Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kablolar, Konnektörler, Bağlantı Elemanları, Kontrol Elemanları

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kablolar, Konnektörler, Bağlantı Elemanları, Kontrol Elemanları"— Sunum transkripti:

1 Kablolar, Konnektörler, Bağlantı Elemanları, Kontrol Elemanları
Pasif Ağ Bileşenleri Kablolar, Konnektörler, Bağlantı Elemanları, Kontrol Elemanları Yolaş VOLKANER – Hasan AYSAL Korhan ÖZIŞIK

2 Kablo Tipleri   Kablosuz çözümlerin artan popülaritesine rağmen bilgisayar ağlarının çok büyük bir bölümü bağlantı için hala bir çeşit kablo kullanmaktadır. Günümüz networklerinde kullanılan kabloların yapısına göz atacağız.

3 Kablo Tipleri Bilgisayar ağlarında kullanılan kablo tipleri şunlardır:
1. Koaksiyel Kablo (Coaxial Cable) RG-8 RG-6 (Ağlarda kullanılmasa da bilmemiz gerekiyor.) RG-58 2. Dolanmış Çift Kablo (Twisted Pair Cable) Kaplamalı Dolanmış Çift (Shielded Twisted Pair-STP) Kaplamasız Dolanmış Çift (Unshielded Twisted Pair-UTP) 3. Fiber Optik Kablo (Fiber Optic Cable)

4 1-) Koaksiyel Kablo Koaksiyel kablo bir tür bakır kablo çeşididir; uygulamada bir çok alanda yüksek frekanslı elektriksel işaretin aktarılmasında kullanılır. Veri iletim kablolamasında tipik olarak 10 Mbps için birkaç yüz metre mesafelere kadar gidilmektedir. Koaksiyel kablo, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, ortada çok damarlı tel yumağından oluşmuş bir iletken, üzeri yalıtkanla kaplanmış ve onunda üzerinde kafes yapısında bir koruyucu iletken tabaka vardır. En dışta ise, kablo içindeki parçaları dış fiziksel etkilerden korumak amacıyla bir kılıf bulunur.

5 Koaksiyel Kablo

6 Koaksiyel Kablo Koaksiyel kablolar, elektriksel parazitten korunma açısından bakır kablolar içerisinde tercih edilen bir kablo türüdür.

7 Koaksiyel kablo yapısı
Network ağlarında, döşenmesinin zor, diğer tür bakır kablolara göre pahalı olması ve buna karşılık çok yüksek hızlara çıkılamaması koaksiyel kablolara olan yönelimi daha ucuzu olan büklümlü çift kablolara yöneltmiştir.

8 Koaksiyel kablo yapısı
Koaksiyel kablo tipleri kendi RG kodlarına sahiptir. Bu değer kablonun belirli bir uzunlukta elektrik akımına karşı gösterdiği dirençtir. Koaksiyel kablolar dıştan bakıldığında birbirlerine çok benzerler, ancak kabloya daha yakından bakınca üzerinde RG kodunu ve empedansını görebilirsiniz. Empedans değeri "50 " veya "75 " şeklinde omega karakteriyle yazılır.

9 RG-8 RG-8 veya genellikle söylendiği gibi Thicknet(kalın net) kablo ethernetin ilk kullandığı kablo tipidir. Günümüzde bu kabloyu kullanan bir ağ bulmak gerçekten zordur. Kalınve mukavemetli bir kabloydu.

10 RG-8

11 RG-6 RG-6 75 değerindedir ve bilgisayar ağlarında hiçbir zaman kullanılmamıştır. Ancak günlük hayatta çok sık karşımıza çıkar. Televizyonlara giren anten kablosu RG-6'dır. RG-58 Günümüzde karşılaşabileceğiniz tek koaksiyel ağ kablosu RG-58'dir. Diğer isimleri Thinnet(ince net) ve Cheapernet(ucuz net)'dir. Aynı RG-8 gibi 50 olan bu kablo RG-8'e göre ucuz, uygulaması kolay bir kablodur. UTP yaygınlaşıncaya kadar yerel ağlarda geniş uygulama alanı bulmuştur.

12 RG-58

13 Koaksiyel kablonun avantajları
Kurulumu kolaydır. Teknolojisi ve standartları yerleşmiştir. Birçok firma tarafından üretilen kablolar birbiriyle uyumlu ve beraber çalışabilmektedir. Elektromanyetik gürültülere dolanmış çift (TP) kablodan daha dayanıklıdır. Kıvrılmalara karşı direnç göstermekte ve çabuk bozulmamaktadır. Dezavantajları Koaksiyel kablolar Elektromanyetik gürültülere duyarlıdır. Bazı koaksiyel kablolar ağır, kıvrılmaz ve pahalıdır. UTP kablodan pahalıdır.

14 Dolanmış Çift Kablo (Twisted Pair Cable)
Günümüzde en yaygın kullanılan ağ kablosu tipi birbirine dolanmış çiftler halinde, telefon kablosuna benzer yapıdaki kablodur. İki tip TP kablo mevcuttur.

15 Kaplamalı Dolanmış Çift (Shielded Twisted Pair-STP)
Bu tip kabloda dolanmış tel çiftleri koaksiyel kabloda olduğu gibi metal bir zırh ile kaplıdır.

16 Kaplamalı Dolanmış Çift
TP kablolar ilk kullanılmaya başlandığı dönemlerde STP kablo UTP'ye göre daha güvenli kabul edilmiştir. En dıştaki metal zırh'ın elektromanyetik alanlardan geçerken kablo içindeki sinyalin bozulmasına mani olması beklenir.

17 STP kablonun avantajları
Teknolojisi ve standartları oturmuş ve durağandır. UTP’ye göre daha yüksek bant genişliğini desteklemektedir. Dezavantajları UTP ve koaksiyel kablodan daha pahalıdır ve kurulumu zordur. Çok hızlı veri iletişimi için uygun değildir. Elektromanyetik gürültülere duyarlıdır.

18 Hasan AYSAL

19 Kaplamasız Dolanmış Çift (Unshielded Twisted Pair-UTP)
Günümüzde en yaygın biçimde kullanılan ağ kablosudur.

20 Kaplamasız Dolanmış Çift (Unshielded Twisted Pair-UTP)
UTP birbirine dolanmış çiftler halinde ve en dışta da plastik bir koruma olmak üzere üretilir. Kablonun içinde kablonun dayanıklılığını arttırmak ve dıştaki plastik kılıfı kolayca sıyırmak için naylon bir ip bulunur.  Sinyal bozulmalarının önüne geçmek için kablolar birbirine dolanmıştır

21 Kategoriler Kaplamasız Dolanmış Çift( UTP )kablo aktarabileceği veri miktarına göre kategorilere sahiptir.  Kategori Desteklediği maksimum veri aktarım miktarı Kategori.1 Kategori.2 Kategori.3 Kategori.4 Kategori.5/5e Kategori .6 Kategori 7 Telefon hatları-veri aktarımında kullanılmaz 4 Mbit/Saniye 16 Mbit/Saniye 20 Mbit/Saniye 100 Mbit/Saniye 1.000 Mbit/Saniye Mbit/saniye

22 Kategoriler Bilgisayar ağlarında 10 Mbit ethernet döneminde CAT3 kablo yoğun olarak kullanılmış, 100 Mbit ethernetin geliştirilmesiyle CAT5 kablolar üretilmeye başlanmış ve kullanılmıstır.

23 Kategoriler Kablonun kategorisi üretim kalitesiyle ilgilidir. Sinyali ne kadar az kayıpla iletebildiği, manyetik alan etkisine karşı sinyali ne kadar koruyabildiği ölçülür ve kategorisi belirlenir.

24 Kategoriler CAT5 ile 100 Mbit hızında veri aktarımı yapılabilir. Bir sonraki standart CAT5e (gelişmiş CAT5) standardıdır. CAT5e ile gigabit hızına ulaşılabilir.

25 Kategoriler CAT6'da da aynı durum söz konusu CAT5e'den de daha yüksek değerlere erişebilir Mhz hızı için, yani Gigabit ethernet için en uygun kablodur. Gördüğünüz gibi görüntüde bir fark yok. 

26 Kategoriler CAT7 Diğerlerinin aksine farklı bir yapısı vardır. Her tel çifti metal folyo ile kaplı, hepsi birden diğer bir folyo ile kaplıdır. CAT7 RJ-45'ten tamamen farklı bir jak kullanılmaktadır.

27 Kategoriler Günümüzde yeni kurulan bir ağda mutlaka CAT5 veya üstü bir kablo tercih edilmelidir.

28 UTP kablonun avantajları
Ses iletimi için teknoloji ve standartlar belirli ve sabittir. Birçok binada, TP kablo kullanan telefon sistemleri vardır. Bunlar uygun kategoride ise bilgisayar ağları için de kullanılabilir. Kurması kolay ve ucuzdur. Dezavantajları Elektromanyetik gürültülere karşı duyarlıdır. UTP için bazı hızlı ağ standartları yenidir ve oturmuş değildir.

29 3-) Fiber Optik Kablo Fiber optik kablo (FO) veri ve ses iletimi için en ideal kablo türüdür. Ancak maliyeti yüksek, döşenmesi zor olmakta ve kolayca kırılabilmektedir. Genel olarak yüksek band genişliği gerektiren veya uzak mesafelere gidilmesi gereken uygulamalarda kullanılır. Aktif ağ cihazlarının yüksek hızlarda birbirine bağlanmasında uzak mesafelerdeki cihazların birbirine bağlanmasında ve omurga kurulmasında kullanılır.

30 3-) Fiber Optik Kablo Elektriksel gürültü ışık demetini etkilemeyeceği için aktarım sorunsuzca gerçekleştirilir. FO kabloya aradan bağlantı yapılıp uç çıkarmak zor olduğu için noktadan noktaya güvenli bir şekilde iletim yapılır.

31 Fiber Optik Kablo

32 Fiber Optik Kablo Fiber Optik kablo üzerinden veri aktarımı ince fiber cam üzerinden ışık dalgası şeklinde gerçekleştirilir. Basit bir Fiber Optik kablo şekli yukarıda gösterilmektedir. Şekilde de görüleceği gibi üç temel parçadan oluşur ; uygulamada fiziksel mukavemetin sağlanması açısından, FO kablonun kullanım yerine bağlı (bina içi veya bina dışı gibi) olarak başka parçalarda içerebilir.

33 Fiber Optik kablonun avantajları
Dış etkenlere karşı oldukça korumalıdır, bu yüzden güvenilir bir iletişim ortamıdır. Bant genişliği yüksektir (622 Mbps). Dezavantajları Maliyeti yüksektir. Bağlantıların uzman kişilerce yapılması gerekmektedir. Konfigürasyonu ve kurulumu oldukça karmaşıktır.

34 Korhan ÖZIŞIK

35 Konnektörler ve Bağlantı Şekilleri
1-) RJ45 Konnektörü RJ45, Ethernet ve Jetonlu Halka ağ cihazların üzerinde bulunan portlar için kullanılan bir fiziksel ara bağlaşım konnektörüdür. RJ45 konnektör üzerinde 8 tane uç vardır. Bu uçların bir kısmı veya tamamı, kullanılan kablolama alt yapı standardına göre kullanılır. Örneğin, Ethernet 10Base-T'de 4 uç kullanılırken, 100Base-T4'de sekiz uç kullanılır.

36 1-) RJ45 Konnektörü Ethernet ve Jetonlu Halka uygulamasında kullanılan RJ45 konnektör sonlandırılması aşağıda anlatılmıştır. Büklümlü çift kabloda (UTP, STP) 4 çift tel vardır ve her biri farklı renklerle kodlanmıştır. Örneğin birinci çiftin ilk teli beyaz zeminde üzerinde yeşil olarak kodlanmış olup kısaca By olarak anılır; eşleniği olan ikinci tel yeşil zemin üzerine beyaz olarak kodlanmıştır ve kısaca Yb ile gösterilir.

37 RJ45 Konnektörü Standart Bağlantı Çeşitleri
RJ 45 için çeşitli Standart bağlantılar

38 2-) Çapraz Ara Kablo Bağlantısı
İki çiftin kullanıldığı çapraz bağlantı uç değerleri aşağıda, verilmiştir. Tabloda ise hem 4 çift hem de 2 çift için çapraz bağlantı uç değerleri görülmektedir.

39 2-) Çapraz Ara Kablo Bağlantısı
a) 8 Uçlu Tam Çapraz Bağlantı UçA Tel Rengi UçB 1 Beyaz/Turuncu 3 2 Turuncu/Beyaz 6 Beyaz/Yeşil 4 Mavi/Beyaz 5 Beyaz/Mavi Yeşil/Beyaz 7 Beyaz/Kahve 8 Kahve/Beyaz

40 2-) Çapraz Ara Kablo Bağlantısı
b) 4 Uçlu Yarım Çapraz Bağlantı UçA Tel Rengi UçB 1 Beyaz/Turuncu 3 2 Turuncu/Beyaz 6 Beyaz/Yeşil 4 - 5 Yeşil/Beyaz 7 8

41 3-) BNC Koaksiyel Konnektörler
BNC kablo bağlantısı bilgisayarınız ile ağ arasındaki durumu LED’ler yardımıyla izleminize olanak vermez. Kablonun açık uçları 50 Ohm luk direnç ile sonlandırılır

42 3-) BNC Portları 10 BASE2, koaksiyel kablo bağlantıları için kullanılır.

43 Fiber Optik Konnektör Türleri
Fiber optik kabloların sonlandırılması ve cihazlarla bağlantıların yapılması için, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi ST, SC, MIC, SMA906 ve Bionic olarak adlandırılan çeşitli konnektör türleri vardır. Cihaz üzerindeki FO yuva hangi türde konnektöre sahip ise, kablo da ona uygun sonlandırılmış olmalıdır.

44 TEMEL BAĞLANTI ELEMANLARI
Bağlantı Elemanları Bir ağın temel bağlantı elemanları kablolar, ağ bağlantı adaptörleri (network kartları) ve dağıtıcılar (hub) gibi birimlerden oluşur. Bu elemanlar sayesinde network üzerindeki bilgisayarlar birbiriyle bağlantı kurarlar. Network Adaptörleri(NETWORK KARTI) Network adaptörleri (ağ bağdaştırıcısı ya da network kartı diye de söylenir) bilgisayarla ağ kablosu arasında fiziksel bağlantıyı sağlayan donanım birimleridir. Ağ adaptörü bilgisayara takılır. Ardından kablo bağlantısı yapılır. Bunun yanı sıra ağ adaptörünün doğru çalışması için onun işletim sistemi tarafından tanınması da gerekir. Bu işlem işletim sisteminin kuruluşunda otomatik olarak yapılabileceği gibi daha sonra da yapılabilir. Bu işlem genellikle Device Manager programı aracılığıyla yapılır. İşletim sisteminin bu ağ adaptörünün sürücüsünü (driver) kurması gerekir.

45 Network Adaptörleri (NETWORK KARTI)
Şekil 1: Ağ bağdaştırıcısı

46 Network Adaptörleri Ağ adresinin bir paketi hedefe ulaştırmasında kendi adresini kullanır. Bu adrese MAC adresi denir. Ethernet ağlarında bu bilgi 48-bitlik MAC (Media Access Control) adresidir. Her ağ adaptörü tek bir MAC adresine sahiptir.

47 Ağ Adaptörün Görevleri
Bir ağ adaptörü şu görevleri yerine getirir: -Bilgisayardaki verileri alır ve kabloya iletir. -Aynı şekilde, kablodaki verileri alır ve bilgisayara iletir. -Kablodan alınan verinin bilgisayar için olup olmadığını belirler. -Bilgisayarla kablo arasında veri akışını kontrol eder.

48 Kontrol Elemanları Kontrol Elemanlarının Genel İşleyişi:
Düz bağlantıda soldan sağa sıradan sayar. Cross bağlantıda ise soldan sağa numaralı ledler yanıyorsa kablo sağlam veya doğru hazırlanmış demektir. Eğer devre sayarken 2 led yanıyorsa veya led yanmıyor ise kabloda sorun vardır Aşağıdaki resimden görebilirsiniz.

49 Kontrol Elemanları

50 Bizi Dinlediğiniz için TEŞEKKÜR EDERİZ


"Kablolar, Konnektörler, Bağlantı Elemanları, Kontrol Elemanları" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları