Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TÜRKÇE / Düzyazı Türleri ( Eleştiri - Deneme - Söyleşi )

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TÜRKÇE / Düzyazı Türleri ( Eleştiri - Deneme - Söyleşi )"— Sunum transkripti:

1 TÜRKÇE / Düzyazı Türleri ( Eleştiri - Deneme - Söyleşi )

2 Düşünce Yazıları Olay Yazıları
TÜRKÇE / Düşünce Yazıları ( Eleştiri - Deneme - Söyleşi ) Düşünce Yazıları Olay Yazıları

3 Eleştiri Deneme Söyleşi
TÜRKÇE / Düşünce Yazıları ( Eleştiri - Deneme - Söyleşi ) Eleştiri Deneme Söyleşi

4 TÜRKÇE / Düşünce Yazıları ( Eleştiri - Deneme - Söyleşi )
Bir konuyu, kişiyi ya da eseri çeşitli yönleriyle inceleyen kısa yazılara denir. Eleştiri yazılarında amaç, kişinin veya eserin gerçek değerini ortaya çıkarmaktır.

5 TÜRKÇE / Düşünce Yazıları ( Eleştiri - Deneme - Söyleşi )
Eleştiri yazıları yazanlara “eleştirmen” adı verilir. İyi bir eleştirmen nesnel olmalıdır. Eleştiride eserin ya da kişinin olumlu ve olumsuz yönlerini ortaya koymalıdır.

6 • Eleştiri, öznellikten uzak olmalıdır.
TÜRKÇE / Düşünce Yazıları ( Eleştiri - Deneme - Söyleşi ) • Eleştiri, öznellikten uzak olmalıdır. • Eleştiri yapılırken somut verilerden yararlanılmalıdır. • Eserin olumlu ve olumsuz yönleri birlikte ele alınmalıdır.

7 Örnek TÜRKÇE / Düşünce Yazıları ( Eleştiri - Deneme - Söyleşi )
Prof. Faruk Kadri Timurtaş da başka yazarlar da defalarca yazdılar, ozanla şair arasındaki farkı belirttiler. Ozan, şiirini sazı ile çalar ve söyler, şair ise şiirini yazarak sunar. Gel gör ki, bazı dergiler ve gazeteler, özellikle televizyon ve radyolar bu farkı bir türlü anlamıyor, anlamak istemiyor. Şaire de ozan deyip duruyorlar. Bazı şairlerimiz de yeni ve ilerici görünmek hevesiyle olacak, kendilerine ozan denmesine ses çıkarmıyor, bu yanlış tâbiri kabulleniyorlar. Nurullah Ataç

8 TÜRKÇE / Düşünce Yazıları ( Eleştiri - Deneme - Söyleşi )
Yazarın, herhangi bir konuda kesin sonuçlara varmadan, kendi kendisiyle konuşuyormuş gibi bir anlatımla kişisel görüş ve düşüncelerini dile getirdiği yazılara denir. Denemede dile getirilen düşüncelerin kanıtlanmasına gerek yoktur.

9 Örnek TÜRKÇE / Düşünce Yazıları ( Eleştiri - Deneme - Söyleşi )
Sevgi, yalnız insana vergi olmasa da insanın gene en ulu duygusudur. Anamızı, babamızı, kardeşlerimizi, çoluğumuzu çocuğumuzu görünce içimizin titremesi, onları anarken yüreğimizin ya kaygılı bir sevinç, ya sıcak bir üzüntü ile çarpması dünyamızı genişletiverir. Kendimiz için yaşamaktan, öz tasalarımızın çemberinden kurtuluruz. Nurullah Ataç

10 Söyleşide samimilik söz konusudur.
TÜRKÇE / Düşünce Yazıları ( Eleştiri - Deneme - Söyleşi ) Yazarın günlük olaylarla ilgili duygu ve düşüncelerini, okuyucuyla konuşuyormuş gibi anlattığı yazılara denir. Söyleşide samimilik söz konusudur.

11 Söyleşi ile deneme karıştırılmamalıdır.
TÜRKÇE / Özel İsimlerin Yazımı 2 Söyleşi ile deneme karıştırılmamalıdır. Denemede yazar, kendi kendine konuşuyormuş gibi bir anlatımı benimserken; söyleşi türünde yazar, okuyucusuyla konuşuyormuş gibi bir anlatım kullanır.

12 Örnek TÜRKÇE / Düşünce Yazıları ( Eleştiri - Deneme - Söyleşi )
Sizin için günün en iyi saati hangi saattir hiç düşündünüz mü? Şair tabiatlı olanlar akşam saatlerini severler. Güneşin batışı insana tuhaf bir hüzün verir.... Yemek düşkünleri de öğle saatlerini… Yaş ilerledikçe insanlar sabah saatlerini sever olurlar... Sizin için en iyi saat hangisidir? Buradan bir şey söyleyemem ama bana sorarsanız, saatlerin en iyisi... şu ne zaman geldiği pek de bilinmeyen, adına “Eşref Saat” dediğimiz saattir. Eşref saat gündelik hayatımızda işlerimizin en iyi gittiği, kararlarımızın en isabetli olduğu, hükümlerimizde asla yanılmadığımız saattir... Şevket RADO

13 Eleştiri Deneme Söyleşi
TÜRKÇE / Düşünce Yazıları ( Eleştiri - Deneme - Söyleşi ) Eleştiri Deneme Söyleşi


"TÜRKÇE / Düzyazı Türleri ( Eleştiri - Deneme - Söyleşi )" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları