Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kur’an’la Suurlanmak Ve Yaz Kurslarının Önemi T.C. AZİZİYE MÜFTÜLÜĞÜ DADAŞKENT MERKEZ CAMİİ İ dris YAVUZYİĞİT Dadaşkent Merkez Camii İmam Hatibi İnan,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kur’an’la Suurlanmak Ve Yaz Kurslarının Önemi T.C. AZİZİYE MÜFTÜLÜĞÜ DADAŞKENT MERKEZ CAMİİ İ dris YAVUZYİĞİT Dadaşkent Merkez Camii İmam Hatibi İnan,"— Sunum transkripti:

1 Kur’an’la Suurlanmak Ve Yaz Kurslarının Önemi T.C. AZİZİYE MÜFTÜLÜĞÜ DADAŞKENT MERKEZ CAMİİ İ dris YAVUZYİĞİT Dadaşkent Merkez Camii İmam Hatibi İnan, Tanı, Oku, Anla, Yaşa, Yaşat

2 Kur’an-ı Kerim Yüce Allah tarafından Hz. Muhammed’e (s.a.s.) Arapça olarak indirilmiş, bize kadar tevatür yoluyla nakledilmiş, Mushaflara yazılı, Fatiha ile başlayıp Nas suresi ile sona eren ve okunması ile ibadet edilen ilahi kelamdır.

3 Kur'an, yirmi üç yıllık peygamberlik süresince muhtelif vesîlelerle Peygamberimiz'e Hak katından Cebrâîl aracılığıyla indirilen ilâhi kelâmın adıdır. Hz. Peygamber zamanında vahiy kâtiplerince yazılan ve hâfız sahâbilerce ezberlenen ilâhî kelâm, Hz. Ebû Bekir devrinde mushaf hâline getirilerek muhâfaza altına alınmış, Hz. Osman zamanında çoğaltılarak İslâm memleketlerine gönderilmiş ve böylece lâfzıyla ve hattıyla koruma altına alınmıştır.

4 Kur’anı Kerim Allah tarafından koruma altına alınmıştır. إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ “Kur an'ı kesinlikle biz indirdik; elbette onu yine biz koruyacağız.”

5 Kur’anı Kerimin indirilişi bir rahmet ve şefkat tecellisidir. الَر كِتَابٌ أَنزَلْنَاهُ إِلَيْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِ رَبِّهِمْ إِلَى صِرَاطِ الْعَزِيزِ الْحَمِيدِ “Elif. Lâm. Râ. (Bu Kur'an), Rablerinin izniyle insanları karanlıklardan aydınlığa, yani her şeye galip (ve) övgüye lâyık olan Allah'ın yoluna çıkarman için sana indirdiğimiz bir kitaptır.”

6 Kur’anı Kerim Müminler için Şifa ve Rahmet kaynağıdır. وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاء وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِينَ وَلاَ يَزِيدُ الظَّالِمِينَ إَلاَّ خَسَاراً “Biz Kur’an’dan, mü’minlere şifa ve rahmet olan şeyler indiriyoruz. Ama Kur’an, zalimlere ziyan artırmaktan başka bir katkıda bulunmaz”

7 اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ. خَلَقَ الْإِنسَانَ مِنْ عَلَقٍ. اقْرَأْ وَرَبُّكَ الْأَكْرَمُ. الَّذِي عَلَّمَ بِالْقَلَمِ. عَلَّمَ الْإِنسَانَ مَا لَمْ يَعْلَمْ " Yaratan Rabbinin adıyla oku. O, insanı pıhtılaşmış kandan yarattı. Oku, insana bilmediklerini belleten, kalemle (yazmayı) öğreten Rabbin, en büyük kerem sahibidir." (Alâk, 96/1-5) Kuran okumayı, öğrenmeyi teşvik etmiştir.

8 Kur’an-ı Kerim bilenlerle bilmeyenlerin bir olmayacağını belirtilmiştir. قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ إِنَّمَا يَتَذَكَّرُ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ (Ey Muhammed) De ki: Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Doğrusu ancak akıl sahipleri bunları hakkıyla düşünür.”( Zümer, 39/9.)

9 Kuran insanı cahillikten uzaklaştırmayı hedeflemiştir فَلاَ تَكُونَنَّ مِنَ الْجَاهِلِينَ “Sakın cahillerden olma!” (El-Enam, 5/35) وَأَعْرِضْ عَنِ الْجَاهِلِينَ “Cahillerden yüz çevir.” (Araf, 199)

10 Çünkü Her fenalığın, küfrün, şirkin başı bilgisizlik ve cehalettir. İlim sahibi olmayan kimse Allah’ı tanıyıp bulamaz. Allah’ın büyüklüğünü, kuvvet ve kudretini idrak edemez. Kalbine iyi ve güzel duyguları yerleştiremez. İnsanlara faydası olmadığı gibi onlara zararı dokunur.

11 أَغْدِ عَالِمًا أَوْ مُتَعَلِّمًا أَوْ مُسْتَمِعًا أَوْ مُحِبًّا وَلا تَكُنْ الخْاَمِسَةَ فَتَهْلِكُ Ya öğreten ol, Ya öğrenen ol, Ya dinleyen ol, Ya da ilmi seven ve destek olan ol. helâk olursun Fakat beşincisi olma (bunların dışında kalma) helâk olursun." (Mecmeu'z-Zevâîd ve Menbeu'l-Fevâid, c. 1, s. 122.)

12 İlim Öğrenmek Herkese Farzdır طَلَبُ الْعِلْمِ فَرِيضَةٌ عَلَى كُلِّ مُسْلِمٍ “ İlim öğrenmek her müslümana farzdır.” (İbn Mace, Mukaddime, 17)

13 خَيركُم مَنْ تَعَلَّمَ القُرْآنَ وَعلَّمهُ “Sizin en hayırlılarınız, Kur’an’ı öğrenen ve öğretenlerinizdir.” İnsanların en hayırlıları Kur’anı Kerime hizmet eden, öğrenen, öğreten, bu hususta emek sarf edenlerdir.

14 Bir Müslüman’ın öğreneceği ilk şeyin Kur’an ve ilmihal bilgisi olması gerekir. İlmini hangi alanda yaparsa yapsın, hangi sahanın mütehassısı olursa olsun Müslümanlar için bu gerçek değişmez.

15 Kur’an okuyanına şefaat edecektir اقْرَؤُا القُرْآنَ فإِنَّهُ يَأْتي يَوْم القيامةِ شَفِيعاً لأصْحابِهِ “Kur’an okuyunuz. Çünkü Kur’an, kıyamet gününde kendisini okuyanlara şefaatçi olarak gelecektir.

16 إنَّ الَّذي لَيس في جَوْفِهِ شَيْءٌ مِنَ القُرآنِ كالبيتِ الخَرِبِ “Kalbinde Kur’an’dan bir miktar bulunmayan kimse harap ev gibidir.”

17 يَاأَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ عَلَيْهَا مَلَائِكَةٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَا يَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَيَفْعَلُونَ مَا يُؤْمَرُونَ “Ey iman edenler kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. O ateşin başında iri gövdeli, sert yapılı Allah’ın kendilerine emrettiklerine isyan etmeyen ve emrolunduklarını yapan melekler vardır.” (Tahrim,66/6)

18 Kur’an’ı gör, onunla ilişkini diri tut, ona sahip ol, onu çocuklarınla geleceğe taşı, yaşa, yaşat, çoğalt, hem kendi hayatını, hem aileni Kur’an’la buluştur... Neslimizi, Kur'an'la tanıştırmak, konuşturmak, buluşturmak ve kaynaştırmak hepimizin temel görevidir. Kur'an'ı öğrenmek, bilmek, okumak ve sevmek her Müslüman çocuğun ve gencin vazgeçilmez hakkıdır.

19 Kur’andan uzak hayat yaşayan insanlar Toplumumuzda bazı insanların akla hayale gelmeyecek bir şekilde kendi ailesinden olan insanları hunharca katlettiğini üzülerek görmekteyiz. Mardin’de kendi ailesinden 44 insanı anne karnındaki çocuklarla beraber 47 insanın öldürülmesi. Adana’da annesinin ninnilerle büyüttüğü evladının kendi ailesinden 8 kişiyi öldürmesi. Daha 11’inde olan bir kız çocuğunun kendi öz annesini öldürmesi. Üniversite eğitimi almış bir genç kızın kendi öz annesini öldürmesi.

20 Görsel ve yazılı basından duyduğumuz böyle nice haberler var. Bu haberleri analiz ettiğimiz zaman görmekteyiz ki, böyle suçları işleyenler insani vasıflarıyla bu suçları işlememektedirler.

21 Toplumumuzda ortaya çıkan sıkıntıların önlenmesine yönelik en büyük çaba Dinimizin doğru bir şekilde insanlara aktarılmasıdır. Bu çaba, yaz tatilinde, Yaz Kur’an Kursları ile toplumumuzun hizmetine sunulmaktadır.

22 Kur’an-ı Kerimi okumak için en iyi fırsatlardan biri Diyanet’in açmış olduğu yaz Kur’an Kursları. Bu kurslarda Kur’an-ı Kerim, Namaz sureleri, itikat, ibadet, Peygamber Efendimizin hayatı ve ahlaki ilkeler çocuklarımıza öğretilmektedir. Kur’an-ı Kerimi okumak için en iyi fırsatlardan biri Diyanet’in açmış olduğu yaz Kur’an Kursları. Bu kurslarda Kur’an-ı Kerim, Namaz sureleri, itikat, ibadet, Peygamber Efendimizin hayatı ve ahlaki ilkeler çocuklarımıza öğretilmektedir.

23

24 Nasıl bir metot takip edeceğiz 1.Kurlu sisteme göre dersler işlenecek 2.Diyanetin hazırlamış olduğu elif ba ve cd kullanılacak 3.İtikat, ibadet, siyer ve ahlak konuları görsel, işitsel ve uygulamalı öğretilecek 4.Yaz kursları görsel materyal setinden istifade edilecek 5.Yarışmalarla kurs daha çekici hale gelecek 6.Her hafta cuma günü öğrencilerimize hayır sever vatandaşlarımız tarafından dondurma, meyve suyu, kek, çikolata vb. İkram edilecek 7.Yıl sonunda başarılı olanlara belge verilecek Nasıl bir metot takip edeceğiz 1.Kurlu sisteme göre dersler işlenecek 2.Diyanetin hazırlamış olduğu elif ba ve cd kullanılacak 3.İtikat, ibadet, siyer ve ahlak konuları görsel, işitsel ve uygulamalı öğretilecek 4.Yaz kursları görsel materyal setinden istifade edilecek 5.Yarışmalarla kurs daha çekici hale gelecek 6.Her hafta cuma günü öğrencilerimize hayır sever vatandaşlarımız tarafından dondurma, meyve suyu, kek, çikolata vb. İkram edilecek 7.Yıl sonunda başarılı olanlara belge verilecek

25 Diyanet İşleri Başkanlığımızın açmış olduğu Yaz Kur’an Kursları 24 Haziran 2013 Pazartesi tarihi itibariyle başlayacaktır. 3 dönem halinde devam ettirilecek olan bu kursların dönem tarihleri şöyledir. 1.Dönem: 24 Haziran -12 Temmuz 2013 2.Dönem: 15 Temmuz - 02 Ağustos 2013 3.Dönem: 05 Ağustos -23 Ağustos 2013 Diyanet İşleri Başkanlığımızın açmış olduğu Yaz Kur’an Kursları 24 Haziran 2013 Pazartesi tarihi itibariyle başlayacaktır. 3 dönem halinde devam ettirilecek olan bu kursların dönem tarihleri şöyledir. 1.Dönem: 24 Haziran -12 Temmuz 2013 2.Dönem: 15 Temmuz - 02 Ağustos 2013 3.Dönem: 05 Ağustos -23 Ağustos 2013

26 Kayıtlar için 1.Ailelerinden alınacak dilekçe Çocuklarımızı, dinlerini daha iyi öğrenmeleri, kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerimi okuyabilmeleri, kendilerine gerekli olan dini bilgiler alabilmeleri, milli ve manevi değerlerimize bağlı bireyler olarak yetişmeleri için bu kurslara davet ediyoruz. Kayıtlar için 1.Ailelerinden alınacak dilekçe Çocuklarımızı, dinlerini daha iyi öğrenmeleri, kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerimi okuyabilmeleri, kendilerine gerekli olan dini bilgiler alabilmeleri, milli ve manevi değerlerimize bağlı bireyler olarak yetişmeleri için bu kurslara davet ediyoruz.


"Kur’an’la Suurlanmak Ve Yaz Kurslarının Önemi T.C. AZİZİYE MÜFTÜLÜĞÜ DADAŞKENT MERKEZ CAMİİ İ dris YAVUZYİĞİT Dadaşkent Merkez Camii İmam Hatibi İnan," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları