Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Tropikal Yağmur OrmanlarI BİYOMU.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Tropikal Yağmur OrmanlarI BİYOMU."— Sunum transkripti:

1 Tropikal Yağmur OrmanlarI BİYOMU

2 Tropikal yağmur ormanları biyomu, yeryüzünün en çok yağmur alan Ekvator kuşağının 20°kuzeyi ve güneyi arasında kalır. Bu alanlarda hava daima sıcak ve nemlidir. Amazon Havzası en geniş tropikal yağmur ormanlarının bulunduğu alandır. Afrika’da Gine Körfezi’nden iç bölgelere ve Kongo Havzasına doğru uzanır. Güneydoğu Asya ve Avustralya’da da bu tür ormanlar yer yer vardır. O bölge bir habitat alanı oluşturur.

3 BİYOM: Benzer bitki ve hayvan topluluklarını barındıran, karaların gruplandırılmasında kullanılan en büyük ekosistemdir. Her biyom kendi bitki örtüsüne göre adlandırılır ve çok çeşitli hayvan türleri barındırır. HABİTAT: Biyosferde bir organizmanın doğal olarak yaşadığı üreyebildiği yere habitat denir.

4 TROPİKAL YAĞMUR ORMANLARI BİYOMU

5 EN ÇOK YAĞMUR ALAN BİYOMDUR.

6 ÖZELLİKLER…

7 1. Tropikal yağmur ormanları geniş yapraklı yapraklarını dökmeyen vb
1.Tropikal yağmur ormanları geniş yapraklı yapraklarını dökmeyen vb. çok sayıda yüksek ağacı barındırır.

8 2.Buradaki ağaçların boyları 70 m’ye kadar uzayabilmektedir.

9 3. Yüksek ağaçların üst kısımları tırmanıcı bitkilerle kaplı olduğundan güneş ışınları ormanın alt kısımlarına fazla ulaşamaz. Bu nedenle alt kısımdaki loş ortamda otsu ve alçak boylu bitkiler yaşar.

10 4. Devamlı yeşil kalan bu ormanlar, hayvan varlığı bakımından da zengindir. Çeşitli fil, orangutan, şempanze, maymun türleri, karıncalar, kertenkele, domuz, kurbağalar, antilop, kaplan, leopar, jaguar, yılan, papağan türleri, cennet kuşları, çok sayıda sürüngen, kuş ve böcek türü burada yaşar.

11 Genel olarak bütün yağmur ormanlarının katmanları:

12 1.Üst Katman: 50 metreden yüksek ışık istekleri fazla olan ağaçlardan oluşur. Bu katmanda avcı kuşlar ve kartallar barınır.

13 2. Çatı Katmanı: Yerden 30- 40m. yukarıda üst katmandan 10- 15m
2.Çatı Katmanı: Yerden m.yukarıda üst katmandan m.aşağıda yer alan bu katmanda ağaç dalları ve sarmaşıkların birbirine geçmesiyle aşağılara gölge yapar. Güneş ışının yoğun olması nedeniyle canlıların çoğu bu katmanda yaşar.

14 3.Alt Katman: Daha az ışık alan bu katmanda daha genç ve küçük ağaçlar yer alır. Birçok bitki için uygun bir ortam sağlar. Bu katmanda Palmiye gibi küçük ağaçlar yetişir. Bodur ağaçların ve çalıların yaşadığı bu katmandaki canlıların gelişimi yukarılardan aşağıya inebilen güneş ışığı miktarına bağlıdır.

15 4.Ot Katmanı: Ormanın tabanında eğrelti otları ve diğer otların yaşadığı ve dökülmüş yapraklardan oluşan bu katman yerde yaşayan canlılar ve böcekler için uygun ortamı sağlar.

16

17 Tropikal yağmur ormanları dünya topraklarının %10 unundan daha az yer kaplamasına rağmen bitki ve hayvan türlerinin %50–70 ini barındırır. Bitki gelişimini olumsuz etkileyecek soğuk ve kurak dönem olmadığı için tür sayısı fazladır. Kara biyomlarında biokütlesi ve bitki ve hayvan çeşidi ve sayısı bakımından en zengin biyomdur. 10 km² lik bu ormanda; çiçek türü,400 kuş türü,60 kurbağa türü, böcek türü, 750 ağaç türü, 100 sürüngen türü bulunur.

18

19

20 SAVAN

21 Tropikal iklim bölgelerinde uzun boylu otlarla birlikte seyrek ağaç ve çalıların görüldüğü otlaklardır. Afrika’da, Avustralya’da ve Brezilya’nın güneyinde görülür. Çok çeşitli sayıda ve büyüklükte hayvanların yaşadığı ve beslendiği alanlardır.

22

23 Çeşitli çiçek ve böcek türleri, çayır köpekleri, Afrika vahşi köpeği, bizon, sırtlan, çakal, antilop, zebra, zürafa, babun, aslan, çıta, firavun faresi, deve kuşu, timsah, geyik, karaca, antilop, fil, yabani at ve eşek gibi otçullar ile etçil yırtıcıların iç içe bulunduğu bir yaşama alanıdır.

24

25 Savanlarda çıkan yangınlar çok büyük bir tehdit oluşturmaktadır
Savanlarda çıkan yangınlar çok büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Yangına uğrayan alanda otsu bitkiler yeniden gelişme imkânı bulsa da ağaç türleri yok olmakta ve savanlar sadece otların yetiştiği alanlar haline gelmektedir.

26


"Tropikal Yağmur OrmanlarI BİYOMU." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları