Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CANLILAR ALEMİ VE ÖZELLİKLERİ CANLILAR ALEMİ  Sınıflandırmada kullanılan alemler 1.Bakteriler. 2.Arkebakteriler. 3.Protistalar. 4.Bitkiler. 5.Mantarlar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CANLILAR ALEMİ VE ÖZELLİKLERİ CANLILAR ALEMİ  Sınıflandırmada kullanılan alemler 1.Bakteriler. 2.Arkebakteriler. 3.Protistalar. 4.Bitkiler. 5.Mantarlar."— Sunum transkripti:

1 CANLILAR ALEMİ VE ÖZELLİKLERİ CANLILAR ALEMİ  Sınıflandırmada kullanılan alemler 1.Bakteriler. 2.Arkebakteriler. 3.Protistalar. 4.Bitkiler. 5.Mantarlar. 6.Hayvanlar.

2 BAKTERİLER  Yaşadıkları yer, İnsan vücudunda. Bitki ve hayvanların yapısında. Toprakta. Su da ve her ortamda yaşarlar.Sayı ve çeşitleri oldukca fazladır.Faydalı olanları olduğu gibi hastalık yapanları da vardır.

3 BAKTERİLERDE BULUNAN YAPILAR VE ÜREME ŞEKLİ  Ribozom, Protein, RNA, DNA, İnorganik ve organik bileşikler ile büyük oranda su bulunur. Hücre duvarında kamçı ve pilus bulunur. Kamçıyla hareket eder. Pilusla zemine tutunur ve ürer.  Bakteriler eşeysiz olarak bölünerek ürerler.  Ortam şartları uygun olursa(yeterli miktarda su ve besin bulunursa) 20 dakikada bir bölünür. Ortam şartları uygun olmazsa(Aşırı sıcak,soğuk ve kurak olursa) Endospor oluşturur.Bu haliyle bir asra yakın kalabilir.  Not:Çıkarttıkları metabolik artıklar bölünmeyi engeller.  Bakteriler eşeyli olarak konjugasyon ile üreyebilirler. Bu üreme şekli bakteriler arasında gen alış verişini sağlar. Zor şartlara karşı bakterileri dayanıklı kılar.

4 ÖNEMLİ NOT  Bakterilerin hücre duvarı yapısı bitki hücrelerinden farklıdır. Bakterilerin hücre duvarında selüloz bulunmaz. Hacre çeperinin dışında kapsül bulunan bakterilerin direnci diğer bakterilerden daha faz- ladır.

5 BAKTERİ ŞEKİLLERİ

6 BAKTERİLERDE BESLENME  Bakteriler oksijenli ve oksijensiz ortamda yaşayanlar vardır.  Ototrof bakteriler fotosentez ve kemosentez yaparak organik besin sentezleyebilir.Enerji kaynağı olarak N ve S kullanabilirler.  Heretrof olan bakteriler parazit ve çürükçül olarak beslenirler. Çürükçül bakteriler nemli yerlerde yaşarlar,bitki ve hayvanların kalıntılarını parcalar,doğadaki madde döngüsünü sağlarlar. Parazit olanlar: Hastalık yaparlar.Tedavi için antibiyotik kullanılır. S.118 DEKİ ETKİNLİĞİ YAP

7 BAKTERİ ÖRNEĞİ

8 EV ÖDEVİ  Bakterilerin günlük hayattaki olumlu etkilerini araştırıp DEEFTERİNİZE YAZINIZ.  Bakterilerle mücadele için kullanılan penisilinin; yapısı, bulunuşu ve bakterilere karşı etkisini araştırıp DEFTERİNİZE YAZINIZ.  Sayfa 117 deki okuma metnini oku değerlendir.9B

9

10

11

12 BUNLARI BİLELİM  Bakterilerin hücre duvarı yapısı bitki hücrelerinden farklıdır. Bakterilerin hücre duvarında selüloz bulunmaz. Hücre çeperinin dışında kapsül bulunan bakterilerin direnci diğer bakterilerden daha faz- ladır.9FL


"CANLILAR ALEMİ VE ÖZELLİKLERİ CANLILAR ALEMİ  Sınıflandırmada kullanılan alemler 1.Bakteriler. 2.Arkebakteriler. 3.Protistalar. 4.Bitkiler. 5.Mantarlar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları