Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ERGÜL MULLAHASAN 20042214.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ERGÜL MULLAHASAN 20042214."— Sunum transkripti:

1 ERGÜL MULLAHASAN

2 Konnektörler ve Bağlantı Şekilleri
1-) RJ45 Konnektörü RJ45, Ethernet ve Jetonlu Halka ağ cihazların üzerinde bulunan portlar için kullanılan bir fiziksel ara bağlaşım konnektörüdür. RJ45 konnektör üzerinde 8 tane uç vardır. Bu uçların bir kısmı veya tamamı, kullanılan kablolama alt yapı standardına göre kullanılır. Örneğin, Ethernet 10Base-T'de 4 uç kullanılırken, 100Base-T4'de sekiz uç kullanılır.

3 RJ45 Konnektörü Standart Bağlantı Çeşitleri
RJ 45 için çeşitli Standart bağlantılar

4 1-) RJ45 Konnektörü Ethernet ve Jetonlu Halka uygulamasında kullanılan RJ45 konnektör sonlandırılması aşağıda anlatılmıştır. Büklümlü çift kabloda (UTP, STP) 4 çift tel vardır ve her biri farklı renklerle kodlanmıştır. Örneğin birinci çiftin ilk teli beyaz zeminde üzerinde yeşil olarak kodlanmış olup kısaca By olarak anılır; eşleniği olan ikinci tel yeşil zemin üzerine beyaz olarak kodlanmıştır ve kısaca Yb ile gösterilir.

5 2-) Çapraz Ara Kablo Bağlantısı
İki çiftin kullanıldığı çapraz bağlantı uç değerleri aşağıda, verilmiştir. Tabloda ise hem 4 çift hem de 2 çift için çapraz bağlantı uç değerleri görülmektedir.

6 2-) Çapraz Ara Kablo Bağlantısı
a) 8 Uçlu Tam Çapraz Bağlantı UçA Tel Rengi UçB 1 Beyaz/Turuncu 3 2 Turuncu/Beyaz 6 Beyaz/Yeşil 4 Mavi/Beyaz 5 Beyaz/Mavi Yeşil/Beyaz 7 Beyaz/Kahve 8 Kahve/Beyaz

7 2-) Çapraz Ara Kablo Bağlantısı
b) 4 Uçlu Yarım Çapraz Bağlantı UçA Tel Rengi UçB 1 Beyaz/Turuncu 3 2 Turuncu/Beyaz 6 Beyaz/Yeşil 4 - 5 Yeşil/Beyaz 7 8

8 3-) BNC Koaksiyel Konnektörler
BNC kablo bağlantısı bilgisayarınız ile ağ arasındaki durumu LED’ler yardımıyla izleminize olanak vermez. Kablonun açık uçları 50 Ohm luk direnç ile sonlandırılır

9 3-) BNC Portları 10 BASE2, koaksiyel kablo bağlantıları için kullanılır.

10 Fiber Optik Konnektör Türleri
Fiber optik kabloların sonlandırılması ve cihazlarla bağlantıların yapılması için, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi ST, SC, MIC, SMA906 ve Bionic olarak adlandırılan çeşitli konnektör türleri vardır. Cihaz üzerindeki FO yuva hangi türde konnektöre sahip ise, kablo da ona uygun sonlandırılmış olmalıdır.

11 TEMEL BAĞLANTI ELEMANLARI
Bağlantı Elemanları Bir ağın temel bağlantı elemanları kablolar, ağ bağlantı adaptörleri (network kartları) ve dağıtıcılar (hub) gibi birimlerden oluşur. Bu elemanlar sayesinde network üzerindeki bilgisayarlar birbiriyle bağlantı kurarlar. Network Adaptörleri(NETWORK KARTI) Network adaptörleri (ağ bağdaştırıcısı ya da network kartı diye de söylenir) bilgisayarla ağ kablosu arasında fiziksel bağlantıyı sağlayan donanım birimleridir. Ağ adaptörü bilgisayara takılır. Ardından kablo bağlantısı yapılır. Bunun yanı sıra ağ adaptörünün doğru çalışması için onun işletim sistemi tarafından tanınması da gerekir. Bu işlem işletim sisteminin kuruluşunda otomatik olarak yapılabileceği gibi daha sonra da yapılabilir. Bu işlem genellikle Device Manager programı aracılığıyla yapılır. İşletim sisteminin bu ağ adaptörünün sürücüsünü (driver) kurması gerekir.

12 Network Adaptörleri (NETWORK KARTI)
Şekil 1: Ağ bağdaştırıcısı

13 Network Adaptörleri Ağ adresinin bir paketi hedefe ulaştırmasında kendi adresini kullanır. Bu adrese MAC adresi denir. Ethernet ağlarında bu bilgi 48-bitlik MAC (Media Access Control) adresidir. Her ağ adaptörü tek bir MAC adresine sahiptir.

14 Ağ Adaptörün Görevleri
Bir ağ adaptörü şu görevleri yerine getirir: -Bilgisayardaki verileri alır ve kabloya iletir. -Aynı şekilde, kablodaki verileri alır ve bilgisayara iletir. -Kablodan alınan verinin bilgisayar için olup olmadığını belirler. -Bilgisayarla kablo arasında veri akışını kontrol eder.

15 Kontrol Elemanları Kontrol Elemanlarının Genel İşleyişi:
Düz bağlantıda soldan sağa sıradan sayar. Cross bağlantıda ise soldan sağa numaralı ledler yanıyorsa kablo sağlam veya doğru hazırlanmış demektir. Eğer devre sayarken 2 led yanıyorsa veya led yanmıyor ise kabloda sorun vardır Aşağıdaki resimden görebilirsiniz.

16 Kontrol Elemanları

17 Dinlediğiniz için TEŞEKKÜRLER


"ERGÜL MULLAHASAN 20042214." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları