Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sosyal Medya Nedir? Çağlar GÜLCEK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Sosyal Medya Nedir? Çağlar GÜLCEK."— Sunum transkripti:

1 Sosyal Medya Nedir? Çağlar GÜLCEK

2 Sosyal Medya! Sosyal Medya; yeni nesil web teknolojilerinin eş zamanlı bilgi paylaşımının takip edildiği  dijital platformdur.

3 Sosyal Medya! Sosyal medya hızlı erişim sağlar
Sosyal medya kullanıcı dostudur Sosyal medya alışkanlık yapar Sosyal medya yenilik sunar Sosyal medya eşitlik ilkesi ile çalışır

4 Sosyal Medyanın Faydaları
Gerçek hayattaki sosyal çevremiz ile hızlı iletişim imkânı, kendini daha rahat ifade etme imkanı, boş zamanları değerlendirecek online aktiviteleri kullanma imkanı, ilgi duyduğumuz konularda bilgiye ulaşmak için gerekli sosyal çevreyi oluşturma ve örgütlenme imkanı sayılabilir.

5 Sosyal Medyanın Zararları
Sanal gerçekliğin gerçek hayatın önüne geçebilme riski, gerçek hayattaki sosyal ilişkilerin deformasyonu, boş zaman diye geçirilen zamanın hayatın genelinden çalma ihtimali, alışkanlık yapan özelliklerin vazgeçilmez bir bağımlılık alam ihtimali sayılabilir.

6 SOSYAL AĞLAR Sosyal ağlar, insanların günlük yaşamlarındaki sosyal ilişkilerini, yaşadıkları olayları internet ortamına taşıyabildiği, duygu ve düşüncelerin yanı sıra fotoğraf, vidyolarını paylaşabildiği gerçek hayatın sanal bir kopyasıdır. Sosyal ağ denilince ilk sıralarda Facebook, Twitter ve Google Plus akla gelmektedir.

7 KAÇ KİŞİ KULLANIYOR? Okulda kaç arkadaşınız var? Peki ya mahallenizde?
Sizce sosyal ağlarda kaç kişi var?

8 KAÇ KİŞİ KULLANIYOR? 1.200.000.000 (1.2 milyar)
(465 milyon) (540 milyon)

9 SOSYAL AĞLARI KULLANIRKEN
Milyonlarca kişinin yer aldığı sosyal ağları kullanırken çok dikkatli olmamız gerekir. Yanlışlıkla paylaştığımız veya yanlış kişilerle paylaştığımız bir bilgi bir anda milyonlarca kişiye ulaşabilir.

10 KİŞİSEL BİLGİLERİNİZİ HERKESLE PAYLAŞMAYIN
Kötü niyetli kişilerin eline geçtiğinde olumsuz sonuçlar doğurabilecek telefon numarası, doğum tarihi ve yaş T.C kimlik numarası e-posta adresi gibi bilgileri herkesle paylaşmayın.

11 HERŞEYİ HERKESE AÇIK PAYLAŞMAYIN
Aile, arkadaşlar, yakınlar gibi gruplar oluşturarak yapacağınız paylaşımları görecek kişileri belirleyin. Ailenize ait fotoğrafları yakınlarınızın görmesini isteyebilir fakat arkadaşlarınızın görmesini istemeyebilirsiniz.

12 TANIMADIĞINIZ KİŞİLERLE İLETİŞİME GEÇMEYİN
Arkadaşlık teklifi gönderen tanımadığınız kişilerin tekliflerini kabul etmeyin. Unutmayın, bu kişinin zannettiğiniz kişi olduğundan asla emin olamazsınız. Siz de tanımadığınız kişiye arkadaşlık teklifi göndermeyin.

13 GÜÇLÜ ŞİFRE OLUŞTURUN Sosyal ağ hesaplarınızı güçlü şifreler ile koruyun. Unutmayın, hesabınız ele geçirilirse yapılan tüm paylaşımlardan siz sorumlu olursunuz.

14 PAYLAŞIMLARA DİKKAT! Telif hakkıyla korunan içerikleri (müzik, vidyo, fotoğraf, program) asla paylaşmayın. Herhangi bir kişiye veya kuruma hakaret, küfür etmeyin, kötü ve aşağılayıcı sözler kullanmayın. Bunlar bilişim suçlarına girdiğinden hiç beklemediğiniz cezalar ile karşılaşabilirsiniz.

15 DİJİTAL KİMLİK İnternet ortamında sanal olarak oluşturulan kimlik kartıdır. Dijital kimliğiniz ad, soyad gibi kişisel bilgilerin yanısıra eğitim durumu, iletişim bilgileri, ilgi alanları ve iş deneyimleri gibi bilgileri de içerir. Dijital kimliğinizi ücretsiz oluşturabileceğiniz servislerden en bilineni LinkedIn’dir.

16 DİJİTAL KİMLİK Dijital kimliğiniz sayesinde sanal özgeçmişinizi (CV) oluşturarak işverenlerin sizinle iletişime geçmesini sağlayabilir ya da iş arayanlar ile bağlantı kurabilirsiniz.

17 Arkadaşlarınızla ya da benzer faaliyette bulunduğunuz kişilerle tanışmanıza ortak paylaşımlarda bulunmanıza yarayan bir sosyal medya sitesidir.

18 140 karakter sınırıyla paylaşmak istediklerinizi yayınlayabileceğiniz bir microblogging sitesidir. Mini Blogda diyebiliriz.

19 ÇOKLU ORTAM PAYLAŞIMLARI
Çoklu ortam, bilginin yazı, ses, resim gibi farklı biçimlerin birlikte kullanılarak sunulmasıdır. Sadece ses veya görüntünün olduğu ortama çoklu ortam diyemezken, her ikisini içeren ortama çoklu ortam diyebiliriz.

20 ÇOKLU ORTAM PAYLAŞIMLARI
Çoklu ortam paylaşım sitelerinin en popülerleri Youtube, Flickr ve Instagram’dır. Youtube bir video paylaşım sitesi iken Flickr ve Instagram ise birer resim ve fotoğraf paylaşma çoklu ortam siteleridir.

21 YouTube üç Amerikalı iş arkadaşının eğlence için açtıkları daha sonra Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınan, kısaca “Video Paylaşım Sitesi” olarak adlandırabileceğimiz bir web sitesidir. Web sitesi yaklaşık 300 milyon video barındırmakta.

22 Her gittiğiniz yer de bulunduğunuz yeri paylaşan ve paylaşımlarınıza göre size çeşitli madalyalar veren sosyal medya sitesidir.

23 Instagram, ücretsiz fotoğraf paylaşma programı. kullanıcılarına çektikleri bir fotoğraf üzerinde dijital filtre kullanma ve bu fotoğrafı Instagram'ın da dahil olduğu, sosyal medya servisleri ile paylaşma imkanı tanımıştır.

24 İŞBİRLİKLİ YAZARLIK İçeriğinin kullanıcıların katkılarıyla oluşturulduğu bilgi paylaşım yöntemidir. İşbirlikli yazarlık sitelerine en iyi örneği çevrimiçi bir ansiklopedi olan Vikipedi’yi gösterebiliriz. Bu ansiklopedinin tamamı kullanıcıların ortak çalışmasıyla hazırlanmıştır.

25 Vikipedi, ortaklaşa olarak bir çok dilde hazırlanan, özgür, bağımsız, ücretsiz bir internet ansiklopedisidir.

26 WEB GÜNCELERİ (BLOG) İnternet günlüğü olarak tanımlayabileceğimiz Bloglar kullanıcıların dilediği konularda yazılar yazabileceği kişisel internet sayfalarıdır. Ziyaretçiler de blog sahibinin izin vermesi durumunda yazılara yorum yapabilirler.

27 WEB GÜNCELERİ (BLOG) Kullanıcılar kişisel blog sayfalarında başından geçen bir olay, yaptığı bir alışveriş, okuduğu bir kitap, izlediği bir film gibi her konuyla ilgili yazı yazmakta serbesttir. Blog siteleri düşüncelerimizi milyonlarca internet kullanıcısıyla paylaşmak için güzel bir araçtır ve günümüzde oldukça popülerdir. Blog açmak ve kullanmak ücretsizdir.


"Sosyal Medya Nedir? Çağlar GÜLCEK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları