Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MANTARLAR MANTARLAR. MANTARLARIN ÖZELLİKLERİ Ökaryot, çok hücreli canlılardır. Ökaryot, çok hücreli canlılardır. Sentrozom ve kamçı oluşumu yoktur. Sentrozom.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MANTARLAR MANTARLAR. MANTARLARIN ÖZELLİKLERİ Ökaryot, çok hücreli canlılardır. Ökaryot, çok hücreli canlılardır. Sentrozom ve kamçı oluşumu yoktur. Sentrozom."— Sunum transkripti:

1 MANTARLAR MANTARLAR

2 MANTARLARIN ÖZELLİKLERİ Ökaryot, çok hücreli canlılardır. Ökaryot, çok hücreli canlılardır. Sentrozom ve kamçı oluşumu yoktur. Sentrozom ve kamçı oluşumu yoktur. Miselyum denen hücre sıralarından oluşur. Miselyum denen hücre sıralarından oluşur.

3 Klorofilleri yoktur.Bu nedenle bitkilerden ayrılırlar. Klorofilleri yoktur.Bu nedenle bitkilerden ayrılırlar. Hücre çeperleri bulunur. Çeper kitinden oluşmuştur. Hücre çeperleri bulunur. Çeper kitinden oluşmuştur. Mavi-Yeşil alglerle likenleri oluştururlar. Mavi-Yeşil alglerle likenleri oluştururlar.

4 Hücre dışı sindirim yaparlar. Hücre dışı sindirim yaparlar. Hücrelerde besin olarak yağ ve glikojen bulunur. Hücrelerde besin olarak yağ ve glikojen bulunur. Sporla çoğalırlar. (Metagenez görülür) Sporla çoğalırlar. (Metagenez görülür)

5 KÜF MANTARLARI Miselyumu iyi gelişmiştir. Miselyumu iyi gelişmiştir. Eşeysiz üreme sporla, eşeyli üreme gametlerle yapıldığı için alglere benzerler. Eşeysiz üreme sporla, eşeyli üreme gametlerle yapıldığı için alglere benzerler. Saprofit ve parazit yaşarlar. Saprofit ve parazit yaşarlar.

6 Şapkalı Mantarlar Bu mantarlar karasal mantarlardır. Bu mantarlar karasal mantarlardır. Hifleri bölmelidir. Hifleri bölmelidir. Zehirli ve zehirsiz türleri vardır. Zehirli ve zehirsiz türleri vardır. Bazıları insan sağlığını etkiler. (pamukçuk ve saçkıran) Bazıları insan sağlığını etkiler. (pamukçuk ve saçkıran)

7 Maya Mantarları Sıvı veya nemli ortamlarda yaşayan tek hücreli mantarlardır. Sıvı veya nemli ortamlarda yaşayan tek hücreli mantarlardır. Hamurun mayalanması, bira üretimi vb. için bu mantarlardan yararlanılır. Hamurun mayalanması, bira üretimi vb. için bu mantarlardan yararlanılır.

8 Penisilin (Penicillium) Mantarı Süpürgeyi andıran bir yapıya sahip penisilin mantarları; yiyecek mantarları üzerinde saprofit olarak yaşar. Süpürgeyi andıran bir yapıya sahip penisilin mantarları; yiyecek mantarları üzerinde saprofit olarak yaşar. Yiyecekler üzerinde mavi küf yapar. Yiyecekler üzerinde mavi küf yapar.

9 Bu penicilliumda penisilin antibiyotiği bulunur. Bu penicilliumda penisilin antibiyotiği bulunur. Penisilin; pnömoni(akciğer zarı iltihabı), çıban, ateşli hastalıklar, menenjit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Penisilin; pnömoni(akciğer zarı iltihabı), çıban, ateşli hastalıklar, menenjit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

10 Likenler Mantarlar ve fotosentetik alglerden meydana gelen simbiyotik birlikteliklerdir. Mantarlar ve fotosentetik alglerden meydana gelen simbiyotik birlikteliklerdir. Kabuksu likenler, kayalar üzerinde gelişen likenlerdir. Kabuksu likenler, kayalar üzerinde gelişen likenlerdir. Yapraksı likenler, toprakta yaşayan likenlerdir. Yapraksı likenler, toprakta yaşayan likenlerdir. Dalsı likenler, ağaçlar üzerinde gelişen likenlerdir. Dalsı likenler, ağaçlar üzerinde gelişen likenlerdir.

11 ÖZGÜR FIRAT SARITAŞ ÖZGÜR FIRAT SARITAŞ 9/C 9/C 372 372 ŞEHREMİNİ ANADOLU LİSESİ ŞEHREMİNİ ANADOLU LİSESİ


"MANTARLAR MANTARLAR. MANTARLARIN ÖZELLİKLERİ Ökaryot, çok hücreli canlılardır. Ökaryot, çok hücreli canlılardır. Sentrozom ve kamçı oluşumu yoktur. Sentrozom." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları