Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

M.KEMAL’İN SAMSUN’A ÇIKIŞI (19 Mayıs 1919) M.Kemal, Mondros’tan sonra işgallere karşı koymak için padişah ve hükümeti ikna edebileceğini düşünüyordu. Fakat.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "M.KEMAL’İN SAMSUN’A ÇIKIŞI (19 Mayıs 1919) M.Kemal, Mondros’tan sonra işgallere karşı koymak için padişah ve hükümeti ikna edebileceğini düşünüyordu. Fakat."— Sunum transkripti:

1 M.KEMAL’İN SAMSUN’A ÇIKIŞI (19 Mayıs 1919) M.Kemal, Mondros’tan sonra işgallere karşı koymak için padişah ve hükümeti ikna edebileceğini düşünüyordu. Fakat padişah İngiliz mandasını savunarak teslimiyetçi bir politika izliyordu. M.Kemal, Mondros’tan sonra işgallere karşı koymak için padişah ve hükümeti ikna edebileceğini düşünüyordu. Fakat padişah İngiliz mandasını savunarak teslimiyetçi bir politika izliyordu.

2 Samsunİstanbul

3 MUSTAFA KEMAL Anadolu’ya resmi bir görevle gitmek istiyordu. Anadolu’ya resmi bir görevle gitmek istiyordu.ÇÜNKÜ:  Ordu ve devletin gücünü kullanacak,  Yapacağı işleri hızlandırıp kolaylaştıracak,  Osmanlı devlet adamı kimliğini taşıyan Mustafa Kemal, halk üzerinde daha etkili olacaktı.

4 Bu sırada Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Pontus Rum çeteleriyle, Türkler arasında çatışma olması ve İngilizlerin bu çatışmaların durdurulmasını istemesi üzerine İstanbul hükümeti Samsun ve çevresinin güvenliğini sağlama görevini 9.Ordu müfettişi olarak M.Kemal’e vermiştir.

5 Mustafa Kemal’in Anadolu’ya Gitmedeki Amaçları;  Ulusal bilinci harekete geçirmek,  Halkı örgütlemek,  Yurdu düşman işgalinden kurtarmak.

6 19 Mayıs 1919 da M.Kemal’in Samsun’a çıkışı, Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı kabul edilir.


"M.KEMAL’İN SAMSUN’A ÇIKIŞI (19 Mayıs 1919) M.Kemal, Mondros’tan sonra işgallere karşı koymak için padişah ve hükümeti ikna edebileceğini düşünüyordu. Fakat." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları