Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KONULAR LAURENZIANA KÜTÜPHANESİ CAPITOL ALANI CAPRAROLA VİLLASI GIULIA VİLLASI EKİN GAMZE YÖNEY 200910403012.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KONULAR LAURENZIANA KÜTÜPHANESİ CAPITOL ALANI CAPRAROLA VİLLASI GIULIA VİLLASI EKİN GAMZE YÖNEY 200910403012."— Sunum transkripti:

1 KONULAR LAURENZIANA KÜTÜPHANESİ CAPITOL ALANI CAPRAROLA VİLLASI GIULIA VİLLASI
EKİN GAMZE YÖNEY

2 LAURENZIANA KÜTÜPHANESİ
İtalya'nın Floransa şehrinde bulunur. St. Lorenzo Basilikası'na yılında eklendi. 1523 yılında yapımına başlandı. 1525 yılında sadece duvarları yapılıp bırakıldı. Michelangelo'nun heykelsiz düşündüğü tek mekandır.

3 Bir vestibül ve bir kütüphane odasından meydana gelir.
İki mekan arasında bilinçli bir aykırılık etkisi yaratılmıştır. Uzun ve alçak kütüphanenin,uzun perspektifine zıt olarak vestibül yüksek ve dar yapılmıştır.Bu yönüyle manyerist dönem rönesansın mekan anlayışından ayrılır.

4 Tavana yakın olan ve çok yükseğe açılmış olan pencereler,bu etkiyi daha da arttırır.
İç duvarları,dış duvar gibi süslenmiştir. Üçlü merdiven orjinal fakat ağır etkilidir. Vestibülden geçilen kütüphaneninde mekan kalitesi manyeristtir.

5 Vestibül ve kütüphanedeki pencereler sağırdır.
Sağır pencereler yukarıya doğru incelen pilastırlarıyla anlamsızdır.

6 Duvarlar çifter sütunlar tarafından panolara bölünmüştür.
Ağır sütun çiftleri sağlam kaideler üstüne çöküyormuş gibi değil de duvara yapışık, hafif,kıvrımlı burmalarla taşınıyor gibi gözükür. Bu sütunların fonksiyonları üstlerinde dolaşan arşitrav tarafından daha da fazla gizlenir.

7 Merdiven ve vestibülde kişiyi önce yukarı,sonra ileri iten bir hareket görülür.
Manyerizmin mekan özelliği kişiyi belirli sınırlar içinde hareket etmeye zorlamak ve hareketi kesin sınırlar içinde dondurmarktı.

8 Koridor gibi uzun ve dar olan kütüphanede, zemin kat yüksekliğinde panolarda sağır pencereler ve bunların üstünde barok üslub habercisi çerçeveli nişler vardır. Odanın renk düzeni soğuktur,koyu gri sütunlar,pencere nişleri,arşitravlar ve başka dekoratif ve ya strüktüral elemanların arkasında ölü beyaz duvarlar vardır.

9 CAPITOL ALANI Capitol Tepesi, Roma Forumu ve Campus Martius arasında kalan ve Roma kentinin ünlü yedi tepesinden en yüksek olanıdır. Birkaç antik kalıntı içerir ancak çoğu orta çağda yapılmış bir piazza etrafındaki saraylar tarafından tamamen örtülmüştür.Bu alanın büyük bir kısmının mimarisi Michelangelo tarafından biçimlendirilmiştir.

10 Michelangelo Roma'nın ana aksiyal hatları üstünde bulunduğunu belirtecek şekilde merkezi bir alan yaptı ve bunun çevresine üç saray yerleştirdi. Alanı Conservatori , Capitolin müzesi ve Senatör sarayı binaları çevirir. Anıtsal geniş bir merdivenle ulaşılan alan trapez şeklindeki planıyla perspektif etkisi yapar.

11 Merkezde bulunan Senetör sarayının zemin kat üstüne yükseltilmiş olması onu diğer iki binadan ayrı yapar. Cephede dev nizamda pilastrlar vardır. Birbirine benzeyen diğer iki saray da zemin katındaki küçük sütunlarla daha da zenginleşmiştir.

12 CAPRAROLA VİLLASI 1547 yılında yapılan yapının mimarı Vignola'dır.
Yuvarlak bir avlu etrafına pentagonal bir kale şeklinde inşa edilmiştir Maniyerizm, saray ve villa mimarisi alanında, Rönesans’ın dar sokak aralarındaki örneklerinden sonra, daha geniş mekanların açık görüntülerin arandığı bir üslup olmuştur. .

13 Rönesans sarayları düz, çizgisel, yalın bir cephe düzenine sahipti oysa Villa Farnese' de çeşitli rampa ve basamaklarla ulaşılan dıştan beşgen olan yapının ortasında yuvarlak bir avlu yer almaktadır. Tümüyle hareketli bir çevre düzeni içinde, biçim değiştirmeye dayalı Maniyerist bir yaklaşım söz konusudur.

14 İç avlunun duvarları balkonlar ve niş içinde figürlerle süslüdür.
Maniyerizm, saray ve villa mimarisi alanında, Rönesans’ın dar sokak aralarındaki örneklerinden sonra, daha geniş mekanların açık görüntülerin arandığı bir üslup olmuştur.

15 GIULIA VİLLASI Yapı 1551-1555 yılları arasında yapılmıştır.
Mimarı Giacomo Barozzi da Vignola 'dır.

16 Bu yapıdaki sundurmalı binaların yarım daire şeklinde avlulara doğru uzanmış ve girişten itibaren gözün bir sundurmasından diğerine sırayla dolaşarak arka bahçe duvarına ulaşması manyerist mekan anlayışıdır.


"KONULAR LAURENZIANA KÜTÜPHANESİ CAPITOL ALANI CAPRAROLA VİLLASI GIULIA VİLLASI EKİN GAMZE YÖNEY 200910403012." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları