Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KAPARİ 1. Karaciğer fonksiyonlarını düzenleyici 2.Kabızlık giderici 3.İdrar söktürücü 4.Balgam söktürücü 5.Solucan düşürücü 6.Ağrı kesici 7.Romatizma 8.Felç.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KAPARİ 1. Karaciğer fonksiyonlarını düzenleyici 2.Kabızlık giderici 3.İdrar söktürücü 4.Balgam söktürücü 5.Solucan düşürücü 6.Ağrı kesici 7.Romatizma 8.Felç."— Sunum transkripti:

1 KAPARİ 1. Karaciğer fonksiyonlarını düzenleyici 2.Kabızlık giderici 3.İdrar söktürücü 4.Balgam söktürücü 5.Solucan düşürücü 6.Ağrı kesici 7.Romatizma 8.Felç 9.İskorbit hastalığı 10.Kan bozuklukları 11.Gut hastalığına 12.Antitümör 13.Hemoroid 14.Dalak büyümesi 15.Kalça rahatsızlıkları 16.Adet düzenleyici ve sancıları 17.Diş ağrıları İskorbüt, C vitamini (askorbik asit) eksikliği nedeniyle ortaya çıkan bir hastalık.C vitaminihastalık Halsizlik, kolayca kanayan ve geriye çekilen dişetleri, ciltte morluklar, eklemlerde ağrı ve yuvarlanan saçlar belirtileridir. C vitamini eksikliğinde yorgunluk, iştah azalması, yara iyileşmesinde gecikme, deride kuruluk ve çatlamalar, eklemlerde şişmeler olur. Vücut direncinin azalmasından dolayı grip ve nezleye yakalanma riski artar.

2 MERSİN OSMANİ’DE MURT OLARAK BİLİNİR MAKİ TÜRÜDÜR. (Myrtus communis) A vitamini vardır Bronşitte faydalıdır. Mesane iltihaplarını da giderir. Nezlede faydalıdır. Akciğer iltihaplarında kullanılır. Bel soğukluğunda faydalıdır. İshali keser. Mide ağrılarını giderir. Egzamada faydalıdır. Saçları boyamakta kullanılır. Peklik verici ve özellikle çocuklarda diyareyi(ishal) kesicidir. İştah açıcıdır. İdrar yolları enfeksiyonlarında antiseptik etkisi vardır. Doku ve damar büzücü niteliği nedeniyle kanı dindirici etkileri görülür. Sayılan bu etkilerinden yararlanmak üzere, bitkinin yapraklan her mevsimde toplanır ve gölgelik, havadar bir yerde kurutulur, 1 tatlı kaşığı kurumuş mersin yaprağı üzerine 4 bardak kaynar su dökülüp 10- 15 dakika süreyle demlendirilerek hazırlanan infüzyon, günde iki kez birer bardak içilir. Doktorlara danışmadan kullanılmamalıdır.

3 Çiçekleri sarımtırak kırmızımsı. Meyveleri kiraz büyüklüğünde olup, siyah renklidir. Odunu (Lignum santalı) sarımtırak renktedir ve kokuludur. Bu odundan, uçucu bir yağ olan, (Oleum santal / Santal esansı) çıkartılır. Kullanıldığı yerler: Sandal esansı, idrar yollarındaki mikropları giderir. Ayrıca, bu ağacın odunu, parfüm ve tütsü yapımında kullanılır. SANDAL AĞACI – OSMANİYE’DE HARTLAP OLARAK BİLİNİR, MAKİ TÜRÜDÜR

4 Sumak Faydaları: * Sumak, hazmı kolaylaştırır. * Hazımsızlığı ve iştahsızlığı giderir. * İshali keser. * Kandaki şeker miktarını düşürür. * Sumak, ekşi tadıyla iştah açıcı bir baharattır. * Kokulu sumağın tentür halindeki şekli idrar tutamama hastalığında faydalıdır. * Sumak süper antioksidan gücüne sahiptir. * Tane Sumak, demlenip suyu içilirse zehirlenmelerde faydalıdır. * Damarları büzerek kanamayı durdurmaya yardımcı olur. Bu etkisi ile kanamalarda faydalıdır. SUMAK BİR MAKİ TÜRÜDÜR

5 MENENGİÇ OSMANİYE’DE ÇITIMIK OLARAK BİLİNİR. BİR MAKİ TÜRÜDÜR Güneydoğu Anadolu’da aşılanarak Antepfıstığı ağacı elde edilir. Menengiç, kanser ve yaşlanmanın düşmanı Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hayoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada: Türk kahvesine göre daha yumuşak bir tada sahip olan menengiç kahvesinin, antioksidan ve fenolik bileşenleri sayesinde vücudu kansere ve yaşlanmaya karşı koruyucu etkiye sahip olduğu bildirildi. Türkiye’nin batı, güney ve güneydoğu kesimlerinde daha çok dağlık ve kırsal alanlarda doğal olarak yetişen menengiç (Çitlenbik) meyvesinin, yabani fıstık olarak da adlandırıldığını söyledi.Ayrıca bu bitki sabun sanayinde özellikle de bıttım sabunu yapımında kullanılmaktadır. Menengiç meyvesinin bileşiminde E ve B grubu vitaminler ile sodyum, potasyum, fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko, bakır, mangan, selenyum, kadminyum gibi önemli mineral ve elementler bulunuyor. Aynı zamanda protein, yağ, besinsel lif, doymamış yağ asitleri ve mineral maddeler açısından da son derece faydalı bir bitkidir. Doğal ve çok sağlıklı bir ürün olan menengiç kahvesi; vücudu yaşlanmaya karşı koruyan antioksidan ve fenolik bileşenleri sayesinde kansere ve yaşlanmaya karşı koruyucu etkiye sahiptir” diye konuştu.

6 ANDIZ- BİR ARDIÇ TÜRÜDÜR

7 KANSIZLIĞA İYİ GELEN ANDIZ PEKMEZİNİN KOZALAĞI DA SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLÜYOR “Andız pekmezi, Akdeniz Bölgesi’nin yüksek rakımlı bölgelerinde yetişen, ardıç olarak ta bilinen ağacın kozalaklarından el değmeden, hiçbir katkı maddesi kullanılmadan üretilen şifalı bir pekmez. Andız kozalağı, yüzde 40 civarında inulin, eterli uçucu yağ helenin, sabit yağ, triterpenler veacı maddeler içerir. Sade olarak yenilebildiği gibi tahinle karıştırılarak ta yenilebilir.Kandaki şeker miktarını ayarlayan ve kansızlığa iyi gelen Andız pekmezi özellikle bronşit, öksürük,ağız yaraları, verem, böbrek iltihabı, sedef hastalığında, yatak ıslatan kişilerde, sarılık, kaşıntı, egzama, mide bulantısı, akciğer, karaciğere faydalı insana kuvvet veren şifa kaynağı bir pekmezdir. Ardız Kozalağı ise kurt düşürmede, saç dökülmesinde çay gibi içilirse iyi bir ilaçtır. Kandaki şeker miktarını düşürür. Pankreasın normal çalışmasını sağlar. Nekahat devresinin çabuk atlatılmasına yardımcı olur.Vücuda dinçlik verir. Böbrekleri, Mesaneyi ve idrar yollarını temizler. Ter ve idrar söktürür, vücutta biriken suyu boşaltır.Soğuk algınlığı, romatizma, damar sertliği ve nıkriste de faydalıdır. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Böbreklerinde iltihap olanlar kullanamaz. Ayrıca, tavsiye edilen miktarı da aşmamalıdır.

8 Bir Akdeniz bitsi olan ve meyvesinde yüzde 60 karbonhidrat, yüzde 30 sakaroz, yüzde 18 glikoz, seliloz, azotlu bileşikler, tanen ve sabit yağlar bulunan Keçiboynuzu (Harnup) Pekmezi ise, Kolesterolü düşürür ve tansiyonu dengeler. Kalbi takviye eder. Vücudu güçlendirip dinamize eder. Kansızlığa birebirdir. Dişleri besler Kemikleri güçlendirir. Bağırsakları çalıştırır. Basuru kısa sürede tedavi edici özelliği vardır. Çocuklar ve hamile bayanlar için faydalıdır. Potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, bakır, çinko içerir ve akciğer rahatsızlıklarında da kullanılır. KEÇİBOYNUZU

9 KAYIN AĞACI OSMANİYE’DE BANRAZ OLARAK BİLİNİR. Gölgede yetişen ağaçlardandır. Kökleri orta derinliğe kadar iner. Azamî 700- 800 sene yaşayabilir. Şah ve filizden büyüyebilir. Kayın agacinin gövdesi ince, çatlaksiz ve kirçil renkli bir kabukla sarilmis silindir biçimindedir. Nemli ve kireç taşlı toprakları seven kayın ağacı, gölgelik alanlarda çok sağlıklı ve güzel yetişir. Bir sene içerisinde ortalama 300 gr. zehri ve 700 gr. tozu süzme özelliğiyle yaklaşık 10 kişinin bir yıllık oksijen ihtiyacını sağlar. Baharla birlikte çiçek açan kayın ağacının fındık görünümlü, sert kabuklu ve yağlı meyvesi hayvanlar için önemli bir besindir.

10 GÜRGEN AĞACI Anayurdu bilinmeyen ama Asya ve Avrupa anakaraları ile ülkemiz ormanlarında yaygın şekilde yetişen gürgen, ağaç formunda gelişen bir bitkidir. 20 m’ye kadar boylanabilir. Gürgen ağacı mobilya sektöründe çok sık olarak kullanılan hammaddelerden birisidir. Gürgen ağacının birçok kişi tarafından tercih edilmesinin sebebi çok sert bir yapıya sahip olması ve bu yüzden dayanıklı olmasıdır. Sağlam mobilyaların birçoğu gürgen ağacı hammaddesi ile yapılıyor.

11 HAYIT, kışın yapraklarını döken, oldukça baharatlı bir kokuya sahip, beyaz-mor çiçekli çalımsı bir ağaççıktır. Çiçekleri yaz sonu açar ve sonbaharda minik yemişler verir. Yaprakları 5-7 yaprakçıktan oluşur. Aynı zamanda 'beşparmak otu' olarak da bilinir. Akdeniz bölgesinde bolca bulunur. Kökü, yaprakları, yemişleri şifa için, sapıysa sepet yapımında kullanılır. Hayıtın bilimsel adı Yunanca'da namus anlamına gelen agnos-castus’tan gelir.

12 KIZILÇAM KIZILÇAM Familya: Pinaceaea Latince İsim: Pinus brutia İngilizce: Türkish Pine Türkçe: Kızılçam Boyu-Genişliği: 15-20 m Büyüme Biçimi: Yayvan bir tepe yapısına sahiptir.Gövdeleri genellikle düzgün değildir. Yer: Toprak: Kanaatkar bir ağaçtır. Toprak türü ayırmaz. Kullanım Alanları: Odunu dış ülkelere travers olarak satıldığı gibi bir çok yerel gereksinimlerde ve özellikle ambalaj sanayinde kullanılır. Ayrıca, reçine üretimi içinde önemlidir. Genel Dağılımı: Genel coğrafi yayılışı Doğu Akdeniz’dir. Yunanistan’ın doğusundan başlar ve Girit, Kıbrıs, Türkiye, Suriye, Irak, Lübnan ve Ürdün’de yayılır. Türkiye Dağılımı: Türkiye'de en geniş yayılışını yapmaktadır. Maramara, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde geniş alanlarda yayılmakta ayrıca Karadeniz sahilleri boyunca örneğin Sinop Çamgölü yöresinde küçük adacıklar halinde bulunmaktadır.

13 Familya :Pinaceae Latince ismi :Pinus nigra İngilizce :European black pine Türkçe :Karaçam Boyu-Genişliği :30-35 m Büyüme biçimi :Genç yaşlarda piramidal İleri yaşlarda genellikle yayvan Işık/gölge isteği :Işık ağacı Toprak :Anakayası kalker olan kireççe zengin topraklarda daha iyi gelişir Kullanım Alanları :Yapacak ve yakacak odun ürünü Genel Dağılımı :Güneybatı, Güney, Güneydoğu Avrupa ile Batı Asya Türkiye Sağılımı :Kuzey, Güney ve Batı Anadolu Bütün kıyı bölgelerimizin dağlık kesimlerinde saf ya da karışık ormanlar kurar, hatta stepe kadar sokulur.Ülkemizde 2.527.685 hektar saf karaçam ormanı bulunmaktadır. KARAÇAM

14 MEŞE Meşe ağacının yaklaşık 400 türü vardır. Bu türleri kesinlikle birbirinden ayırmak çok güçtür. Ağaç işleri ve mobilya endüstrisinde sertliğine ve yumuşaklığına göre değerlendirilir. Türkiye'deki bütün ormanlarda karışık halde, bazen de ayrı orman halinde bulunur. Özellikle Trakya'da, Marmara ve olu dolaylarında bol meşeye rastlanır. Yetiştiği bölgelerde bazen pelit, bazen de palamut ağıcı diye isimlendirilir. Kullanım alanı çok çeşitlidir ve türüne göre değişir. Palamut tanenli bir yemiştir ve özellikle boya sanayisinde kullanılır. Sert ve acı olan pelitler ise genellikle hayvan besini olarak değerlendirilir.

15 TESPİH AĞACI (AYI FINDIĞI) Tespih ağacı da denir. Tarımı yapılmayan doğal bir bitkidir. Meyvelerini uçları sivri ve üzeri tüylüdür. Hoş kokulu beyaz çiçekleri vardır. Sabit yağ ve asit içeren tohumlarından tespih yapıldığı gibi storaks adıyla anılan ve buhur olarak kullanılan reçine elde edilir. Mikrop öldürücü özelliği vardır. Bronşite iyi gelir. Etli kısmı ezildiğinde sabun gibi köpürür. Bazı köylerde çamaşır yıkarken deterjan olarak kullanılır.

16 KARAÇALI (paliurus spina christi) Sıklıkla, içine girilemeyen ağaçlıklar oluşturan istilacı, arsız bir bitkidir. Deniz seviyesinden 1500 (-2300) metre yüksekliklere kadar, seyrek Meşe ormanlarından, çalılık, fundalık, bodur orman toplulukları, vadi yamaçları, boğazlar, nehir vadileri, temizlenmiş orman açıklıkları, tahrip olmuş orman alanları ve hatta boş arazilere kadar geniş bir yayılım gösterir. Doğu Akdeniz bölgesinin türlerinin günümüzdeki coğrafik dağılımı insan aktivitelerinden doğrudan etkilenmesine rağmen, KARAÇALI nispeten geniş çevresel adaptasyon yeteneğine sahip olması ve yaygın şekilde bulunan meyvelerin dikenli dallarla çevrili olması nedeniyle kendisini koruyabilmektedir. Bitki Araştırmacısı Dr. Muammer Yıldız, “Karaçalı, Türkiye florasının en değerli tıbbi bitkilerinden birisi” dedi.Yıldız: “Bu bitkinin etkileri genellikle ürogenital sistem üzerinde etkili. İdrar söktürücü, böbrekteki protein kaçağını azaltıcı ama en önemlisi böbrek taşını düşüren çok etkili şifalı bir bitki.” açıklamasını yaptı.

17 DEFNE Yahni, buğulama ve sulu yemeklerde sıkça kullanılan defne yaprağı (Laurus nobilis) aynı zamanda sağlığa faydaları ile yüzyıllardır çeşitli hastalıklara karşı kullanılan şifalı bitkiler arasında yer alıyor. Defne yaprağı çayı geleneksel olarak vücuttan fazla suyun atılması için kullanılır. Demir bakımından oldukça zengin olan defne yaprağı demir eksikliğine bağlı anemi tedavisine yardımcı bir doğal ürün olarak tüketilebilir. Hatay’da ve Osmaniye’de sabun yapımında kullanılır. A vitamini bakımından zengindir Yüksel oranda demir, manganez, kalsiyum ve magnezyum içerir Sindirim sorunlarına ve mide ağrısına iyi gelir Terlemeyi azaltır Göz sağlığını korur Antioksidandır, cilde iyi gelir Tansiyonun dengelenmesine yardımcıdır Şişkinliği alır Hastalıklara karşı vücudu güçlendirir Yağı ciltteki yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcıdır Öksürüğe iyi gelir Balgam söktürücü etkisi vardır İştah açar Uykuyu düzenler Gaz gidericidir Defne yaprağı yağı harici olarak kullanıldığında romatizma ve kas ağrılarını hafifletir.

18 ZAKKUM: Akdeniz Bölgesinde yetişen bir maki türüdür. Kültür altına alınmış ve süs bitkisi olarak yetiştirilen çeşitli renklerde zakkum türleri vardır. Adından da anlaşılacağı üzere zehirli bir bitkidir. Kanser tedavisinde kullanıldığı söylense de yapılan çalışmalar henüz doğru bilimsel bir temele dayanmamaktadır. Araştırmalar devam etmektedir. Osmanlı döneminde cilt hastalıklarında haricen kullanılmıştır. Zehirli bir bitki olduğu için kesinlikle kullanılmamalıdır.

19 ERGUVAN (Cercis siliquastrum), baklagiller (Fabaceae) familyasından, 10 metreye kadar boylanabilen, tek gövdeli, yaprak döken, çalı görünümünde bir ağaççıktır.Diğer bir önemli özelliği debaklagillerağaççıktır toprağa azotbağlamasıdır.azot Akdeniz iklimi görülen alanlarda süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

20 Tüylü laden (Cistus creticus), ladengiller (Cistaceae) familyası içerisinde yer alan, 1 metreye kadar boylanabilen sık dallı, herdem yeşil bodur bir çalı türü.ladengiller Doğal yayılış alanı Akdeniz çevresidir. Avrupa'nın güneyi, Türkiye doğal yayılış alanlarıdır.Akdeniz Balgam söktürür. Kabız edici etkileri vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Nezleyi keser. Dizanteride faydalıdır. Öksürüğe ve solunum yolu şikayetlerine iyi gelir. Kramp çözücü ve anti bakteriyel etkilere sahiptir. Besin alerjisinin neden olduğu deri iltihaplanmasında fayda sağlar. Egzama ve diğer cilt sorunlarında faydalıdır. Sulu egzama, kaşıntılı, kabarcıklı gibi deri hastalıklarında kullanılır. Pişikleri geçirmek için kullanılır. Özellikle çocuklarda meydana gelen pişiklerde kullanılır. Aağız içi, yutak, mide- bağırsak, deri ve tırnak mantarlarını geçirici etkisi vardır. Bitkinin yaprakları kaynatılmış suda demlenerek çayı yapılabilir. Alerjiye ve Cilt hastalıklarına karşıharicen de kullanılabilir. Bitki kozmetik ve parfümeri sanayinde ve sabun yapımında da kullanılmaktadır.ı

21 KATIR TIRNAĞI Familyası: Baklagiller (Legüminosae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Akdeniz, Karadeniz, Ege ve Marmara bölgesi.Yuvarlak, yeşil gövdeli, az yapraklı, sarı çiçekli, 1-3 m yüksekliğinde ağaççıklar. Kışın yaprağını dökmez. Mayıs, eylül aylarında çiçek açar. Yapraklarının ucu dikenlidir. Daha çok sarp yamaçlarda yabani olarak yetişir. Çiçekleri sarı boya verirler. Bütün bitki, özellikle çiçek ve tohumları zehirlidir.

22 ZEYTİN Kuran’da dikkat çekilen besinlerden biri de zeytindir. Son yıllarda yapılan araştırmalar, zeytinin yalnızca lezzetli bir besin değil, bunun yanında önemli bir sağlık kaynağı olduğunu da ortaya koymuştur. Zeytinin yanı sıra zeytinin yağı da önemli bir besin kaynağıdır. Kuran’da zeytin ağacının yağına ise şu ayetle dikkat çekilmiştir: Allah göklerin ve yerin nurudur. O’nun nurunun misali, içinde çerağ bulunan bir kandil gibidir; çerağ bir sırça içerisindedir; sırça, sanki incimsi bir yıldızdır ki, doğuya da, batıya da ait olmayan kutlu bir zeytin ağacından yakılır; (bu öyle bir ağaç ki) neredeyse ateş ona dokunmasa da yağı ışık verir. (Bu,) Nur üstüne nurdur. Allah, kimi dilerse onu Kendi nuruna yöneltip-iletir. Allah insanlar için örnekler verir. Allah, herşeyi bilendir. (Nur Suresi, 35) Zeytinin faydaları saymakla bitmez. Zeytinin faydaları bir kitap olacak kadar çoktur desek abartmış olmayız. İncir ve zeytin hakkında araştırmalar devam etmektedir. Şu videoyu da izlemenizi tavsiye ederiz https://www.youtube.com/watch?v=LKFtUI sI3ic

23 İNCİR Anavatanı Güneybatı Asya’dır. Yüksek oranda besin lifi içermesi ve bu sayede başta kabızlık olmak üzere çeşitli sindirim sorunlarına iyi gelmesi incirin faydaları arasında ilk sırada sayılabilir. Ancak incirin sağlığa faydaları sadece bununla sınırlı değil. Güçlü kemikler için gerekli magnezyum, kalsiyum ve K vitamini bakımından zengin olan incir kemik sağlığının korunmasına yardımcı meyveler arasında yer alıyor. Oldukça düşük kalori değeri (1 incir 40-45 kalori) nedeniyle diyet listelerinin vazgeçilmezi olan inciri aynı zamanda tansiyonu düşürmek için de yiyebilirsiniz. İncirin faydaları saymakla bitmez. Yüce kitabımız Kur’anı Kerim’de Allah(CC) incir ve zeytin üzerine yemin etmektedir.


"KAPARİ 1. Karaciğer fonksiyonlarını düzenleyici 2.Kabızlık giderici 3.İdrar söktürücü 4.Balgam söktürücü 5.Solucan düşürücü 6.Ağrı kesici 7.Romatizma 8.Felç." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları