Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ AHMET DEMIRCI PARIS EVREUX CAMI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ AHMET DEMIRCI PARIS EVREUX CAMI."— Sunum transkripti:

1 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ AHMET DEMIRCI PARIS EVREUX CAMI

2 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ “Ey iman edenler, yahudileri ve hristiyanları dost edinmeyin zira olar birbirlerinin dostudurlar içinizden onları dost tutanlar onlardandır.şüphesiz zalimler topluluğuna Alllah yol göstermez“ M aide 51)

3 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ “ Bir kimse herhangi bir topluma benzerse onlardandır.” (Ebû Davud, Libas, 4; Müsned, 2/50)

4 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Efendimiz(s.a.v.) Medine'ye göçünce, burada öteden beri iki bayramın bulunduğunu ve bu bayramlarda kutlama yapıldığını öğrendi. Bayramlar, dînin etkilenmesi bakımından önemli kültür unsurları olduğu için bunları değiştirdi ve yerlerine Ramazan ile Kurban bayramlarını tebliğ etti. Daha pek çok hadîste, başka dinlerle ilişkisi veya sembolik değeri/fonksiyonu bulunan âdet ve uygulamaları müslümanlara yasakladı.

5 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Bugün, Yılbaşı dolayısıyla toplantı ve eğlence yapan müslümanlar, bu eğlencelerde ayrıca hiçbir haram işlemeseler dahi, bu faâliyete katıldıkları ve başka dinden olanlara -dinle ilgili bir konuda- benzer hale geldikleri için günah işlemiş olurlar. "Bir din ve kültür topluluğuna kendini benzetenler onlardan sayılır" meâlindeki hadîs bu davranışı yasaklamaktadır.

6 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ “ Noel Baba, Noel gecesi çocuklara hediye bıraktığına inanılan efsanevi kişidir. Kökeni, Antalya'nın Kale (Myra) ilçesinde 4. yüzyılda yaşamış Noel BabaAntalya'nın Kale bir 4. yüzyıl Hıristiyan azizi olan Piskopos Nikola'ya dayanır”aziziPiskopos Hz.isa ortadoğuda sıcak iklimde doğmuş ama noel baba soğuktan donuyor garip değil mi ?

7 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Noel, her yıl 25 Aralık tarihinde İsanın doğumunun kutlanıldığı Hıristiyan bayramı Noel, her yıl dünyadaki Hıristiyanların çoğunluğu tarafından 25 Aralık ta kutlanır. Kutlamalar 24 Aralıkta Noel arifesiyle başlar ve bazı ülkelerde 26 Aralık akşamına kadar devam eder. İsa Ermeni Kilisesi gibi bazı Doğu Ortodoks Kiliseleri, Jülyen takviminde 25 Aralıka denk gelen 7 Ocakı Noel olarak kutlarlar. Hıristiyanların çoğunlukta olduğu ülkelerde pratik olarak Noel tatili yılbaşı tatiliyle birleştirilir.( Wikipedia)25 Aralık

8 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Yukarıdaki metinde Noel ile ilgili metinde bizim dinimize, örf- adetlerimize, milli kültürümüze ait tek kelime var mı? Hayır. O halde biz Müslümanların her yıl Aralık ayının sonları geldiğinde, özellikle 31 Aralık gecesi sergiledikleri nedir? Öyle ya Noel tamamen Hıristiyan dünyasına ait bir olgu. Onların kültürlerinin ve inançlarının bir parçası. Bize ne oluyor?

9 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Şimdi soralım. Noel baba neyimiz oluyor? Bu soruyu kendinize ve çocuğunuza bir sorun bakalım. Noel Baba dedikleri bir Türk büyüğü mü? Bir İslam alimi mi? Yoksa dünya çapında çığır açmış, çağ açmış çağ kapatmış bir Türk komutanı mı? Bizim bir Nasrettin Hocamız vardı hani? Bizim Hacivat-Karagözümüz vardı? Nerde onlar. Bu nesil niye bunlara itibar etmez de bize 7 kat yabancı birinin peşinden gider?

10 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Bu eğlencelerin ne Hazreti İsa ile, onun doğuşu ile, ne de Noel baba ile hiçbir alâka ve münasebeti yoktur. Esasen Avrupalılar, Hıristiyanların peygamberi olan Hazreti İsa'nın doğumunu, doğduğundan dört asır sonra kutlamaya başladıkları zaman, mahiyeti tamamıyla dinî olan bu törene kendi an'anelerini sokmaktan geri durmamışlardır. Noel babanın giyinişi, soğuk ülkelerin, karlı buzlu diyarların hatırasını taşır. Hıristiyanlığın çıktığı yerlerde kürke ihtiyaç olabilir miydi? Eğer dediğimiz gibi, putperest an'aneler bu işe karışmasaydı, Noel ağacı, zeytinden olmalı idi. Noel baba ve onun telli pullu ağacı, bir güneyli hayalinin mahsulü değildir, ancak bir kuzeylinin yarattığı sembol olabilir.

11 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Noel Baba silahla giremediği yerlere, şimdi beyaz sakalıyla saygılar ve sevgiler toplayarak girebiliyor. Türk çocuğuna şeker, oyuncak ve yemiş getiren, Noel baba değil, kendi öz babasıdır.

12 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ O, adıyla sanıyla bir misyonerdir ki, şu memlekette ocağına incir dikildikten sonra, kılığını değiştirmiş... ve bizi avlamaya, kucağında getirdiği oyuncaklarla en can alıcı noktamızdan; çocuklarımızdan başlamıştır. Bu cömertliğinin karşılığını istemeyecek mi sanıyorsunuz, fedakârlığının sebebini düşünmediniz mi?

13 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ

14 Ey iman edenler! (Aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz. *Şeytan, içki ve kumarla, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçiyor musunuz? Maide5/90-91

15 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ PİYANGO VE ŞANS OYUNLARI HARAMDIR. Diyanet İşleri Başkanlığımızın da bu yönde fetvası mevcuttur.

16 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ "Temel kazanç prensiplerine aykırı olması, çalışıp üretme yeteneğini köreltmesi ve çalışmadan kazanma arzusunu kamçılaması gibi daha pek çok olumsuz sonuç doğurması sebebiyle dinimizce kesin olarak yasaklanmıştır." 30.12.09 /gazetelerden Diyanet İşleri Başkanlığı şans oyunlarının haram olmasının gerekçelerini şöyle sıralıyor:

17 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ AYHAN Y.: Edirneli, 11 yıl önce Milli Piyango'dan büyük ikramiye kazandı. Ancak para, Ayhan Y'nın hayatını yerle yeksan etti. Ayhan Y, "Keşke ikramiye çıkmasaydı" dedi. 02.01.2010/Gazetelerden

18 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ MEHMET S.: Denizli'nin Tırkaz Köyü'nde yaşıyor. 40 yıl önce büyük ikramiye çıktı. Bir anda zengin olan S.'nun ilk işi, kendine ev yaptırmak oldu. Ancak zamanla parası kalmayan S'na, komşuları bakmaya başladı. Yeşil kart sahibi olan S, devletin verdiği yaşlılık maaşına muhtaç kaldı. Bir süre önce evi yanan ve sokaklarda yaşamaya başlayan S, donarak hayatını kaybetti. Şans oyunlarından çıkan/kazanılan para kimseyi mutlu etmez. *İşte örnekleri:

19 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ CEM P.: Adana'da yaşıyor. 1990'ın yılbaşı çekilişinde 1 milyar 250 milyon lira kazandı. Ancak sevinci 6 yıl sonra hüzne dönüştü. 1996'da oğlunu kaybeden Postacı,emlak işine girdi. Ancak bir süre sonra iflas etti.Adanaemlak SALİH G.: 1989'da 5 milyar kazandı. 1 yıl sonra öldü. Tek başınaydı, yüzlerce akrabası çıktı. DNA testi için mezarı açıldı. AYHAN Y.: 1995'te zengin oldu. Memurluğu bıraktı. İşyerleri elinden gidince "Memurluğa geri dönmek istiyorum" dedi. 02.01.2010/Gazetelerden

20 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ OSMAN K. Denizli. Marangozluk idi.Sayısal Loto'dan 340 milyar kazandı. 2 çocuk babası K'ın ilk işi eşinden boşanmak oldu. Ardından 20 milyar lira harcayıp bir şarkıcı ile nişanlandı. Ancak nişanı 6 ay süren ve paraları suyunu çeken K, boş ceplere kaldı. ORHAN U.: 1984 yılında aldığı bilete 7 milyon lira isabet etti. Ancak U'un huzur içindeki hayatı 3 sene sürebildi. İşleri ters gittiği için kızı evi terk etti. NUSRETİN Ç.: Evli ve 3 çocuk babası olan Tokatlı Ç'a da 1995'te 6 milyar lira çıktı. Önce yurt dışına giden Ç, otobüs alarak şirket kurdu. İşleri iyi gitmeyen Ç, 1995 yılında iflas etti. Ç, "Göz olan paradan hayır gelmez" dedi. 02.01.2010/Gazetelerden

21 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ ALİ A.: 2004'te Sayısal Loto'dan 543 bin TL çıktı. Eşini boşayan A, 14 yaşındaki A.K.'ye imam nikahı kıydı. Ancak aradığı mutluluğu bulamayan A.K. " Bu para beni perişan etti" dedi.

22 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ MUSTAFA S.: Adana. "Kaybedenlerin" en ilginci. 1979'da 10 bin, 1982'de 30 milyon, 1984'te 15 milyon lira olmak üzere 3 kez ikramiye kazanan S. ilk olarak eşinden ayrılmaya karar verdi. Ancak eşi buna yanaşmadı. S., "Paralar eşime kalmasın diye harcamaya başladım. 150 memurun maaşını 2 ayda yiyordum. Sonunda paraları tükettim. Evlenirken karıma aldığım 1 kilo altını da sattım, sonra İstanbul'a döndüm" dedi. 1985'ten beri İstanbul'da ayakkabı boyacılığı yapan S'ın hayatı "Kaybedebilme Kabiliyeti" adını taşıyan belgeselde anlatıldı. 02.01.2010/Gazetelerdenİstanbul

23 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Milli Piyango'dan üç defa büyük ikramiyeyi kazanmasına rağmen hala meteliğe kurşun atan Cağaloğlu'nun 35 yıllık ayakkabı boyacısı Mustafa S.'ın dillere destan hikâyesini bilmeyen yoktur. 1979 yılında 10 bin, 1982'de 30 milyon, 1984'te 15 milyon lira kazanan, yanı sıra biletlerine saymaya bile gerek duymadığı küçük ikramiyeler çıkan 58 yaşındaki S., eşinin ve ailesinin isteklerini karşılamaya çalışırken beş parasız kaldı.

24 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ 2010’un son günündeyiz. Bu gece Müslümana düşen; haram-helal demeden, yaratıcısına isyanda yarışırcasına günaha dalmak değil, MUHASEBE yapmaktır. Bu gece Tevbe geceniz olsun. “HESABA ÇEKİLMEDEN ÖNCE KENDİNİZİ HESABA ÇEKİNİZ”

25 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Hesaba çekilmeden önce, kendinizi hesaba çekiniz. Amelleriniz tartılmadan önce, kendi amellerinizi tartınız. Hesaba çekilmek üzere, kıyamet günündeki en büyük arz, huzura alınma için gerekli güzel hazırlıklarınızı yapınız. O gün huzura alınırsınız, öyle ki size ait hiçbir sır gizli kalmayacak, bütün sırlar meydana çıkacak. Nitekim Cenab-ı Hak şöyle buyurur: ‘Ey insanlar! O gün hesab ve sorgu-sual için huzura alınırsınız. Öyle ki size ait hiçbir sır gizli kalmayacak, bütün sırlar meydana çıkacak’ Buna binaen her gün, muhasebemizi şu şekilde yapmalıyız.”

26 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Acaba geride bırakılan 365 gün/bir yılı manen karda mı kapatıyorum, zararda mıyım? Diye sorguya çekme zamanı. Bu gece günahlara ağlama,günahlara tevbe zamanı.Herkesin günaha daldığı bir zamanda ibadete dalanın ibadetine kat kat sevap vardır.

27 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Şair ne güzel dile getirmiş Bir elde kadeh! Bir elde Kur’an! Ne helâldır işimiz, ne de haram! Şu yarım yamalak dünyada, Ne tam kâfiriz, ne de tam Müslüman!

28


"T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ AHMET DEMIRCI PARIS EVREUX CAMI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları