Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TOPRAKLARIMIZIN PAYLAŞILMASI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TOPRAKLARIMIZIN PAYLAŞILMASI"— Sunum transkripti:

1 TOPRAKLARIMIZIN PAYLAŞILMASI

2 Atatürk 19 mayıs 1919’da SAMSUN’A çıkarak kurtuluş savaşını başlattı.

3 SAMSUN’A YOLCULUK Mustafa kemal, bir şekilde Anadolu’ya geçmenin yolarını arıyordu. Bu sırada Samsun’da karışıklık çıkması üzerine, İstanbul hükümeti, M. Kemal’i buradaki karışıklığı önlemek amacıyla 9. Ordu Müfettişi olarak Samsun’a gönderdi.

4 M. Kemal 17 kişilik bir heyetle 16 mayısta İstanbul’dan bandırma vapuruyla Samsun’a hareket etti ve 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ulaştı.

5 Samsun’a ulaştıktan sonra Pontus Rum çetelerine karşı gerekli önlemleri aldı. Aynı zamanda milli mücadeleyi başlatmak için çalışmalara başladı.

6 HAVZA GENELGESİ M. Kemal samsun’dan Havza’ya geçerek bir genelge yayınladı. Buna göre; Yurt genelinde işgallere karşı mitingler ve gösteriler düzenlensin. Telgraflarla işgaller kınansın. Mustafa Kemal buradaki çalışmalarını tamamladıktan sonra Amasya’ya geçti.

7 SORU

8 İLK KURŞUN İtilaf devletleri, Osmanlı ordusu terhis edildikten sonra, vatanın savunmasız kaldığını sanıyorlardı. Ancak Türk ulusu vatanı ve bağımsızlığı için silaha sarılmıştı. İşgallere karşı ilk direniş ise “Hatay Dörtyol” da Fransızlara karşı oldu.

9 Türk milleti işgaller karşısında asla pes etmemiş ve yurdunu her türlü zorluğa karşı savunmuştur.

10 AMASYA GENELGESİ ( 21 – 22 HAZİRAN 1919 )
AMACI; Vatanın bütünlüğünü ve milletin bağımsızlığını korumak için milli mücadeleyi başlatmak ve hakla mal etmek.

11 AMASYA GENELGESİ MADDELERİ
Vatanın bütünlüğü milletin bağımsızlığı tehlikededir. ( gerekçe ) İstanbul hükümeti görevini yapmaktadır. (gerekçe ) Milletin bağımsızlığını, yine milletin azmi ve kararı kurtaracaktır. ( yöntem ) Her türlü etki ve denetimden uzak milli bir heyet oluşturulmalıdır. ( amaç ) Sivas’ta Milli bir kongre toplanacaktır. ( amaç )

12 AMASYA GENELGESİ *ÖNEMİ*
Kurtuluş savaşının amaç, yöntem ve gerekçesi belirlendi. Bağımsızlık yolunda atılan ilk adımdır. Sivas’ta milli bir kongrenin toplanacağına burada karar verildi. Not: İstanbul hükümeti Amasya genelgesinden sonra Mustafa Kemal’i görevden aldı. Bunun üzerine M. Kemal askerlik mesleğinden istifa etti.

13 SORU 2. Mustafa Kemal, ordu müfettişi olarak Samsun'a çıktığında bir rapor hazırlamıştır. Raporunda, yurtta birçok yerin işgal altında olduğunu ve Türk milletinin yabancı yönetimler altında yaşayamayacağını ve bu durumdan bir an önce kurtulmak gerektiğini dile getirmiştir. Mustafa Kemalin, bu raporla İstanbul Hükümetine vermek istediği mesajlar arasında aşağıdakilerden hangisi yoktur? A) Türk halkının işgallere tepki duyduğu B) Türk halkının bağımsız yaşama arzusunda olduğu C) İşgallere karşı mücadelenin başlatılması gerektiği D) Yabancıların yurdun tamamını işgal ettiği E) Mustafa Kemal’in rapor hazırladığı

14 Soru ???

15 Soru ???


"TOPRAKLARIMIZIN PAYLAŞILMASI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları