Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Robotix Kulübü Grup Sunumu

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Robotix Kulübü Grup Sunumu"— Sunum transkripti:

1 Robotix Kulübü Grup Sunumu

2 İçindekiler; Biyomedikal Mühendisliği Nedir? Meslek Sahaları
Araştırılacak Konular Yapay Organlar Cihazlar Diğer Cihazlar İlk Başarılı Organ Nakli Röpörtaj Sorulan Sorular ve Cevapları Kaynakça

3 Biyomedikal Mühendisliği
Biyomedikal Mühendisliği, genel mühendisliğin analitik yaklaşımlarini kullanarak, saglik, tip ve biyoloji alaninda çözüm üretmeye ve ilerleme kaydetmeyi hedefleyen bir mühendislik alanıdır. Bu alandaki çalışmalar sonucunda insanlara hizmet edilir, canlı sistemlerle yapılan çalışmalarda görev alınır ve ileri teknoloji tıbbın kompleks sistemlerinde uygulanır. Bir biyomedikal mühendisi, doktor, hemşire, tıbbın diğer alanlarındaki çalışanlarla ortak projeler yürütür. Çalışma konuları bir cıhazın elektronik yapısı ve yazılımından, klinik çalışmalara kadar uzanır.

4 Meslek Sahaları; Biyomedikal Endüstrisi Sağlık Kuruluşları
Araştırma Laboratuvarları Denetleme Resmi Makamlar ve Üniversiteler Bağımsız iş yeri

5 Araştırılacak Konular
Deri bandı nedir?(Dermagraft) Yine Biyomedikal Mühendisliğinin hizmet ettiği başka bir alandan söz edeceğiz. Doku Mühendisliği... Bu alan transplant cerrahisinin doku temini sikintisindan ortaya cikmistir. Dokularin hasar gormesi ve yetersizligi durumunda doku muhendisligi calismalarina ihtiyac duyulmaktadir. Doku muhendisligi, hucrelerin cesitli yollarla cogaltilmasini, saglik alanlarinda teshis, test ve tedavi amacli kullanilmasini kapsamaktadir. Hastanin kok hucreleri laboratuvarlarda cogaltilarak veya farklilastirilarak hastaya geri nakil edilir. Biz de buradan yola cikarak, yapay deri bandi fikrimizi gelistirdik. Yapay deri bantlari, kisisel bir cozumden farkli olarak standart bir malzeme olarak kullanilir. Her hastada ayni tip bant kullanilacaktir. Burada hastanin kendi hucreleri degil, sentetik veya yari sentetik yapilar (dogal olmayan veya dogal hucrelerle kaynastirilmis hibrit yapilar) Boylece baska hastalardan alinan hucrelerin baska birinin vucudunda yaratacagi reaksiyonlar engellenecektir. Bu bant, ornegin hasarli bolgeye uygulandigi an, oraya uyum saglayacak, zaman icinde iyilesme gerceklesecektir. Boylece labarotuvarda hasta basina harcanan vakit elimine edilecek ve harcamalar endustrideki seri uretim sureci sayesinde azalacaktir.

6 Yapay Organlar; Kalp pili Böbrek Protez kol Protez Bacak Diz Kapağı
Yapay Göz Not: Gerçek organların yerini tutamayacak mekanik, yapay organlar yapılmıştır. Yapay Organlar Biyomedikal Muhendislerinin odaklandigi alanlardan biridir. Buradaki amac, insan hastaliklari sonucu islevini yitirmis doku veya organlarin gorevini yerine getiren materyaller, cihazlar veya protezler hazirlamaktir. Bunlar insan veya genetik yapisi degistirilmis hayvan hucreleri veya insan vucudunda bagisiklik sistemini harekete gecirmeyen vucudun reddedemeyecegi sentetik materyaller kullanilarak gelistirilmis kalp kapakciklari, yapay kalp, gunumuzce sikca karsilastigimiz el, kol, bacak protezleri olabilir.

7 Cihazlar; MR(Manyetik Rezonans) PET(Pozitron Emisyon Tomografisi)
CT(Bilgisayarlı Tomografi) (Computer Tomography)

8 MR Cihazı Vücudun herhangi bir bölgesinin kesitsel olarak görüntülenmesidir. MR cihazı dev bir mıknatıstan oluşmaktadır. İnceleme sırasında hasta cihaz masasına yatırılmakta ve dev mıknatısın içinde bulunan tünele masa ilerletilmektedir. İnceleme sırasında mutlaka hareketsiz durmanız gerekmektedir. İnceleme türüne göre bir organ veya vücut bölümünün incelenmesi dakika sürmektedir

9 PET Cihazı PET yöntemi ile vücuda zarar vermeden organların biyolojik ve metabolik işlevleri incelenebiliyor. Tüm PET uygulamalarının yüzde 75'ini kanser vakaları oluşturuyor. Kanserde vücutta yapısal değişiklikler oluşmadan önce biyolojik ve metabolik değişiklikler oluştuğu için PET cihazı ile daha erken tanı konulabiliyor. PET cihazının kanser tedavisinde de önemli bir rolü var.

10

11 Diğer Cihazlar; Tomografi Ultrason X-Ray(Röntgen)cihazı Diyaliz
Ameliyat Robotları(Da-Vinci, Gamma Knife, Cyber Knife...)

12 İlk Başarılı Organ Nakli
İlk başlarılı organ nakli Joseph Murray tarafından 1954 yılında kardeşler arası böbrek naklinin yapılmasıyla gerçekleştirildi.

13 Röpörtaj 28 Aralık 2010 tarihinde Biyomedikal Mühendisi olan ve Almanya RWTH Aachen da bu konuda doktorasına devam eden Tuğçe Göksel kulübümüze gelip bizim merak ettiğimiz ve sorduğumuz sorularımıza cevap verdi. İşte bizim ona yönelttiğimiz sorular;

14 Sorulan Sorular ve Cevapları;
Biyomedikal hakkında yapılan yeniliklerden bazılarını söyleyebilirmisiniz? TG:Tomografi, MR, CT gibi... Kullandığınız aletlerin insan sağlığına zararları var mıdır? TG:Vardır.Çünkü bu aletler insan vucüduna uyum sağlayamazsa bu insanlara zarar verebilir ve sağlıklarını tehlikeye atabilir. Daha nakli yapılmamış organlar nelerdir? TG:Beyin gibi sinir sistemi ile yakından bağlantılı organlar yapılamaz çünkü sinir sistemi kötü etkilenir ve insan sağlığı tehlikeye girer.

15 Kaynakça; İnternet; www.google.com/organ-nakli/
Biyomedikal Müh. Tuğçe GÖKSEL; Röpörtaj Slayt


"Robotix Kulübü Grup Sunumu" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları