Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DEĞERLER EĞİTİMİ ADALET.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DEĞERLER EĞİTİMİ ADALET."— Sunum transkripti:

1 DEĞERLER EĞİTİMİ ADALET

2 Kılıcın yapamadığını adalet yapar. ( Kanuni Sultan Süleyman)
*Kılıcın yapamadığını adalet yapar. ( Kanuni Sultan Süleyman) *Kuvvete dayanmayan adalet aciz, adalete dayanmayan kuvvet zalimdir. *Kuvvetsiz adalet ve adaletsiz kuvvet iki büyük felakettir. (Joseph) *Kılıç, zaferleri; zeka siyasi üstünlüğü; adalet de ahlaki muzafferiyeti temin eder. *Adaletin kuvvetli, kuvvetlerin de adaletli olmaları gerekir. *Adaletin hakim olduğu yerde, silahın yeri yoktur. *Devletlerin sarsılmayan temelini adalet teşkil eder. *Adalet, insan topluluğunun kuidsi bir bağıdır.

3 Kaadıy ola da'vacı ve munzır şahid, Ol mahkemenin hükmüne derler mi adalet. ( Ziya Paşa)
Adaletsizliği işleyen, çekenden daha sefildir. ( Eflatun) *Adaletsizliği işleyen, çekenden daha sefildir.( Eflatun)

4 Bir Gün ; Hz Musa İbadetini Bitirdikten Sonra Bir Ağacın AltınaOturur
Bir Gün ; Hz Musa İbadetini Bitirdikten Sonra Bir Ağacın AltınaOturur.  Hemen Yakınındaki Çeşmeyi Seyrederken , Atlı Bir Savaşçının Çeşmeye Geldiğini Görür. Savaşçı Su İçmek İçin Eğildiğinde Boynundaki Altın Kesesini Islanmasın Diye Çıkarır Çeşme Başına Bırakır.  Suyunu İçtikten Sonra Altın Kesesini Unutur Ve Yoluna Devam Eder.  Hemen Arkasından Hoplaya Zıplaya Bir Çocuk Gelir.  Tam Su İçecekken Altın Kesesin Farkeder Ve Hiç Düşünmeden Alır ve Uzaklaşır.  Çocuğun Arkasından Çok Yaşlı Bir İhtiyar inleyerek Su İçmeye Gelir.  Bu Arada Altın Kesesini Su Başında Unutan Savaşçı Keseyi Almak İçin Çeşmeye Doğru Yaklaşır.  Fakat Çeşme Başında Hiç Bir Şey Bulamaz...  Hemen Yanındaki Yaşlı Adamın Boğazına Sarılır Ve Altın Kesesini Vermesini İster. 

5 İhtiyar Ne Kadar "Ben Almadım" Dese de Savaşçıyı İkna Edemez
İhtiyar Ne Kadar "Ben Almadım" Dese de Savaşçıyı İkna Edemez.  İyice Sinirlenen Savaşçı Kılıcını Çeker Ve Yaşlı Adamı Oracıkta Öldürür.  Olan Biteni Gören Musa ''Ey Rabbim Bu Nasıl Bir Adalettir'' der.. "Ben Hiç Bir Şey Bilmiyorum.. Senin İşine sual olmaz ama ben anlamadım" Der. Bu isyana benzer açıklıktaki sözlere karşılık Rab şöyle seslenir :  ''Ey Musa ;  Ben Sana Benim İşlerimi Anlayacak Kadar Akıl Vermedim ki , sen Benim hakkımda yorum Yapıyorsun?  Ama Kalbinin Yatışması İçin gerçek Şudur :  Savaşçı O Küçük Çocuğun Babasının Malını Yağmalamıştı.  Ölen İhtiyar İse Gençliğinde Çok Güçlü Bir Adamdı Ama Bir Hiç Uğruna Bir Köylüyü Öldürmüştü.  O İhtiyarı Öldüren Savaşçı İşte O Köylünün Oğludur..  Ey Benim Gafil Kulum Şimdi Tövbe Et  Çünkü Benim Adaletim İşte Bu Kadar Açıktır.

6

7

8

9 Adalet, evrenin ruhudur. (ÖMER HAYYAM)
ADI: SEYFULLAH ENES SOYADI: YILMAZ DERS: DEĞERLER EĞİTİMİ ÖĞRETMEN: HÜSEYİN BERKEZ KONU: ADALET


"DEĞERLER EĞİTİMİ ADALET." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları