Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HONEYCOMB Furkan Yıldız Furkan Aydın

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HONEYCOMB Furkan Yıldız Furkan Aydın"— Sunum transkripti:

1 HONEYCOMB 1311110033 Furkan Yıldız 1311110039 Furkan Aydın
Uğurcan Meydan

2 Bal Peteği (honeycomb) Kompozitler
Petekli kompozit yapılar, özellikle çarpma sonucu ortaya çıkan enerjinin absorbe edildiği yüksek mekanik dayanım gerektiren konstrüksiyonlarda kullanılır. Oldukça hafif sistemler elde etmek için, sandviç yapıların iç ve dış tabakaları arasına bu petekli yapılar yerleştirilir. Tabakalar arasına petekli yapının yerleştirilmesi, yapının atalet momentinin ve eğilme dayanımının artmasını sağlar. Ondüle edilmiş plakaların birleştirilmesi sonucu elde edilen petek yapılı hücreler, sandviç yapıların iç (dolgu) malzemesini oluşturur.

3 Deneyler sonucu petek yapılı kompozitlerin, maksimum dayanım, kırılma ve deformasyon değerleri ve enerji absorbe özellikleri basma ve çarpma yükleri altında elde edilmiştir. Petek yapılı hücrelerin farklı hücre boyutu ve malzeme seçimi birlikte ele alınarak, optimum değerler bulunmuştur. Kompozit imalatında kullanılan petekli yapı, çok ince tabakaların şekillendirilmesi sonucu elde edilen hücrelerin birleştirilmesi ile oluşturulur. Bu tür yapılar bal arılarının doğal olarak yaptıkları bal petekleri ile birebir benzerlik göstermektedir.

4 Bal peteği geometrisi hakkında kısa bilgi:
Eksenleri her zaman yarı yatay ve açıklıkları yatay düzendedir. Yüzeyin altıgenlerden oluşması, en küçük yüzey alanda en geniş kaplamayı elde etmemizi sağlar. Bu sayede altıgen yapıyla, istenenen değerlerde kafes yapımı için en az malzeme kullanımı sağlanmış olur. Bal peteği hücrelerinin kapalı kısımları da yer yer geometrik etkiyi gösterebilir. Bu kısımlar üç yüzeyli piramit şeklindedir. Bitişik yüzeylerin 2 düzlem arası açıları istenen değer için yüzey alanını maksimumda tutar. Kullanım Alanları: Petekli kompozit yapılar yaklaşık olarak 1940 yılından sonra havacılık sektöründe, uçakların gövde panellerinde kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde üç şekilde gruplanırlar:

5 1- Uzay mekiği, uçak, arabalarda kullanılan mekanik dayanımı fazla, korozyon direnci yüksek nomex bal petekleri. Örn: Airbus 2- Aleve dayanıklı, hafif ve yüksek verim alınabilen, gemilerde ve trenlerde kullanılan alüminyum alaşımlı bal petekleri. Örn: Airbus gövde paneli Örn:Sürat motoru Örn:Tren Örn: Araba 3- Kimyasal ve ekonomik yönden avantajları olan termoplastik bal petekleri

6 Günümüzde kullanılan petekli yapıların büyük bir çoğunluğu bir yapıştırıcı sayesinde hücrelerin birbirleri ile yapıştırılması sonucu oluşturulurlar . Petekli yapılar genellikle sandviç yapılarda dolgu elemanı olarak kullanılırlar. Bir sandviç panel, petekli yapının alt ve üst yüzeylerin yapıştırıcı kullanılarak yüzey örtüleri ile yapıştırılması sonucu elde edilir.

7 Çelik, titanyum ve nikel alaşımlı metal hücre yapılı petekli yapılar yapıştırıcı yerine daha çok kaynak ve lehimleme ile birleştirilirler. Bu tür hücreler öncelikle yüksek sıcaklık uygulamalarında kullanılır. Yüksek rijitlik ve dayanım/ağırlık oranına sahip olan sandviç yapılar son derece hafif konstrüksiyonlardır. Petek yapılı kompozitler, diğer sandviç konstrüksiyon ara malzemelerine oranla daha pahalıdır ve sandviç yapı haline dönüştürülmesi daha özel işçilik gerektirmektedir. Genellikle denizcilik, havacılık ve uzay sektöründe yüksek mekanik dayanım sağlamak amacıyla kullanılmaktadır

8 PETEKLİ YAPI ÜRETİM YÖNTEMLERİ
Petekli yapıların üretiminde uzatma ve kıvırarak şekil verme olmak üzere genellikle iki temel teknik kullanılır. Uzatarak şekil verme yöntemi şematik olarak Şekil de görülmektedir. Bu yöntem metal ve metal olmayan hücre imalatında kullanılır. Genel olarak; şerit halinde levhaların kesilmesi ve yapıştırıcının sürülmesi, levhaların üst üste dizilmesi ve petekli yapı bloğunun seçilen sıcaklıkta pres içerisinde işlenmesi aşamalarını içerir.

9 Petekli yapıların imalatında oldukça yaygın olarak tercih edilen diğer bir yöntem kıvırma metodudur . Bu yöntem yüksek sıcaklık altında çalışan, et kalınlığı ve yoğunluğu oldukça fazla olan petekli yapıların imalatında tercih edilir. Bu yöntemde şerit levhalar istenilen biçimde kıvrılarak düğüm noktalarına yapıştırıcı tatbik edilir. Ardından şekil verilmiş şerit levhalar üst üste konur ve kıvrılmış blok seçilen sıcaklıkta bekletilir. İstenilen kalınlıkta dilimler bloktan kesilerek elde edilir. Yine bu çalışmada kullanılan alüminyum ve bakır hücrelerin üretimi bu yöntem yardımı ile yapılmıştır. Yukarıda verilen yöntemler kullanılarak, üretimi gerçekleştirilen petekli yapılar kullanılacak yerin özellikleri de dikkate alınarak; temizleme (kenar tıraşlama), kesme ve gerekirse şekil verme ve ekleme işlemlerine de maruz bırakılırlar.

10 Honeycomb Kompozit Panel Çeşitleri

11 1)Alüminyum Honeycomb Kompozit panel
Kullanım amacınıza ve ihtiyaçlarınıza cevap vermek üzere farklı tiplerde kullanımınıza sunulur. Özellikleri; Hafiftir Korozyona dayanıklıdır. Yüksek mukavemetlidir. Yüzey toleransı vardır. Mükemmel yüzey görünümü sağlar. Yanmaya karşı dirençlidir. Kimyasallara direnci yüksektir. Bakteri üretmez.

12 Alüminyum Honeycomb Kompozit Panel Uygulama Alanları
Temiz odalar Islak mekanlar (WCler , mutfaklar ,banyolar) Dış cephe kaplamaları Mobilyalar Perde duvarlar Havaalanları Güverteler İç paneller Atölyeler Tezgahlar Duvarlar Levhalar vb.

13 Korozyona dayanıklıdır Yüksek mukavemetlidir
2) Polipropilen PP Honeycomb Kompozit Panel Hafiftir Korozyona dayanıklıdır Yüksek mukavemetlidir Ses ve ısı yalıtım ozelliği yüksektir -30 / + 80 C aralığında deforme olmaz Kolay kesilir , kaynak işlemi yapılabilir, yapıştırılabilir Kimyasallara , deniz suyuna , mantar ve bakterilere ,ve atmosferik koşullara dayanımı yüksektir Darbe dayanımı yüksektir Şok darbe etkilerini absorbe eder aşırı zorlanma altında uniform olarak zarar görür Metal balpetekleri gibi “mekanik hafızası” yüksek olmadığından , şekil verildiğinde aldığı formunu korur.

14 Polipropilen PP Honeycomb Kompozit Panel Uygulama Alanları
Tezgahlar Duvarlar Levhalar Makine kaportaları Banko sistemleri Kapılar Güverteler Kamara bölmeleri  Tavan panelleri vb.

15 KAYNAKCA


"HONEYCOMB Furkan Yıldız Furkan Aydın" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları