Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ANLATIM TEKNİKLERİ Dört tane anlatım tekniği vardır!!! AÇIKLAMA

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ANLATIM TEKNİKLERİ Dört tane anlatım tekniği vardır!!! AÇIKLAMA"— Sunum transkripti:

1 ANLATIM TEKNİKLERİ Dört tane anlatım tekniği vardır!!! AÇIKLAMA
TARTIŞMA ÖYKÜLEME BETİMLEME

2 AÇIKLAYICI ANLATIM (AÇIKLAMA)
Bilgi vermek amacıyla oluşturulan yazılarda kullanılan anlatım tekniğidir. Bu tür yazılarda amaç, okuyucuyu BİLGİLENDİRMEK, ONA BİR ŞEYLER ÖĞRETMEKTİR. Sade ve anlaşılır bir dil kullanılır.

3 ÖRNEK Yakup Kadri, edebiyatımızın önde gelen sanatçılarından biridir. Roman, hikaye, anı gibi değişik alanlarda eserler vermiş olan sanatçı, daha çok romanları ile tanınmaktadır. Romanlarda önceleri kişisel konuları işleyen sanatçı, daha sonra toplumsal konulara yönelmiştir.

4 Örnekte, Yakup Kadri Karaosmanoğlu tanıtılmakta, sanat yaşamı hakkında bilgiler verilmektedir.
Öğreticiliği esas alan bu tür anlatıma AÇIKLAYICI ANLATIM denir.

5 TARTIŞMACI ANLATIM (TARTIŞMA)
Tartışma, kişinin kendisinden farklı düşünen kişi ya da kişileri kendi düşüncesine inandırma çabasıdır. Farklı düşünceler, farklı kişiler olacak ki kişi, karşısındakine kendi düşüncesini anlatma, onu kendi görüşüne inandırma çabası içinde olsun.

6 Demek ki, tartışmacı anlatımda, farklı konular işlenir ve bu farklı konulardan birinin daha doğru, daha güzel olduğu kanıtlanmaya çalışılır.

7 ÖRNEK İyi konuşmayı bilen, iyi yazmayı da bilirmiş. Konuştuğumuz gibi yazmak, olacak iş midir? Yazıda, hani bizim konuşmamızın ateşi? Sesimizi de kağıt üzerinde gösterebilir miyiz? Yazı hiçbir zaman konuşmanın tıpkısı olamaz.

8 Görüldüğü gibi, yazar, yer yer sorular sorarak, bu sorulara kendisi cevap vererek, biriyle konuşuyormuş izlenimi uyandırmış ve düşüncelerini bu şekilde anlatmıştır.

9 ÖYKÜLEYİCİ ANLATIM (ÖYKÜLEME)
Bir konunun, bir OLAYIN, bir ya da daha çok KAHRAMAN etrafında, belirli bir ZAMAN ve YER içinde anlatıldığı anlatım tekniğidir. Öyküleyici anlatımın kullanılabilmesi için, bir ya da birden fazla kişi etrafında gelişen bir OLAYın olması gerekir. Sürekli bir değişim ve hareketlilik, ZAMAN AKIŞI vardır.

10 ÖRNEK Karanlık bir kış gecesi saat 3 sularıydı. İşten eve dönüyordum. Herkes derin uykudaydı. O duruma gelmiştim ki, kendisini dinleye dinleye kapılan insanlar gibi “Ah bir polise rastlasam!” diyordum. Birden bire iki gölge gördüm. Biri hızlı hızlı, sert adımlarla doğuya doğru giden ufak tefek bir adamdı. Diğeri 8-10 yaşlarında bir kız çocuğu.

11 BETİMLEYİCİ ANLATIM (BETİMLEME)
Yazarın, dış dünya ile ilgili gözlemlerini, okuyucunun gözünde canlanacak şekilde anlatması ile oluşan anlatım tekniğidir. Görselliğin ağır bastığı bu anlatıma TASVİR de denir. Sıfatlar, benzetmeler, sanatlı söyleyişler betimleyici anlatımda fazlasıyla kullanılır.

12 BETİMLEMEDE; Bir doğa parçası, bir bahçe, bir ev, bir dağ, hatta İÇ VE DIŞ ÖZELLİKLERİ İLE BİR İNSAN, ayırt edici yönleriyle anlatılabilir. İnsan betimlemelerine PORTRE denir.

13 ÖRNEK Güneş, dağların arkasından çekilirken, son aydınlığını denize bırakıyor. Hava rüzgarsız. Deniz ince ince dalgalanıyor. Mavi sular, biraz uzakta pembe oluyor, kırmızılaşıyor. Renkler, yumuşak hatlarla birbirinden ayrılıyor. Karanlık bastırmadan önce, renklerin denizdeki valsi bu, büyüsü…

14 PORTRE(KİŞİ BETİMLEMESİ)
İnsanın iç ya da dış özellikleri ele alınabilir. Bazen, ikisi de bir parçada iç içe olabilir. “Kapıda yaşlı bir adam belirdi. Üzerinde biraz eski, açık mavi bir takım elbise vardı. Ceketin üst cebinde üçgen şeklinde kıvrılmış mendil, kravatıyla aynı renkteydi. Yer yer ağarmış saçlarını, sol tarafa yatırmış, hala siyahlığını koruyan bıyıklarını, üst dudağının üzerini kapatacak şekilde bırakmış.”


"ANLATIM TEKNİKLERİ Dört tane anlatım tekniği vardır!!! AÇIKLAMA" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları