Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLGİSAYAR AĞLARI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLGİSAYAR AĞLARI."— Sunum transkripti:

1 BİLGİSAYAR AĞLARI

2 AĞ KAVRAMI İki yada daha çok bilgisayarın bir birine bağlanmasına bilgisayar ağı (network) denir. Ağ içindeki bilgisayarlar birbiriyle iletişim kurabilirler ve veri paylaşırlar.

3 AĞ TÜRLERİ YEREL ALAN AĞLARI (LAN):
Birbirine yakın mesafedeki bilgisayarların, birbirine bağlanması ile oluşan ağ türüdür. Ör: İnternet Kafe GENİŞ ALAN AĞLARI (WAN): Birbirine uzak mesafedeki bilgisayarların, birbirine bağlanması ile oluşan ağ türüdür. Ör:İnternet

4 AĞ TOPOLOJİLERİ Topoloji bilgisayarların birbirine nasıl bağlandığını ve nasıl iletişim kurduklarını tanımlar Topolojiyi anlamanın en kolay yolu iki farklı ve bağımsız bölüme ayırarak incelemektir: Fiziksel Topoloji Mantıksal Topoloji Fiziksel topoloji, aralarında ağ kurulu bir grup bilgisayara baktığımızda gördüğümüz şeydir. Yani kablo bilgisayarlar arasında nasıl dolaşıyor, bilgisayarlar birbirlerine nasıl bağlanmışlar gibi gözle görülen kısmı fiziksel topolojiyi belirler. Mantıksal topoloji ise kabloların bağlantı şeklinden bağımsız olarak bilgisayar ağlarının veriyi nasıl ilettiklerini açıklar.

5 TOPOLOJİ TÜRLERİ 1-BUS TOPOLOJİSİ 2-HALKA TOPOLOJİSİ 3-STAR TOPOLOJİSİ

6 BUS TOPOLOJİSİ Fiziksel bus tüm bilgisayarların aynı kabloya bağlı oldukları sistemdir. Kablonun her iki ucuna sonlandırıcı adı verilen dirençler takılır.  Bu topoloji hem mantıksal hem de fiziksel olarak varlığını sürdürmektedir. Kurulumu kolaydır. En büyük dezavantajı kablonun bir noktasında oluşan kopukluğun tüm sistemi çökertmesi ve veri çarpışmalarının olmasıdır.

7 BUS TOPOLOJİSİ Veri Çarpışması

8 BUS TOPOLOJİSİ Donanımları T konnektör Ethernet Kartı Koaksiyel Kablo

9 İZLE ÖĞREN

10 HALKA TOPOLOJİSİ Halka şeklindeki bağlantılarla yapılan topolojidir. Bilgisayarlar arasındaki bağlantılarda oluşacak aksaklık bütün bir ağı etkilemektedir. Performansı yüksektir ve ağda hiçbir çarpışma meydana gelmez. Bilgisayar arasında sürekli olarak dönen bir jeton ile veri alış-verişi sağlanır.

11 İZLE ÖĞREN 1 2

12 STAR TOPOLOJİ En çok kullanılan ve en güvenilir topolojidir.Veri çarpışmaları olmadığı gibi bütün bilgisayarlar birbiri ile veri alış-verişinde bulunabilir.

13 İZLE ÖĞREN Örnek:İnternet cafe

14 AĞ DONANIM ELEMANLARI 1- Modem 2- Ethernet Kartı 3- Port 4- Switch
5- UTP Kablo

15 Bir bilgisayarı internete bağlamak için MODEM kullanırız.

16 Bilgisayar ağı oluşturmak için ETHERNET KARTI kullanırız.

17 Ağ donanım elemanlarını birbirine bağlamak için PORT kullanılır.

18 Bilgisayarları birbirine bağlamak için SWİTCH kullanırız.

19 Bilgisayarları birbirine bağlamak için UTP KABLO kullanırız.

20 Bilgisayarları birbirine bağlamak için UTP KABLO kullanırız.

21 BİLGİSAYAR AĞLARINA NEDEN GEREK DUYULMUŞTUR
?


"BİLGİSAYAR AĞLARI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları