIYE SIZIN IÇIN TÜRÜNÜZDEN EŞLER YARATMASı VE ARANıZDA BIR SEVGİ VE MERHAMET VAR ETMESI DE O’NUN (VARLıĞıNıN VE KUDRETININ) DELILLERINDENDIR. ŞÜPHESIZ BUNDA DÜŞÜNEN BIR TOPLUM IÇIN ELBETTE IBRETLER VARDıR. ( RÛM-21)

32  AİLE SORUMLULUKTUR…  Hepiniz birer sorumlusunuz ve hepiniz maiyetinizde bulunanlardan mesulsünüz. Devlet Başkanı bir koruyucudur. Aile reisi ev halkının koruyucusudur. Kadın da kocasının evi ve çocukları üzerinde koruyucusudur. Hülasa, hepiniz bir koruyucusunuz ve her biriniz koruduklarınızdan sorumlusunuz.“ ( Buhâri İstikraz, 20)

33 MAHREMİYET EĞİTİMİ, EVLİLİK ÖNCESİNDE BAŞLAR…

34 AİLE İÇİ MAHREMİYETTE; ÇOCUKLAR DENGE UNSURU OLARAK GÖZETİLMELİ…

35 EBEVEYNLERİN; HÂL, KÂL VE EFALLERİ MAHREMIYET BAĞLAMıNDAN AYRı DÜŞÜNÜLMEMELİ

36 AİLE İÇİ İLETİŞİM DE KULLANıLAN İFADELER NEBEVİ METOD PEDAGOJİSİ OĞULCUĞUM, YAVRUCUĞUM BABACIĞIM, ANNECİĞİM (SEVGİ VE ŞEFKAT MAHRUMU OLMAYALIM)

37 يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لِيَسْتَأْذِنكُمُ الَّذِينَ مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ وَالَّذِينَ لَمْ يَبْلُغُوا الْحُلُمَ مِنكُمْ ثَلَاثَ مَرَّاتٍ مِن قَبْلِ صَلَاةِ الْفَجْرِ وَحِينَ تَضَعُونَ ثِيَابَكُم مِّنَ الظَّهِيرَةِ وَمِن بَعْدِ صَلَاةِ الْعِشَاء ثَلَاثُ عَوْرَاتٍ لَّكُمْ لَيْسَ عَلَيْكُمْ وَلَا عَلَيْهِمْ جُنَاحٌ بَعْدَهُنَّ طَوَّافُونَ عَلَيْكُم بَعْضُكُمْ عَلَى بَعْضٍ كَذَلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ لَكُمُ الْآيَاتِ وَاللَّهُ عَلِيمٌ حَكِيمٌ ﴿٥٨﴾  Ey iman edenler! Ellerinizin altındaki hizmetçilerle içinizden henüz ergenlik çağına gelmemiş olanlar yanınıza gelmek için sizden üç vakitte izin alsınlar, sabah namazından önce, öğle sıcağından dolayı (istirahate çekilirken) elbisenizi çıkardığınızda ve yatsı namazından sonra. Bunlar örtülmesi gereken yerlerinizin açık bulunabileceği üç vakittir. Bunlar dışında ne size ne de onlara bir sakınca vardır. Bunlar sıkça yanınıza girip çıkan birbirinizle iç içe olduğunuz kimselerdir. Allah size ayetleri işte böyle açıklar. Her şeyi bilir, yerli yerinde yapar. (Nur,58)

38 AİLE BOYU İBADET, AİLE BOYU CENNET

39 “Ailene namazı emret ve kendin de ona devam et.” (Tâhâ 132)

40 وَلاَ تَقْتُلُواْ أَوْلادَكُمْ خَشْيَةَ إِمْلاقٍ نَّحْنُ نَرْزُقُهُمْ وَإِيَّاكُم إنَّ قَتْلَهُمْ كَانَ خِطْءًا كَبِيرًا “Yoksulluk korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin. Onları da, sizi de biz rızıklandırırız. Onları öldürmek gerçekten büyük bir günahtır.” (İsrâ, 31)

41 AİLEMİZİ KıYAS KURBANı YAPMAYALıM… HAKSıZ BİR KıYAS, VARLıK TARIHININ İLK MATERYALİST DÜŞÜNCESIDIR. EŞİMİZİ, AŞıMıZı, İŞİMİZİ, ÇOCUKLARıMıZı KıYAS YAPMAYALıM…

42 SOSYAL MEDYA VE ÇOCUKLARıMıZ: OLUKLAR ÇİFT; BİRİNDEN NUR AKAR, BİRİNDEN KİR

43 EN İYİ EŞ BENIM EŞİM EN İYİ AŞ, BENİM AŞıM EN İYİ İŞ, BENİM İŞİM

44 EŞİTLİK DEĞİL DERDİMİZ; ADALET OLMALı…

45 ÇOCUKLARıMıZA İLERDE PARAYLA SATıN ALAMAYACAKLARı DEĞERLER KAZANDıRALıM VEFA, DUA, UKBA…

46 HZ. ALİ R.A; GÜZEL HUY ÜÇ HASLETTİR: 1- HARAMDAN KAÇıNMAK 2- HELALİ ARAMAK 3- AİLE FERTLERİNE KARŞı GENİŞLİK GÖSTERMEK

47 3-TOPLUMSAL MAHREMİYET

48 FAZİLET VE GÜVEN TOPLUMU !!! EDEP, ADAP, GÖRGÜ, ÖRF, DUYARLıLıK, İZZET VE UZLET HAK NAMıNA HALKA ÖNDER VE REHBER OLMA

49 İRFAN VE VİCDAN MEDENİYETİNİN EVLATLARı HİRA’NıN ÇOCUKLARı OLDUĞUNU BİLMELİDİRLER …

50 TOPLUMSAL MAHREMİYET ALANLARı TRAFİK AHLÂKı, TİCARET AHLÂKı SOSYAL YAŞAM AHLÂKı SOSYAL MEDYA AHLÂKı, CEMİYET AHLÂKı VAZİFE AHLÂKı BİLGİ AHLÂKı

51 وَلاَ تَقْفُ مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ كُلُّ أُولـئِكَ كَانَ عَنْهُ مَسْؤُولاً BILMEDIĞIN ŞEYIN ARDıNA DÜŞME. ÇÜNKÜ KULAK, GÖZ VE KALP, BUNLARıN HEPSI ONDAN (YAPTıKLARıNDAN) SORUMLUDUR.” (İSRA– 36)

52 “MAHREMİYET BAĞLAMıNDA SOSYAL MEDYA VE AİLE” ‘HANEMİZE DESTURSUZ KİMSEYI ALMAYıZ. FAKAT SOSYAL MEDYANıN DESTURSUZLUĞU KARŞıSıNDA DA TEDBİR ALMALıYıZ.’ ( HıRSıZ İÇİMİZDE ) GÜVEN İYİDİR AMA KONTROL HER ZAMAN GEREKLİDİR...

53 BİLİNÇ VE KAZANıM

54 İFFET, HAYA, EDEP, ŞAHSİYET HAYA; HAYATTA OLMANıN, HAYATıN HAKKıNı VERIYOR OLMANıN BİR İFADESİDİR…

55 İFFET VE HAYA EN ASİL DEĞERDİR… MERYEM ORUCU TUTMAK, YUSUF GÖMLEĞİ GİYMEK…

56 HZ. YUSUF’UN ÜÇ GÖMLEĞİ 1-HASRET GÖMLEĞİ ( 18 ) 2-İFFET GÖMLEĞİ ( 25 ) 3-VUSLAT GÖMLEĞİ ( 93 )

57 MAHREMİYET TUFANıNDAN KURTULUŞ: KUR’AN-ı KERİM VE SÜNNET GEMİSİNDE YOLCULUK... GÖNÜL DAĞıNDA KONAKLAMA…

58 SEDDİ ZERÂÎ MERKEZLİ BİR MAHREMİYET ANLAYıŞı -- MANEVİ REHBERLİK… -- ÖNLEYİCİ YAKLAŞıM… --ROL MODEL ÖRNEKLEM…

59 GıDA VE NESİL وَإِذَا تَوَلَّى سَعَى فِي الأَرْضِ لِيُفْسِدَ فِيِهَا وَيُهْلِكَ الْحَرْثَ وَالنَّسْلَ وَاللّهُ لاَ يُحِبُّ الفَسَادَ O, (SENIN YANıNDAN) AYRıLıNCA YERYÜZÜNDE BOZGUNCULUK YAPMAĞA, EKIN VE NESLI YOK ETMEĞE ÇALıŞıR. ALLAH ISE BOZGUNCULUĞU SEVMEZ. ( BAKARA-205 )

60 MAHREMIYET BINASıNıN NEBEVÎ TEMELLERİ ENES BİN MALİK (R.A): “ARSIZLIK NEREDE VE KİMDE OLURSA OLSUN ÇİRKİNLEŞTİRİR.. HAYA İSE, NEREDE VE KİMDE OLURSA OLSUN ZARİFLEŞTİRİR… ( TİRMİZİ, BİRR, 47 )

61 SABıRLA DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM…. Yakup ŞİMŞEK/Vaiz

62

63


"ÇOCUĞA MAHREMİYET BİLİNCİ KAZANDIRMA. KAVRAMSAL ÇERÇEVE ÇOCUK… MAHREMİYET… BİLİNÇ… KAZANIM…" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları