Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

A-Konularına Göre Haritalar Fiziki haritalar Yer şekillerini gösteren haritalardır. Bu haritalardan yaralanarak; profil çıkarılabilir, konum belirlenir,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "A-Konularına Göre Haritalar Fiziki haritalar Yer şekillerini gösteren haritalardır. Bu haritalardan yaralanarak; profil çıkarılabilir, konum belirlenir,"— Sunum transkripti:

1

2 A-Konularına Göre Haritalar

3 Fiziki haritalar Yer şekillerini gösteren haritalardır. Bu haritalardan yaralanarak; profil çıkarılabilir, konum belirlenir, alan-uzunluk hesaplanabilir, yerel saat farkı bulunabilir, yön tayini yapılabilir, yükseltiler tespit edilebilir.

4 Siyasi (idari) haritalar Sınırları gösteren haritalardır

5 Beşeri ve Ekonomik haritalar Nüfusun dağılışı, ırk, dil, dinlere göre dağılışı, tarım, hayvancılık, ormancılık, sanayi,madencilik gibi özellikleri gösteren haritalardır.

6 Özel Haritalar Konunun uzmanlarınca çizilen haritalardır. İklim (izoterm, izobar gibi), turizm, deprem,toprak, karayolları ve bitki örtüsü haritaları özel haritalara örnektir.

7 B- Ölçeklerine Göre Haritalar

8 Büyük ölçekli haritalar Planlar: ■ Planlar: Ölçeği 1/20.000 ‘den daha büyük olan haritalardır. En ayrıntılı haritalardır. ■ Topoğrafya Haritaları: ■ Topoğrafya Haritaları: Ölçeği 1/20.000-1/200.000 arasında olan haritalardır.Yer şekillerini en ayrıntılı gösteren haritalardır.

9 Orta Ölçekli Haritalar Ölçeği, 1/200.000-1/500.000 arasındaki haritalardır.

10 Küçük Ölçekli Haritalar Ölçeği 1/500.000 ‘den daha küçük ölçekli haritalardır.

11


"A-Konularına Göre Haritalar Fiziki haritalar Yer şekillerini gösteren haritalardır. Bu haritalardan yaralanarak; profil çıkarılabilir, konum belirlenir," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları