Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hz. Muhammed(sav)’in Hayatı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hz. Muhammed(sav)’in Hayatı"— Sunum transkripti:

1 Hz. Muhammed(sav)’in Hayatı
Hamza Solak

2 Hz. Muhammed (S. A. V) 571 yılında Mekke'de dünyaya geldi
Hz. Muhammed (S.A.V) 571 yılında Mekke'de dünyaya geldi. Doğmadan önce babası vefat etti. Doğduktan kısa bir süre sonra annesini kaybetti. Sonra dedesi Abdulmuttalip'in himayesini girdi. Onun ölümünden sonra da amcası Ebu Talib'in yanında kalmaya başladı. Küçük yaşlardan itibaren ticarete atıldı. Mekkede yaşayan ve puta tapan insanlara karşı çıkıyordu.

3 Bu nedenle o insanlardan uzak kalmak için sürekli gözlerden uzak Hira Mağrasına çekiliyordu. Bu arada ilk eşi Hz. Haticeyle evlendi. Hz. Hatice'den Kasım, Abdullah, Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm, Fatıma adında altı çocuğu oldu Kasım ve Abdullah küçük yaştayken vefat etti. Yine bir gün Hira Mağrasına çekildiğinde vahiy meleği olan Cebrail geldi ve ona ilk vahiy oku emrini verdi. Böylece Hz. Muhammede (S.A.V) 40 yaşında peygamberlik verilmiş oldu. Ona ilk eşi Hz. Hatice iman etti ardından Hz. Ali sonra Zeyd bin Harise ardındanda Hz. Ebu Bekir iman etti sonra birçok insan bu mesaja kulak verdi.

4 Müslümanların çok olmasına rağmen Mekke'nin ileri gelenleri Müslümanlara türlü eziyetler işkenceler ve boykot uyguluyorlardı. Bundan korunmak için bir kısım Müslüman Habeşistan'a hicret etti. Daha sonra arkalarında bir kısım Müslüman daha Habeşistan'a hicret etti. Sonunda Hz.Muhammed'in (S.A.V) emriyle bütün Müslümanlar Medineye hicret etti. Önden Müslümanlar gitti arkalarından da Hz. Muhammed ve arkadaşı Ebu Bekir gitti. Medine yerlileri (ensar) Müslümanları çok iyi karşıladılar. Medine yerlileriyle(ensar) Mekkeden hicret edenler (muhacir) kardeş ilan edildi.

5 Böylece Medine İslam devleti kurulmuş oldu
Böylece Medine İslam devleti kurulmuş oldu. İslam devletinin kurulmasıyla Müşrikler Müslümanlara saldırmaya başladı ilk savaş Bedir savaşı oldu. Müslümanlar ticaret için giden bir Mekke kervanını Mekkede kalan eşyaları için el koymak istediler bunu duyan Mekkeliler savaş hazırlığı yaptılar ve Müslümanların üzerine geldiler. Bedir kayalıklarında karşılaşan ordular savaştılar. Bedir savaşında Müslümanlar galip geldi bunun sonucunda Şam ticaret yolu Müslümanlara açılmış oldu.

6 Savaşta ele geçen esirler 10 Müslümana okuma yazma öğretmek şartı ile serbest bırakıldı. Mekkeli Müşrikler Bedir savaşının intikamını almak için Uhud savaşını başlattı. Uhud savaşının başında Müslümanlar galipken peygamberimizin görevlendirdiği okçuların yerini terk etmesiyle Müslümanlar mağlup oldu. Ama yinede Müşrikler kesin bir zafer kazanamadılar.

7 Ardından Hendek savaşı oldu çünkü Mekkeliler Müslümanlara ağır bir darbe vurmak istiyorlardı. Müslümanlar bunu duyunca Selmanı Farisi'nin önerisi üzerine Medine'nin etrafına kuyular kazdılar ve şehir savunmasına geçtiler. Böylece savaş Müslümanların zaferiyle sonuçlandı. 628 yılında Müslümanlar Hacca gitmeye karar verdiler. Bundan tedirgin olan Mekkeliler onları içeri almayarak Hudeybiye Antlaşmasını imzaladılar.

8 Hudeybiye Antlaşması artık Müslümanların tanındığını gösteren bir antlaşmadır. 629 yılında Müslümanlar Hayberi fethetti. Hayberin fethi ile Şam'ın ticaret yolu Müslümanların eline geçti.Hayberin fethinden sonra müslümanlar ilk kez Bizansla savaştı.Mutede savaşan ordular hiçbir sonuç elde edemeden geri döndüler yılında Mekke'nin fethi gerçekleşti.

9 Mekke'nin fethinden sonra Arap yarım adası hızlı bir şekilde Müslümanların kontrolü altına girdi. Müslümanlar ve putperest Arap kabileleri arasında yapılan Huneyn savaşınıda başarıyla Müslümanlar kazandı. Huneyn zaferinden sonra Taif şehri kuşatıldı. Hz Muhammed'in son seferi ise Tebük seferi olmuştur. Hz. Muhammed (S.A.V) son kez Müslümanlarla beraber hacca gitti ve buna veda haccı adı verildi veda haccında Müslümanlara veda niteliğinde konuşan Hz. Muhammed 632 yılında Medine de vefat etti. Şu anda kabri Medine'de Hücre-i Saadet'de bulunmaktadır.


"Hz. Muhammed(sav)’in Hayatı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları