Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLGİSAYAR VE İNTERNETİN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLGİSAYAR VE İNTERNETİN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ"— Sunum transkripti:

1 BİLGİSAYAR VE İNTERNETİN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

2 Bilgisayar Ve İnternetin Çocuklar Üzerindeki Etkisi
Bilgisayar Ve Okul Öncesi Eğitimi Çocukları Bilgisayarla Ne Zaman Tanıştırmalıyız? Okul Öncesi Eğitimde Çocukların Bilgisayar Ve İnternet Kullanımı Öğrenme Ortamının Düzenlenmesi Nasıl Olmalıdır? Öğretmenin Okul Öncesi Eğitimde Bilgisayar Kullanımı İle İlgili Rolü Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Çocuklar Üzerindeki Etkileri

3 Bilgisayar Ve Okul Öncesi Eğitimi
Bilgisayar kullanımı fırsat eşitliği sağlar. Bilgisayarlar yardımcı araçlardır. Uygun yer, zaman yazılımlar ve uygun donanımlar ile ilgi çekici ve eğlenceli öğrenme aracıdır. Bilgisayarlar; Bilgiyi bireyselleştirerek iletebilme kapasitesi, Sistematik olarak aşamalı bilgiler iletebilmesi, Anında dönüt verebilmesi, Motivasyonu arttırması, Etkinliğe dikkati yöneltebilmesi, Tekrar ve yeniden değerlendirmeye olanak vermesi, Bilgiyi depolayabilmesi, Çok geniş kapsamlı bilgiler iletebilmesi özelliklerinden dolayı tercih edilirler.

4 Çocukları Bilgisayarla Ne Zaman Tanıştırmalıyız?
Okul öncesi dönem çocukların çok meraklı oldukları ve her şeyi öğrenme hevesinde oldukları bir dönemdir. Bilgisayar başında ne kadar zaman geçirecekleri, bağımlılık yapıp yapmayacağı ve ekranın zarar verip vermeyeceğine dikkat edilmelidir. 3 yaşın altındakiler için uygun değil! Oyunlar, çocukların haz alma kaynağıdır ve diğer öğrenmeler için güç oluşturur.

5 Okul Öncesi Eğitimde Çocukların Bilgisayar Ve İnternet Kullanımı
Okul öncesi eğitimde bilgisayar öğrenme ortamının parçası olarak kesinlikle yer almalıdır. 6 yaş öncesi için günde 5-7 dakika, 6 yaş sonrası için günde dakika. Bilgisayar ve müfredat bir birine entegre edilmelidir. 10 çocuğa 1 bilgisayar uygundur. Laboratuar yerine sınıfta olması sosyalliği olumsuz etkilemez. Öğrenme objeleri ve etkinlikleri beraber içermelidir.

6 Okul Öncesi Eğitimde Çocukların Bilgisayar Ve İnternet Kullanımı
İki çocuğun bir arada çalışması desteklenmelidir. Fikir paylaşımı ve birbirinden öğrenme için “Sen bunu nasıl yaptın?” gibi sorular sorulmalıdır. Bağımsız olarak keşfetmeyi ve öğrenmeyi desteklemelidir. Olumlu pekiştireç olarak kullanılmalıdır. Çocuğun yaptıkları teşhir edilmelidir. Okuma yazma bilmediği için özel yazılımlar kullanılmalıdır.

7 Okul Öncesi Eğitimde Çocukların Bilgisayar Ve İnternet Kullanımı
İnternet, öğrencilere yaşam boyu öğrenme becerilerinin kazandırılmasında önemli bir yere sahiptir. Bilgiye ulaşım ve iletişim için önemlidir.

8 Öğrenme Ortamının Düzenlenmesi Nasıl Olmalıdır?
Bilgisayarların düzeni, seçilen yazılımların niteliği öğrenme sürecini etkiler. Bilgisayarlar oyun alanının dışında nereye yerleştirilebilir? Çocuklar hangi alanda dikkatlerini daha iyi toplayabilir? Elektrik alt yapısı nerede daha uygun ve güvenli? Işıklandırma nerede daha iyi?

9 Öğrenme Ortamının Düzenlenmesi Nasıl Olmalıdır?
İletişimin kaybolmamasına dikkat etmeliyiz. Neler yapılmalıdır? Öğrenciler için öğrenmeyi zevkli hale getirilmeli. Önceden yüklenmesi gereken etkinlikleri ders öncesi yapmaya özen gösterilmelidir. Öğrencilere adım adım yardım edilmelidir. Davranışlar sıkça pekiştirilmeli ve ödüllendirilmelidir. Güvenlik kurallarına uyulması öğretilmelidir.

10 Öğrenme Ortamının Düzenlenmesi Nasıl Olmalıdır?
Sosyo-duygusal gelişim açısından Diğerleriyle işbirliği içinde çalışıyor mu? Sorumluluk alabiliyor mu? Sabırlı mı? İşi tamamlamaktan kıvanç duyuyor mu? Bilişsel gelişim açısından Nesneleri rengine, biçimine ve büyüklüğüne göre tanımlayıp sınıflayabiliyor mu? Sıralama yapabiliyor mu? Neden sonuç ilişkisi kurabiliyor mu? Yaratıcılığı gelişmiş mi? Fiziksel gelişim açısından Küçük kas becerileri gelişmiş mi? El göz koordinasyonu gelişmiş mi? Görsel becerileri gelişmiş mi?

11 Öğretmenin Okul Öncesi Eğitimde Bilgisayar Kullanımı İle İlgili Rolü
Bilgisayar fayda sağlayacaksa kullanılmalı Bilgisayar çevre ile uyum sağlamalı Çocukların aktif olması sağlanmalı Öğretilen ders programının bir parçası olmalı Motivasyonu artırıcı olarak kullanılmalı Ailede sürece dahil edilmeli Öğretmen rehber rolünü unutmamalı Yol gösterici olmalı Model olmalı Yazılım ve donanım seçimlerinde karar alabilmeli

12 Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Dikkatli ve özverili davranmak gereklidir. Bazı noktaları göz önüne almak önemlidir. El ve göz koordinasyonu ve el becerilerinin geliştirilmesi, Dikkat yoğunlaştırma, Oyunlar ile günlük yaşam ve eğitimi ile öğrendiklerini pekiştirme, Hızlı karar vermeyi sağlayan problemler ile problem çözme becerisi verme, Yetişkinlerin yardımı.

13 Çocuklar Üzerindeki Etkileri
Yararları Zihinsel, dilsel, sözlü ve sözsüz yetenekler, kavram gelişimi, problem çözme becerisi ve uzun süreli hatırlama, el-göz koordinasyonu ve el becerilerinin geliştirilmesi, Oyunlar ile günlük yaşam ve eğitimi ile öğrendiklerini pekiştirme, Kendine güven, kendilerini yönetme ve karar verme becerilerinin geliştirilmesi, Yaratıcılığın geliştirilmesi, Şekil, renk, sayı gibi kavramları daha kolay öğrenebilmesi, Birbirleri ile iletişimi sağlaması.

14 Çocuklar Üzerindeki Etkileri
Sakıncaları Yaş ve gelişim dönemine uygun olmayan yazılım veya donanımlar kullanılması, Uzun süreli bilgisayar kullanma ile oluşan göz kusurları, radyasyon alması ve iskelet yapısında bozulmalar, Şiddet içeren yazılımların ruhsal durumlarını etkilemesi, Hiperaktif davranışların oluşması, İçe kapanık, arkadaşsız, asosyallik


"BİLGİSAYAR VE İNTERNETİN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları