Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. BURSA VALİLİĞİ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AÇSAP ŞUBESİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. BURSA VALİLİĞİ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AÇSAP ŞUBESİ"— Sunum transkripti:

1 T.C. BURSA VALİLİĞİ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AÇSAP ŞUBESİ
BEBEK DOSTU İL ÇALIŞMALARI

2 Bakanlığımız ve UNICEF
işbirliğinde 1991 yılında “Anne sütünün teşviki ve bebek dostu sağlık kuruluşları programı” başlatılmıştır.

3 Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF ortak bildirisi olan
“ Başarılı Emzirmede 10 Adım” stratejileri programda yürütülen tüm çalışmaların temelini oluşturmaktadır.

4 BEBEK DOSTU NEDİR? Her bebeğin doğar doğmaz emzirmeye başlatılması,
ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi, Emzirmenin 2 yaşına kadar sürdürülmesi, Emzirmenin devamlılığın sağlanması, özendirilmesi ve desteklenmesidir.

5 BEBEK DOSTU İL KRİTERLERİ
İl merkezinde bulunan çocuk hastaneleri ile doğum yaptırılan hastanelerin (devlet hastanesi, doğumevleri, üniversite hastaneleri, askeri hastaneler, özel hastaneler vb.) tamamının bebek dostu hastane olmasının sağlanması

6 BEBEK DOSTU İL KRİTERLERİ
İlde mama kodu uygulamaları ile ilgili çalışmalar yapılması İlde birinci basamak sağlık hizmeti veren sağlık kuruluşlarının en az %10’ unun bebek dostu olmasının sağlanması

7 BEBEK DOSTU İL KRİTERLERİ
Topluma anne sütü uygulamalarını yaygınlaştırmak ve bilinçlendirmek için en az 3 faaliyette bulunulması.

8

9 BEKLENTİLER

10 bebek dostu hastane olmasının sağlanması ( Üniversite, Özel Has.,
Tüm doğum yapılan hastanelerin bebek dostu hastane olmasının sağlanması ( Üniversite, Özel Has., Askeri Has. v.b) Hastane ve birinci basamak sağlık kuruluşlarına özgü emzirme politikalarının oluşturulması

11 Sağlık personelinin bu politika ve
emzirme konusunda eğitimi Gebelere ve annelere emzirme ve süt sağma konusunda bilgilendirme yapılması ve yardımda bulunulması

12 Mama, emzik ve biberon kullanılmaması
konusunda gerekli özenin gösterilmesi Annelere hastaneden taburcu olduktan sonra sorunları olduğunda nereye başvuracakları konusunda bilgi verilmesi

13 Sağlık kurumlarında emzirme odası
oluşturulması Sağlık kurumlarında mama tanıtımının yapılmaması ve dağıtımının denetim altında bulundurulması

14 halkın dikkatini çekebilecek yerlere asılması,
Anne sütü ile ilgili afiş ve pankartların halkın dikkatini çekebilecek yerlere asılması, Firma afişlerinde isim ve reklamlarının kapatılması

15 0-6 aylık bebekler için mama
kullanımı ve satımı ile ilgili önlemler alınması -Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı -Bölgedeki market ve eczacılarla işbirliği yapılarak desteklerinin sağlanması -Halka, okullar, camiler v.b alanlarda anne sütünün önemi ile ilgili bilgilendirmeler yapılması

16 Annelerin sık gittiği büyük
alış-veriş yerleri, tren istasyonları, otobüs terminali v.b yerlerde emzirme odalarının bulunması Anne sütünün özendirilmesi, sürdürülmesi ve desteklenmesi konusunda medya desteğinin sağlanması

17 Hastaneden taburcu olan
yenidoğanların anne sütü kullanımı konusunda birinci basamak sağlık kuruluşları tarafından takibinin sağlanması Anne Destek Gruplarının Kurulması ve Eğitimi Anne sütü ile ilgili halk eğitimleri yapılması

18

19 BEBEK DOSTU İL FAALİYETLERİMİZ
İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda Müdürlük çalışanlarına konu ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.

20 Sağlık Müdürlüğü, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Anne – Bebek dergisi’nin işbirliğinde şehrimizin merkezi noktaları olan Heykel, Şehreküstü Santral Garaj Osmangazi Metro İstasyonu çıkışında standlar kurularak, bu standlarda görevlendirilen sağlık personelleri “anne sütü ve emzirme” konularında halkın sorularını cevaplamış ve konu ile ilgili broşürler dağıtılmıştır.

21 Şehir merkezinde kurulan emzirme
standlarına Büyükşehir Belediye Başkanlığından destek gelmiş ve Belediye Başkanı Hikmet ŞAHİN standı yerinde ziyaret ederek destekleri alınmıştır.

22

23

24 Müdürlüğümüze ait hizmet araçlarından
biri bebek dostu araç konumunda afiş ve broşürlerle donatılıp, hafta süresince il merkezinde anne sütü ile ilgili anonslar yapmıştır.

25 Müdürlüğümüz telefon santraline
anne sütü ve emzirme ile ilgili spot bilgiler içeren bant kaydı yerleştirilmiştir. Müdürlüğümüzden çıkan tüm resmi evrakların üzerine “Bebeğinize ilk 6 ay sadece anne sütü veriniz” ibareli kaşe basılmaktadır.

26 İl merkezinde farklı mahallelerdeki
hastane, Ana Çocuk sağlığı – Aile Planlaması Merkezleri ve Sağlık Ocaklarına konu ile ilgili spot bilgiler içeren bez afişler asılmıştır. Büyük alışveriş merkezlerinin giriş kapılarına ve bebek eşyası satan mağazalara halkın dikkatini çekmesi için afişler asılmıştır.

27 Aynı zamanda ilimizin hareketli
noktalarından olan Şehirlerarası Otobüs Terminali giriş kapılarına da anne sütü ve emzirme ile ilgili afişler asılmıştır.

28

29 Bursa Ray Metro İstasyonlarına ve
Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığına ait belediye otobüslerine konu ile ilgili afişler asılmıştır. Metro istasyonlarında sürekli gösterimde olan projeksiyonla reklam panosunda anne sütü ile ilgili spot bilgiler yayınlanmıştır.

30

31 İlimiz yerel radyo ve basında konu ile ilgili spot bilgiler ve programlar yayınlanmıştır.
İl Sağlık Müdür Vekili Dr. M. Serhat YAMALI ve AÇSAP Şube Müdürü Dr. Vildan AKAR canlı yayında halkı konu hakkında bilgilendirmiştir.

32 MAMA KODU 1981 yılında 34. Dünya Sağlık Asamblesi’nde Ülkemizin de içinde bulunduğu 118 ülke tarafından “Anne Sütü Muadillerinin Pazarlanmasına Ait Yasa” kabul edilmiş ve bu yasaya uyulacağına dair taahhütname tarafımızdan imzalanmıştır. Sıkça kullanılan adı ile “Mama Kodu” bir yönetmelik haline getirilmiştir.

33 Bu yönetmelikle, bebek mamaları ve bebek beslenme ürünlerinin; üretim, depolama, dağıtım ve reklamlarına dair ulusal bir düzenleme geliştirilmiş; sağlık sistemi, sağlık personeli, aileler ve üreticilerin mamalar ile ilgili bilgi, tutum ve davranışları düzenlenmiş; mamaların kalite ve sunumlarının uluslar arası standartları karşılaması sağlanacaktır.

34 Mama Kodu ile ilgili “İl Hıfzısıhha Kurul Kararı” alındı.

35 Bursa Eczacılar odası toplantı salonunda 22. 09
Bursa Eczacılar odası toplantı salonunda tarihinde eczacıların da katılımı ile bir toplantı organize edilerek “mama kodu” ile ilgili eğitim verilmiş ve konuya destekleri alınmıştır. İlimizdeki tüm birinci ve ikinci basamak sağlık kurumlarına konu hakkında bilgilendirme toplantıları yapılmıştır. Kurumlar da halk eğitimleri düzenleyerek konuya ağırlık vermektedirler.

36 AÇSAP Şube Müdürlüğü tarafından ildeki tüm resmi kurum il müdürlükleri ziyaret edilerek konu hakkında bilgi verilmiş ve destekleri alınmıştır. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Sağlık Meslek Liselerinde konu ile ilgili eğitimler yapılmıştır.

37 Şehrin büyük alışveriş merkezlerinde emzirme odaları oluşturulmuş ve var olan emzirme odalarına konu ile ilgili afiş ve broşürler asılarak yeniden düzenlenmiştir. İlimiz Mudanya İlçesinde bayan çalışanların çoğunluğunu oluşturduğu bir fabrikada konu ile ilgili eğitim düzenlenmiştir.

38 Halk Eğitim Merkezleri Müdürü ile görüşülerek konu hakkında kendilerine bilgi verilmiş ve destekleri alınmıştır. Çiftehavuzlar Halk Eğitim Merkezi’nde tarihinde kursiyerlere anne sütü ve emzirme konulu eğitim verilmiştir.

39

40 İLİMİZDE MEVCUT DURUM

41 “Bebek Dostu Hastane” çalışmaları
kapsamında il merkezi ve ilçelerde hizmet veren ve doğum yapılan hastanelerimizden; Zübeyde Hanım Doğumevi Bursa Çekirge Devlet Hastanesi Bursa Asker Hastanesi İnegöl Devlet Hastanesi Gemlik Devlet Hastanesi önceki yıllarda yaptıkları başarılı çalışmalarla “Bebek Dostu Hastane” ünvanını almışlardır

42 2006 yılında “Bebek Dostu Hastane” ünvanını alan hastanelerimiz

43 Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi,
Çekirge Çocuk Hastanesi, Karacabey Devlet Hastanesi, Özel Acıbadem Hastanesi, Özel Bahar Hastanesi,

44 Bursa Çocuk Hastanesi, M.K.Paşa Devlet Hastanesi, U.Ü.Tıp Fakültesi, Özel Vatan Hastanesi, Özel Hayat Hastanesi, Özel Bursa Hastanesi “Bebek Dostu Hastane” unvanı almışlardır.

45 Ayrıca; fiziki koşulları yeterli
15 birinci Basamak Sağlık Kuruluşumuz da önceki yıllarda “Bebek Dostu Sağlık Kuruluşu” unvanını almışlardır.

46 Çalışan personellere anne sütünün önemini, bölgelerinde ikamet eden
Söz konusu kurumlarda emzirme odaları düzenlenmiş, Çalışan personellere anne sütünün önemini, bölgelerinde ikamet eden gebelere, gebeliğin seyri süresince eğitimlerle vurgulamaları gerektiği söylenmiştir.

47 Bugüne kadar tüm hastanelerimizde görevli personeller “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Hastaneler” çalışması dahilinde konuyla ilgili eğitimlere alınmışlardır. Hastanelerimizde oluşturulan anne sütü eğitim ekipleri (Doktor, Ebe, Hemşire) anne sütünün önemini sürekli vurgulayarak eğitimlerine devam etmektedirler.

48 Anne sütü yalnızca bebek için değil, sağlıklı bir yetişkin olmak için de
son derece önemli. Yani sağlıklı bir neslin temeli, bebeklik döneminde alınan anne sütü ile atılıyor.

49 İşte bu noktadan hareketle en ekonomik ve en hijyenik besin kaynağı olan anne sütünün kullanımının teşvik edilmesi gerekmektedir. Bunun için öncelikle toplum ve özellikle anne adayları bilgilendirilmeli, bu bilgilenmenin bilinç seviyesine çıkması için çalışmaktayız.

50 Tüm yapılan bu çalışmalar sonucunda 22 Kasım 2006 tarihinde Ankara’da yapılan bir törenle İlimiz “Bebek Dostu İl” unvanı ile ödüllendirilmiştir.

51 Organizasyon ve katılımcılar

52 İl Sağlık Müdürümüz Dr. M. Serhat YAMALI Müsteşar Yardımcısı Dr
İl Sağlık Müdürümüz Dr. M. Serhat YAMALI Müsteşar Yardımcısı Dr. Rüstem ZEYDAN’ dan plaketi alırken

53 BEBEK DOSTU HASTANE UNVANI ALAN HASTANELERİMİZDEN KATILIMCILAR

54 Bakanlık yetkilileri, yoğun ilgi gören ve çok beğenilen Bursa İli Bebek Dostu standını ziyaret etti.

55 “Ulusal Anne Sütü Komitesi”
Kasım 2006 tarihindeki toplantısında “Bebek Dostu İl” unvanı alan illerin altın, gümüş ve bronz olarak sınıflandırılması kararı almış ve Bursa olarak “Altın Bebek Dostu İl” olma çalışmalarımız başlamıştır.

56 Altın Bebek Dostu İl ödülü için
gerekli kriterler; İl merkezindeki doğum yapılan ve çocuk hastanelerinin tümünün bebek dostu olmalarının sağlanması, İlçelerde doğum yapılan ve çocuk hastanelerinin % 75’ nin bebek dostu olmalarının sağlanması,

57 İl genelindeki birinci basamak sağlık kurumlarının % 50 ‘ sinin bebek dostu olmasının sağlanması,
Emzirme ve anne sütünün desteklenmesine yönelik en az 10 sosyal aktivitenin gerçekleştirilmesi,

58 İl Genel Meclisi’nde emzirmeyi destekleyen bir “Bebek Dostu Grubun” olmasının sağlanması,
İl genelinde 150’ den fazla kadın personel çalışanı bulunan iş yerlerinin % 25’ nin “Bebek Dostu” olmalarının sağlanması.

59 Altın Bebek Dostu İl Ödülü alabilmek için çalışmalarımız
Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen Bursa Eğitim Fuarına, Sağlık Müdürlüğü olarak stand kurulmuş ve standta anne sütü ile ilgili broşürler dağıtılmış, afişler asılmış, konunun önemi bir kez daha vurgulanmıştır.

60

61

62

63

64 İl Merkezinde “Bebek Dostu Hastane” unvanı almayan iki özel hastane çalışmalarına başlamış ve devam etmektedirler. İlçe merkezlerinden “Bebek Dostu Hastane” unvanı almayan hastaneler de çalışmalarını sürdürmektedir.

65 kullanılarak yıl içinde iki defa yapılmaktadır.
Bebek Dostu Hastanelerin denetimleri, Müdürlüğümüz AÇSAP Şube tarafından “Bebek Dostu Hastane Kendi Kendini Değerlendirme Formu” kullanılarak yıl içinde iki defa yapılmaktadır.

66 İl genelinde 65 birinci basamak sağlık kuruluşu da “Bebek Dostu Birinci Basamak Sağlık Kuruluşu” olma çalışmalarına başlamıştır.

67 Altın Bebek Dostu İl Ödülü Çalışmalarımız Kapsamında
İlimizdeki bütün belediye başkanlıklarına konu ile ilgili bilgilendirme yazıları gönderilerek Halk eğitimleri yapabilmek, Afiş ve broşürlerin dağıtımını yapabilmek Sosyal etkinliklerde yer alabilmek Uygun yerlerde emzirme odaları oluşturabilmek için, destekleri istenmiştir.

68 iş yerleri tespit edilerek “Bebek Dostu İş Yeri”
İl genelinde 150’ den fazla kadın personel çalışanı ve emzirme odası bulunan iş yerleri tespit edilerek “Bebek Dostu İş Yeri” kriterlerinin oluşturulması için gerekli çalışmalara başlanmıştır.

69 Bebek Dostu İş Yeri Olabilmek için;
- İşyeri sayılı resmi gazetede yayınlanan sayılı “Gebe veya Emziren Kadınların çalıştırılma Şartları ile Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına dair Yönetmelik” hükümlerini yerine getirmeli. -Üst yönetim “emziren çalışan kadın” konusunda bilgilendirilmeli ve destekleyici yaklaşımda bulunmaları sağlanmalı

70 Bebek Dostu İş Yeri Olabilmek için;
İşyerinde emzik ve biberon bulundurulmamalı İşyerinde emzirmeyi destekleyici afiş ve broşürler bulunmalıdır. Emzirme odasında pompa, sağılan sütün saklanabileceği buzdolabı bulundurulmalı

71 Bebek Dostu İşyeri Olabilmek için;
Emzirme odaları oluşturulmalı Yazılı bir emzirme politikası bulunmalı ve bu politika görünebilecek yerlere asılmalı Çalışanların emzirmenin yararları, çalışırken emzirmenin sürdürülebilmesi için, sütün sağılması ve saklanması gibi konuları içeren iki saatlik eğitim almaları sağlanmalı,

72 M.K.Paşa Devlet Hastanesi Emzirme Odası

73 M.K.Paşa Devlet Hastanesi Emzirme Odası

74 Acıbadem Bursa Hastanesi Emzirme Odası

75 Bursa Anadolu Hastanesi Emzirme Odası

76 Çekirge Çocuk Hastanesi Emzirme Odası

77 Çekirge Çocuk Hastanesi Emzirme Odası

78 REAL Alışveriş Merkezi Emzirme Odası

79 Emzirme Odası Bulunan İşyerleri
Nergis Tekstil Sanayi Sönmez Pamuklu Sanayi Yeşim Tekstil Biesseci Tekstil Sanayi Etay Giyim İSKO Dokuma Aunde Teknik Tekstil Yazaki Sanayi ltd A-Polteks

80 Emzirme Odası Bulunan İşyerleri
Akbaşlar Ges Konfeksiyon BFTC Bertrand Teknik Ormo Yün İplik Sanayi Coats İplik Sanayi LOW Profile İst. Tekstil Beke Tekstil Polteks TAT Konserve Süperteks

81

82 Altın Bebek Dostu İl Ödülü Çalışmalarımızda
İl Genel Meclisinde “Bebek Dostu” grubunun oluşturulabilmesi için Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Çevre ve Sağlık Sanayi ve Ticaret Basın Tanıtım ve Halkla İlişkiler İl Genel Meclisi İhtisas Komisyonlarının destek ve yardımlarını bekliyoruz.

83 İl Genel Meclisi 06 Nisan 2007 tarihinde bir toplantı düzenleyerek “Bebek Dostu Grubu” oluşturma çalışmalarına başlamıştır.

84 Altın Bebek Dostu İl Ödülü Çalışmalarımızda
Bursa Valiliği Kadın Statüsü Birimi ile görüşülerek Anneden Anneye destek gruplarının oluşturulması için gerekli çalışmaların yürütülmesinde destekleri istenmiştir.

85 06 Nisan 2007 tarihinde Valilik Binası Büyük Toplantı Salonunda Vali Yardımcısı Hasan ERSAN koordinatörlüğünde Sivil Toplum Kuruluşları Başkanlarına “Altın Bebek Dostu İl Ödülü” alabilmek için yürüttüğümüz çalışmalarla ilgili bir bilgilendirme toplantısı yapılmıştır.

86 Birinci Bursa Anne Bebek Günleri
Haziran ayı içerisinde Tayyare Kültür Merkezinde konunun uzmanları tarafından halka yönelik bilgilendirme toplantıları yapılacaktır.

87 TEŞEKKÜR EDERİZ


"T.C. BURSA VALİLİĞİ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ AÇSAP ŞUBESİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları