Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÜNİTE : 1 HAKLARIMI ÖĞRENİYORUM. BİREYLER, GRUPLAR VE SORUMLULUKLARI Birey olarak değişik zamanlarda, değişik gruplar içerisinde farklı görev ve sorumluluk.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÜNİTE : 1 HAKLARIMI ÖĞRENİYORUM. BİREYLER, GRUPLAR VE SORUMLULUKLARI Birey olarak değişik zamanlarda, değişik gruplar içerisinde farklı görev ve sorumluluk."— Sunum transkripti:

1 ÜNİTE : 1 HAKLARIMI ÖĞRENİYORUM

2 BİREYLER, GRUPLAR VE SORUMLULUKLARI Birey olarak değişik zamanlarda, değişik gruplar içerisinde farklı görev ve sorumluluk alabiliriz. Birey olarak değişik zamanlarda, değişik gruplar içerisinde farklı görev ve sorumluluk alabiliriz.  Ailemizin çocuğu,  Okulun bir öğrencisi,  Sosyal kulübün başkanı,  Futbol maçının taraftarı,  Mağazanın müşterisi gibi.

3 Birey; Birey;  Bulunduğu grup ve kurum içerisinde yerini, görevini ve sorumluluklarını belirlemeli,  Hangi grup veya kurum içerisinde olursa olsun, ilişkilerini sıcak tutmalı, iletişim ve davranış kurallarına uymalıdır.

4 AİLE İÇİNDE SORUMLULUKLARIMIZ Ailede; Ailede;  Sevgi,  Saygı,  Hoşgörü,  Bağlılık,  Huzur ve  Dayanışma esastır. Aile içi demokrasinin başlıca unsurları; Aile içi demokrasinin başlıca unsurları;  İş bölümü,  Düşünce ve görüşlere saygı,  Aile saygınlığının korunmasıdır.

5 Aile bireyleri; Aile bireyleri;  Sabah kalkınca birbirine güler yüzle günaydın demeli,  Okula veya işe gidenler iyi dileklerle uğurlanmalı,  Akşam eve dönenler güler yüzle karşılanmalıdır. Aile birliğinin sağlam olması için aşağıdaki kurallara uyulmalıdır: Aile birliğinin sağlam olması için aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:  Aile bireyleri, kendi üzerlerine düşen görevleri yapmalıdır.  Çağdaş Türk ailesinde kadın erkek eşirliği vardır.

6  Anne ve baba ailenin sorumluluğunu birlikte paylaşmalıdır.  Çocukların bakımı, evin temizliği ve düzeni anne ve baba tarafından ortaklaşa yapılır.  Anne ve baba çocukların eğitiminden sorumludur. Çocukların evde yapması gereken işler: Çocukların evde yapması gereken işler:  Kendi odalarını toplamalı,  Giysilerini kendi giymeli,  Derslerini düzenli çalışmalı,  Okul eşyalarını korumalı ve ev işlerine yardım etmelidir.

7 Aile içindeki dayanışma ile aile bireyleri; Aile içindeki dayanışma ile aile bireyleri;  Huzurlu ve mutlu olurlar,  Daha verimli işler üretirler,  Eksiklerini tamamlama fırsatı bulurlar. Sağlıklı yaşamak için temiz olmalıyız. Evimizde; Sağlıklı yaşamak için temiz olmalıyız. Evimizde;  Odaları, tuvaleti, banyoyu ve lavaboyu temiz tutmalıyız.  Özel günlerde akrabalarımızı ziyaret etmek, büyüklerimizin ellerini öpmek önemli sorumluluklarımızdandır.

8 OKULUMUZ Okulumuzda; Okulumuzda;  Müdür,  Müdür yardımcıları,  Öğretmenler,  Memurlar ve  Hizmetliler görev yapar.  Öğrenciler ise eğitim ve öğretim görür. Müdürümüz, okul yönetiminin başıdır. Müdürümüz, okul yönetiminin başıdır.  Okuldaki eğitim öğretim işlerinin düzenli yürütülmesini sağlar.

9 Müdür yardımcılarımız; Müdür yardımcılarımız;  Yönetim işlerinde müdüre yardım eder.  Yazışma işlerini yürütürler. Öğretmenlerimiz; Öğretmenlerimiz;  Bizlere güzel konuşmayı, konuşulanları dinlemeyi öğretirler.  Hak ve sorumluluklarımızı öğrenmemizde bize rehberlik ederler.  Memurlar; resmi yazışmaların dosyalanmasını, hizmetliler okulumuzun temizlik işerini yürütürler.

10 OKULUMUZDAKİ HAK VE SORUMLULUKLARIMIZ  Okulda uyulması gereken kurallar vardır. Bunlar;  Okul düzenine uymak,  Okul arkadaşlarıyla iyi geçinmek, onların üzüntü ve sevinçlerini paylaşmak,  Okul bireylerine saygılı davranmak,  Okul eşyalarına zarar vermemek,  Doğru sözlü ve nazik olmak,  Okula temiz ve uygun kıyafetle gelmek,

11  Okulu, okul bahçesini ve sınıfları temiz tutmak,  Öğretmen konuşurken sözünü kesmemek ve izin alarak konuşmak,  Okula zamanında gitmek derslere zamanında girmektir. OKULUN VE OKUL EŞYALARININ KORUNMASI OKULUN VE OKUL EŞYALARININ KORUNMASI Okulumuzu ve okul eşyalarını; Okulumuzu ve okul eşyalarını;  İyi ve temiz kullanmak,  Zarar vermemek ve  Korumak bizim sorumluluğumuzdur.

12 Okulumuzda; Okulumuzda;  Koridor,  Tuvalet,  Laboratuar,  Merdiven ve  Bahçe gibi alanları kullanmak hepimizin hakkıdır.  Bu hakkımızı kullanırken arkadaşlarımızı rahatsız etmekten kaçınmalıyız.  Okul dışında da çevreyi rahatsız etmemeye çalışmalıyız.

13 ATATÜRK’ÜN KİŞİLİĞİ VE ÖZELLİKLERİ Çok Yönlüydü Çok Yönlüydü  Atatürk hem fikir hem de hareket adamıydı.  Seçkin bir yöneticiydi.  Tarih, hukuk, ekonomi, eğitim, sanat gibi pek çok alanda örnek görüşleri olan ve bu görüşleri uygulayan bir önderdi. Gerçek Bir Liderdi Gerçek Bir Liderdi  Bir işe başlarken çok yönlü olarak düşünür, hedefini kesin olarak belirlerdi.

14  Amacına ulaşmak için büyük bir azimle işe sarılırdı. İleri Görüşlüydü İleri Görüşlüydü  Atatürk ince bir sezgi gücüne sahipti. Olayların gidişinden sonucu tahmin eder, ona göre önlemini alıdı.  Örneğin, 1. Dünya Savaşı’nın sonucu daha bu savaşa girmeden görebilmişti. Açık Sözlüydü Açık Sözlüydü  Doğru bildiğini büyük bir cesaretle açıkça söylerdi.  Başkalarından da aynı şeyleri beklerdi.

15  İdealleri olan bir liderdi  Kalbi insan sevgisi ile doluydu  Vatanını ve milletini çok severdi  Ancak dahi insanlarda bulunabilen yaratıcı güce sahipti  Sabırlı ve disiplinliydi  Mantıklıydı  Sanat severdi  Türk kadınına çok değer veren bir liderdi

16 ÇOCUK HAKLARI SÖZLEŞMESİ  1924 tarihli Cenevre Çocuk Hakları Bildirgesi çocuk hakları için önemli bir adımdır.  Türkiye bu bildirgeyi aynı yıl kabul etmiştir.  Bu konuda 23 Nisan Bayramı örnek bir davranıştır.  20 Kasım 1959’da Birleşmiş Milletler “Çocuk Hakları Bildirgesi’ni ilan etmiştir.  Türkiye sözleşmeyi 1990’da imzalamış ve 1990’da onaylamıştır.

17  Sözleşmeyi imzalayan devletler, sözleşmede yazılı olan tüm hakları tanımakla yükümlüdür.  Bu hakların tanınmasında ırk, renk, cinsiyet, dil gibi hiçbir bakımdan ayrım gözetilemez. Çocuk Hakları Sözleşmesi ile getirilen yükümlülükler; Çocuk Hakları Sözleşmesi ile getirilen yükümlülükler;  Bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı gelişebilme hakkı,  Yeterli beslenme, barınma, dinlenme ve tıbbi bakım hakkı  Sevgi ve anlayış görme ve korunma hakkı  Ücretsiz eğitim hakkı, oyun hakkı.

18 Hazırlayan : Adem TIMARTAŞ Yeşilbayır İlköğretim Okulu Yeşilbayır İlköğretim Okulu 5/A Sınıf Öğretmeni 5/A Sınıf Öğretmeni


"ÜNİTE : 1 HAKLARIMI ÖĞRENİYORUM. BİREYLER, GRUPLAR VE SORUMLULUKLARI Birey olarak değişik zamanlarda, değişik gruplar içerisinde farklı görev ve sorumluluk." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları