Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KOMPOZİT MALZEMELER. GİRİŞ  Sırıkla yüksek atlama dünya rekorlarının yıllara göre değişimi.  1896 yılından önce sırıklar ağaçtan yapılıyordu.  1904.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KOMPOZİT MALZEMELER. GİRİŞ  Sırıkla yüksek atlama dünya rekorlarının yıllara göre değişimi.  1896 yılından önce sırıklar ağaçtan yapılıyordu.  1904."— Sunum transkripti:

1 KOMPOZİT MALZEMELER

2 GİRİŞ  Sırıkla yüksek atlama dünya rekorlarının yıllara göre değişimi.  1896 yılından önce sırıklar ağaçtan yapılıyordu.  1904 yılında bambu sırıkla kullanılmaya başlandı ve 1952 yılına kadar böyle devam etti.  1950 lerde alüminyum sırıklar kullanılmaya başlandı  1964 yılından itibaren cam fiber sırıklar kullanılmaya başlandı.

3

4 GİRİŞ  Sırık malzemeleri hafifledi  Eğilme dayanımları arttı  En önemlisi depolayabilecekleri elastik enerji (  E )arttı.  Malzemenin yoğunluğu da  göz önüne alınmalıdır. Böylece bahsedilen kullanım açısından performans:   E olur.

5 GİRİŞ  Bahsedilen malzeme cam fiber takviyeli kompozit malzemedir.  Buradaki cam fiberlerin çapı 1-0.025cm arasında değişmektedir.  Bu yüksek dayanıma sahip fiberler uygun bir matris malzemenin içine yerleştirilir.  Matris malzemenin görevi buradaki fiberleri bir arada tutmaktır.  Ayrıca matrisin diğer görevi bu fiberleri oksidasyon veya korozyon gibi dış etkenlerden korumaktır.  Genellikle matris malzemesinin dayanımı içine yerleştirilen malzemeden daha düşüktür.

6 GİRİŞ  Bazı durumlarda dayanımı yüksek ancak tokluğu düşük malzemeler de sünekliği yüksek malzemelerle takviye edilebilir.  Burada amaç dayanımı artırmak değil tokluğu artırmaktır.

7 GİRİŞ  Matris olarak farklı malzemeler kullanılabilir. Polimer matris kompozitler (PMC)  Örnek fiber-glass  Yüksek sıcaklıklarda kullanılamazlar Metal matris kompozitler (MMC)  Örneğin SiC fiber veya tane olarak kullanılır.  Dayanım artmakta ancak tokluk genellikle artmaz Seramik matris kompozitler (CMC)  Bu kompozitlerde amaç matrisin kırılma tokluğunu artırmaktır.

8 KOMPOZİT MALZEMELERDE TAKVİYE MEKANİZMASI- EŞİT GERİLME DURUMU  fazının hacim oranı: fazının hacim oranı: (a)(b)

9 KOMPOZİT MALZEMELERDE TAKVİYE MEKANİZMASI- EŞİT GERİLME DURUMU  fazında meydana gelen uzama:  fazında meydana gelen uzama: Kompozit malzemede meydana gelen toplam uzama: Kompozit malzemede meydana gelen toplam gerinim: veolduğu için Kompozit malzemede meydana gelen toplam gerinim; her bir fazın maruz kaldığı gerinimlerin hacimsel averajıdır

10 KOMPOZİT MALZEMELERDE TAKVİYE MEKANİZMASI- EŞİT GERİLME DURUMU Eğer fazlarda meydana gelen deformasyon elastik ise: veolur olduğundan olur olduğundan olur veya

11 (b) KOMPOZİT MALZEMELERDE TAKVİYE MEKANİZMASI- EŞİT GERİNİM DURUMU ve Toplam kuvvet: Toplam yüzey alanı: Böylece toplam gerilme: olur ve olur

12 DURUM-1 VE DURUM-2  Kompozitin elastik modülü bileşenlerin hacim oranlarına bağlı olarak E  ile E  arasında değişir.  Eşit gerinim durumu en iyi dayanımı sağlar. durumunda elastik kompozitin elastik modülünün hacim oranına bağlı değişimi (a)(b)

13

14 FİBER TAKVİYELİ KOMPOZİTLER  En çok kullanılan geometri budur.  Dayanımı yüksek olan faz fiber şeklindedir ve matrisin içine yerleştirilir. Tablo 6.1. Sayfa 252

15 FİBER TAKVİYELİ KOMPOZİTLER Fiber takviyeli kompozitlerde eşit gerinim durumu söz konusudur. Bu yüzden kompozit malzemenin elastik modülü: VfVf EmEm EfEf 01 Elastik Modül olur Dayanımı:

16 ÖRNEK  380 GPa elastik modüle sahip olan bor fiberleri 60GPa elastik modüle sahip olan alüminyum matris içine yerleştirilerek fiber takviyeli kompozit bir malzeme yapılmıştır.Fiberlere paralel doğrultuda, kompozit malzemenin elastik modülü %10 bor fiberleri içerilen durumda %60 bor fiberleri içerilen durumda nedir?

17 ÇÖZÜM Eşit gerinim durumunda kompozit malzemenin elastik modülü: olur durumunda olur durumunda olur

18 ÇÖZÜM Eşit gerilme durumunda kompozit malzemenin elastik modülü: olur durumunda olur durumunda olur

19 DEVAM…

20 FİBER TAKVİYELİ KOMPOZİTLER küçük V f büyük V f

21 FİBER TAKVİYELİ KOMPOZİTLER I.Matris elastik-Fiber elastik II.Matris plastik-Fiber elastik I.Matris elastik-Fiber elastik II.Matris plastik-Fiber elastik III.Matris plastik-Fiber plastik

22 FİBER TAKVİYELİ KOMPOZİTLER

23 değerini bulmak için: Fiberlerin dayanımı artırıcı etkisini görebilmek için gerekli minimum fiber hacim oranı:

24 FİBER TAKVİYELİ KOMPOZİTLER-dahil değil Fiberlerin hacim oranı düşükse: Fiberlerin hacim oranı yüksekse:

25


"KOMPOZİT MALZEMELER. GİRİŞ  Sırıkla yüksek atlama dünya rekorlarının yıllara göre değişimi.  1896 yılından önce sırıklar ağaçtan yapılıyordu.  1904." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları