Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DEĞERLER EĞİTİMİ: ADALET

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DEĞERLER EĞİTİMİ: ADALET"— Sunum transkripti:

1 DEĞERLER EĞİTİMİ: ADALET
Zübeyde AKKOYUN

2 Adalet nedir? Düşünürler eski çağlardan beri adalet kavramıyla ilgilenmişlerdir. Kutsal kitapların hepsinde adalete ve adil olmaya ilişkin bölümler bulunur. Eski Yunanlı düşünür Platon’a göre adalet en yüce erdemlerden biri, insanın ve devletin temel davranış kuralıdır. Aristoteles’in hareket noktasını ise eşitlik kavramı oluşturur. Ona göre, herkese eşit davranmak adalet için yeterli değildir. Bir hukuk düzeni güçsüzleri koruduğu ölçüde adaletli olabilir. Örneğin, günümüzde kişinin tükettiği herhangi bir maldan alınan katma değer vergisi adil bir vergi değildir. Çünkü kişinin gelir düzeyini dikkate almaz. Buna karşılık, kişinin geliri üzerinden alınan ve gelir düzeyi yükseldikçe vergi oranının da arttığı gelir vergisi daha adil bir uygulamadır.

3 Adalet 4 türden ayrılır:
Dağıtıcı adalet Dekleştirici adalet Hakkaniyet Sosyal adalet

4 Şiirler Adalet istiyorum Ya Rab  Adalet  Adalet ve gerçekler  Son nefesimde bile olsa adalet  Karanlığın ötesinde Adalet  Bir merminin acısında  Oyunun ikinci perdesinde  Yeryüzü mahkemesi Adalet istiyor  Bu aşkın tarafları.

5 Sözler: Adaleti seven bir insan için her yer emindir. EPIKTETOS
adaletin kuvvetli, kuvvetlilerin de adaletli olmaları gerekir. BLAISE PASCAL Adalet topaldır, ağır ağır yürür, fakat gideceği yere argaç ulaşır.MIREBAU Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.AMYOT

6 Adalet ile ilgili hikaye:
Bir Gün ; Hz Musa İbadetini Bitirdikten Sonra Bir Ağacın Altına Oturur.  Hemen Yakınındaki Çeşmeyi Seyrederken , Atlı Bir Savaşçının Çeşmeye Geldiğini Görür. Savaşçı Su İçmek İçin Eğildiğinde Boynundaki Altın Kesesini Islanmasın Diye Çıkarır Çeşme Başına Bırakır.  Suyunu İçtikten Sonra Altın Kesesini Unutur Ve Yoluna Devam Eder.  Hemen Arkasından Hoplaya Zıplaya Bir Çocuk Gelir.  Tam Su İçecekken Altın Kesesin Fark eder Ve Hiç Düşünmeden Alır ve Uzaklaşır.  Devam>

7 Çocuğun Arkasından Çok Yaşlı Bir İhtiyar inleyerek Su İçmeye Gelir
Çocuğun Arkasından Çok Yaşlı Bir İhtiyar inleyerek Su İçmeye Gelir.  Bu Arada Altın Kesesini Su Başında Unutan Savaşçı Keseyi Almak İçin Çeşmeye Doğru Yaklaşır.  Fakat Çeşme Başında Hiç Bir Şey Bulamaz...  Hemen Yanındaki Yaşlı Adamın Boğazına Sarılır Ve Altın Kesesini Vermesini İster.  İhtiyar Ne Kadar "Ben Almadım" Dese de Savaşçıyı İkna Edemez.  İyice Sinirlenen Savaşçı Kılıcını Çeker Ve Yaşlı Adamı Oracıkta Öldürür.  Olan Biteni Gören Musa ''Ey Rabbim Bu Nasıl Bir Adalettir'' der….

8 "Ben Hiç Bir Şey Bilmiyorum
"Ben Hiç Bir Şey Bilmiyorum.. Senin İşine sual olmaz ama ben anlamadım" Der. Bu isyana benzer açıklıktaki sözlere karşılık Rab şöyle seslenir :  ''Ey Musa ;  Ben Sana Benim İşlerimi Anlayacak Kadar Akıl Vermedim ki , sen Benim hakkımda yorum Yapıyorsun?  Ama Kalbinin Yatışması İçin gerçek Şudur :  Savaşçı O Küçük Çocuğun Babasının Malını Yağmalamıştı.  Ölen İhtiyar İse Gençliğinde Çok Güçlü Bir Adamdı Ama Bir Hiç Uğruna Bir Köylüyü Öldürmüştü.  O İhtiyarı Öldüren Savaşçı İşte O Köylünün Oğludur..  Ey Benim Gafil Kulum Şimdi Tövbe Et  Çünkü Benim Adaletim İşte Bu Kadar Açıktır."(Alıntıdır)

9 Adalet güzeldir, fakat emir’lerde olursa daha güzel olur.HZ. MUHAMMED

10 Adı: Zübeyde Adı: Zübeyde Soyadı: Akkoyun Okul no: 293


"DEĞERLER EĞİTİMİ: ADALET" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları