Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Tarihin En Güçlü Savaşçıları

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Tarihin En Güçlü Savaşçıları"— Sunum transkripti:

1 Tarihin En Güçlü Savaşçıları
Berat Köse

2 Pers Ölümsüzleri Ahameniş İmparatorluğu döneminde Pers ordusunun özel bir birimi olan "Ölümsüzler" isimlerini hiçbir zaman eksilmemelerinden almaktadır. Tarihi M.Ö. 6 yy'a dayanan ve sayıları kadar olan bu birlik asla eksilmezdi aralarından birisi eksilse hemen yenisi gelir sayısını tamamlardı. Ahameniş İmparatorluğunun topraklarında yapılan özel yarışmalar neticesinde seçilen bu savaşçılar belirli bir fiziki standartlara sahip olmak zorundaydılar. 2 yıl boyunca özel beslenen bu ekip ilgili coğrafyadaki kılıç ustalarından özel eğitimler alırlardı. Fakat bu da bu birlğe katılmak için yeterli olmazdı. 2-3 yıl da uzak bölgelerde savaş katılıp usta birer savaşçı olarak dönerler ve anca öyle ölümsüzler birliğine katılabilirlerdi. Pers Ölümsüzleri genellikle savaşlara katılmazlardı sadece özel durumlarda aksiyon alırlardı. Mesela Spartalılar kişilik Pers öncü kuvvetlerini bir çırpıda katledince Ölümsüzler Spartlalıların etrafını sarmış ve savaşa son vermiştir. Heredot'tan öğrendiğimize göre Pers'lilerin Yunan işgali sırasında da önemli rol oynayan Ölümsüzler Thermoplyae muharebesinin de kilit isimlerindedir.

3 Spartalılar Tarihin gelmiş geçmiş en büyük savaşçıları olarak gösterilen Spartalılar bu başarıyı kolayca elde etmemişlerdir. Tarihi M.Ö. 7.yy'a dayanan Spartalıların askeri eğitimi bebeklikten başlardı. Doğumdan sonra Spartalı bebekler konsey tarafından fiziksel kusur testine tabi tutulurdu. Testi geçemeyenler ölüme terkedilirdi. Ömürleri boyunca asker olan bu millet, üretim ve tarım gibi alanları düşük sınıfa ve yabancı kölelere bırakılmıştı. Eğitimini tamamlamış erkeklerin 30 yaşında evlenmesi beklenirdi. Kadınlarda ise 20 yaşlarında bu beklenti doğardı. Kadının görevi erkek çocuk doğurup asker yetiştirmekti. Askerlik süreleri 60 yaşına kadar sürüyordu. Heredot'un anlattığına göre 300 spartalı 'lik Pers ordusuyla Termophalae Savaşı esnasında dar bir geçitte 7 gün boyunca savaşmıştır. Ve Pers ordusunun bu geçitten geçmesini 7 gün geciktirmiştir.

4 Roma Centurion'ları Roma Centurion'ları tarihin ilk profesyonel askerleridir. M.Ö 107 yılında başlayan tarihleri Bizans İmparatorluğuna kadar uzanır. Roma ordusu 3 bölümden oluşmaktadır; 1) Sezar'ın korumaları, 2) Lejyonerler, 3) Roma vatandaşı olmayanlardan oluşan birlikler Centurionların olduğu birlikler Lejyonerler bölümüne aitti. Centurion'lar ordunun içerisinden özel olarak seçilirdi ve yüksek ödeme alırdı. Her bir centurion 100 kişiden oluşan centuria adlı birliklerin başında dururdu kişiden oluşan bu özel toplulukta 60 tane centuria yani 60 lejyon vardı. Her bir centurion bu birliklerin başında veteran olarak dururdu. Normal bir asker yılda dinari alırken, centurionlar yılda dinarı alırdı. Centurionlar arasından ilk 5 seçilirdi bunlara da yılda dinari verilirdi. Bir de şef Centurion vardı ki o ise yılda dinari alırdı. Centurionlar sürekli terfi ihtimali olan savaşçılardı ve en zor savaşlara gönderilirlerdi. Oldukça donanımlı olan bu savaşçılar Roma İmparatorluğu'nun 3 kıtada geniş topraklara yayılmasında önemli rol oynamışlardır.

5 Viking Savaşçıları 8. yy'dan beri Avrupa'nın korkulu rüyası olan Viking savaşçıları dev cüsselerinin yanı sıra bir de balta gibi tek vuruşla sonuca ulaştıran silahlar kullanırlardı. 865 yılında Danimarka ve İsveç'ten yola çıkarak Büyük Viking Ordusu İngiltere'yi istila etmişlerdir. Vikinglerin genel istila yöntemi vur-kaç şeklindedir. Girdikleri yeri istila eder yağmalar ve çıkarlar. Ejderha şekilli gemileriyle, kırmızı baltalarıyla oldukça korku salıcı savaşçılardır. Bir de Vikinglerin "aklını yitirmiş" olarak adlandırdıkları savaşçılar vardır ki bunların amaçları zaten zarar vermektir. Kılıçda kullanan bu savaşçıların özel kimyasal ilaç kullanarak kendilerini bilerek savaş moduna soktukları söylenmektedir.

6 Moğol Süvarileri Moğol ordusu tarihin en korkulan ordularından birisiydi. Özellikle süvarileri çok iyi donanımlıydı. At üzerinde ok kullanabilen süvariler bir araya geldiklerinde yenilmez olurlardı. Çok fazla savaşta bulundukları için taktikleri oldukça gelişmişti. Bir anda istila ederler ve girdikleri yeri alıp çıkarlardı. 200 yıl boyunca Dünya'nın tamamına korku salmışlardır. 13. ve 14. yüzyıllarda sınırlarını 33 Milyon km2'ye çıkartan Moğollar o dönem 100 Milyon kişiyi hükümleri altına almışlardır. Referans vermek gerekirse tüm Amerika bile 9.83 Milyon km2'dir.

7 Samuray Kökü 11.yy'a kadar dayanan Samuraylar, Aristokratlar (soylu kişiler) arasından seçilirdi. Eğitimleri uzun yıllar süren Samuraylar için kılıçları ruhani bir güç, gurur ve onur anlamına gelirdi. Harakiri (Seppuku) denilen bir olgu vardı ki bu samurayın kendini intihara bilerek ve isteyerek götürmesiydi. Bir samurayın efendisinin ölümü, savaşta yenilgi ve Japon toplumda hoş karşılanmayan hatalar, bu gibi durumlar samurayın harakiri yapmasıyla son bulurdu. Samuraylar, gözetmen dahilinde ve dini bir ayinle harakiri yaparlardı. Samurayın ölümü onurlu olup bir bıçak vasıtasıyla karnını haç şeklinde deşmesiyle son bulurdu. Harakiri kelime anlamı olarak da “karın deşmek” manasına gelmektedir. Edo Döneminde sadece Samuraylar kılıç kullanır ve kılıç taşıyan köylüler öldürülürdü. Kılıç ilk yapıldığı zamanlarda kılıcın keskinliğini denemek maksatlı suçluların suç derecelerine göre ya kolu ya bacağı ya da boynu vurulurdu. Bir samuray, düşmanıyla savaşırken ilk olarak yay, mızrak ve en son Katana kılıcını kullanılırdı. Katana kullanmak düşmanına “seni öldürmek istiyorum” demekti.

8 Ninja Tarihi 15.yy'a dayanan Ninja'lar genellikle casusluk, sabotaj ve suikast gibi görevlerde bulunan paralı savaşçılardır.Ninjaları genellikle efendilerinin huzurundan ayrılmış veya kovulmuş ve harakiri yapmayı reddetmiş samuraylar oluşturur. Ninjaların asıl düşmanları sadık Samuraylardır ve zamanla samuraylardan daha nitelikli olmak zorunda kalmışlardır. Bu nedenle de kendilerine özel kılıç kullanma ve dövüş teknikleri geliştirmişlerdir. Bu da zamanla ninjitsu diye anılmıştır. Bir ninja gerektiğinde bir çubuk parçasıyla bile adam öldürebilmektedir.

9 Zande Savaşçısı Tarihi 16.yy'a dayanan Zande savaşçıları Orta Afrika'nın yamyamlıklarıyla meşhur acımasız ve oldukça ilkel bir savaşçı topluluğuydu. Düşmanlarını korkutmak için dişlerini törpüleyip sivrilten bu savaşçılar coğrafi keşifler sırasında yeni yerler keşfetmeye çalışan Avrupalı kolonilerin korkulu rüyası olmuşlardır. Zande savaşçıları bugün de hala yaşamaktadırlar ve hala ortaçağda kullandıkları gibi demir çağından kalma silahlarını kullanmaktadırlar. Demokratik Kongo ve Sudan topraklarında yaşayan Zande'ler topraklarını ve ırklarını köleleştirmemek adına ölümcül birer savaşçı olmuşlardır.

10 Jaguar Savaşçıları Aztek ordusuna bağlı jaguar savaşçıları özel bir birlikti. Tarihi 14.yy'a uzayan Jaguar savaşçıları Jaguar motifli kıyafetler giyip savaşta ön saflarda yer tutarlardı. Jaguarlar, üzerine volkanik cam kesikleri saplanmış tahta kılıçlar kullanırlardı. Ele geçirdikleri düşmanları ise esir alıp inandıkları gece gökyüzü tanrısına kurban ederlerdi. Savaşçıların jaguar gibi giyinmelerinin sebebi ise öncelikle jaguar motifinin gece gökyüzü tanrıları Tezcatlipoca'yı temsil etmesi, sonra da jaguar elbisesinin kendilerine güç vereceğine inanmasıdır. Jaguar savaşçısı olmak için bir savaşçının ardıardına yapılmış 2 savaşta 12 düşmanı esir alması gerekmektedir. Bir aztek jaguarı için düşmanı öldürmek hantallık sayılmaktadır.

11 Yeniçeriler Osmanlı Devleti’nde askeri bir sınıf olarak kurulmuş olan Yeniçerler, Dünya tarihindeki ilk sistemli ve çağdaş ordudur. 15. yüzyılda oluşturulan ve birçok savaş kazanan bu askeri birlik, aynı zamanda çağının en etkili askeri gücü olarak kabul edilmiştir. Yeniçeriler, ilk zamanlarda Kapıkulu ordusunda çok az sayıda bulunsalar da zamanla sayıları bulmuştur. Yeniçeri gelirini ise; ulufe denen maaş, yılda bir takım elbise, üç ayda bir yevmiye ve padişahın dağıttığı cülus bahşişi oluşturmuştur.

12 Memlükler Memlükler, daha sonraları islamiyeti kabul etmiş Orta Çağ’ın güçlü savaşçılarından biridir. Genelde Moğollar gibi at üzerinde ve okla savaşırlardı. Mısır gibi bir coğrafyada yaklaşık 300 yıl hüküm sürmüşlerdir.

13 Apaçiler Tahta ve kemiklerden yapılan ilkel silahlar kullanan Apaçiler, Amerika’nın ninjaları gibiydiler. Gizli bir şekilde saldırıp rakibin boğazını keserlerdi. Çok iyi bıçak kullanırlardı ve tomahawk adını verdikleri savaş baltalarını kullanırlardı.

14 Şövalye Kralın en sadık ve en eğitimli askerleri olan şövalyeler, dünyanın en zengin, en eğitimli ve en yenilmez birliklerinden biriydi. Muhteşem bir defans özelliğine sahiptiler çünkü vücutları komple zırhla kaplıydı. Ata bindikleri için savaş anında çok hareketlilerdi. Ayrıca çok iyi kılıç ustasıydılar. Döneminde Avrupa’nın tankı konumundaydılar.

15 Landsknecht Landsknechtler, 15. ve 16. yüzyıllar arasında, çoğunlukla Alman olan Avrupalı paralı mızrakçı asker ve destekleyici piyadelerdir. Avrupa’da Rönesans’ın başlamasıyla uluslar arası paralı askerler olarak ün kazanmışlardır.

16 Savaş fili Savaş fili, önemli ve güçlü olmasına karşın yaygın olarak kullanılmamış olan, Orta ve Antik çağ savaş birimidir. İlk olarak İndus Vadisi Uygarlığı'nda ve Hindistan'da kullanıldığı sanılmaktadır. Filin sırtına yerleştirilen sandık biçiminde bir sığınağa binen okçular veya kargılı askerler, durdurulması güç bir saldırı imkânı veriyordu. Savaş fillerinin meşhur ve etkin kullanımlarından biri İkinci Pön Savaşı'nda ünlü general Hannibal tarafındandır. Bu savaşta Hannibal savaş fillerini İspanya'dan başlayarak Alplerden geçirip İtalya'nın Kuzeyine kadar götürmüştür. Ordunun en önünde giden savaş filleri orduyu yavaşlatıyordu ancak arkadakiler için güvenli bir ortam oluşturuyorlardı. Hannibal Romalılarla savaşında kullandığı filler Romalıları o kadar korkutmuştu ki Romalılar savaşın sonunda filleri yenmeyi başarmalarına rağmen kendi yönetimlerindeki tüm halklara savaş filleri yetiştirmesini yasaklamıştı. Zaman içinde antik dünyadaki neredeyse bütün orduların savaş filleri oldu. Yunanlar dahi bu fillerden yaralanıyorladı. Ancak neredeyse tüm ordular daha değerli olan Asya fillerini kullanırken Mısırlılar mecburen Afrika fillerinden faydalanıyorlardı.

17 Hoplit Hoplit, Antik Yunanistan'da, MÖ 8. yüzyılda ortaya çıkan ağır piyade sınıfından savaşçılara verilen addır. oplit Yunanca ὁπλίτης"oplon" kelimesinden türemiştir. Hoplitler seçkin ve zırhlı Yunan mızraklı piyadeleridir. Mızraklı piyadelerle aynı avantaj ve dezavantajlara sahip olmakla birlikte savunma kabiliyetleri daha güçlüdür. Fakat zırhları ve almaları gereken pozisyon nedeniyle savaş sırasında Mızraklı Piyadelerden çok daha yavaş hareket ederler. Falanks düzeninde (yanaşık düzen) savaşmak üzere silahlanmış olan Hoplitler, dizlik, göğüs zırhı ve tolga kuşanırlardı. Her üç zırh da bir ya da iki kat manda derisinden veya tunçtan yapılırdı. Hoplitler, omuzlarına astıkları geniş, yuvarlak bir kalkan, tunç temrenli uzun bir kargı (3,5-4 metre) ve omuza asılan bir tunç kılıçla silahlanmıştır. Daha sonraları, deriyi at idrarıyla sertleştirme tekniği uygulanmıştır.

18 Sipahi Osmanlı kapıkulu ocağının atlı askeri.Tımar sahibi süvari askeri. Ordunun en büyük gücünü oluştururlardı. Savaş zamanında öşürünü aldıkları topraklardan yetişen hayvanlarla savaşa katılırlardı. Fakat cephaneyi devletten alırlardı. Tımarlı sipahiler Türk soyundan gelirdi. Cezayir, Tunus, Trablusgarb, Mısır, Yemen, Bağdat gibi Arap eyaletlerinde sipahiler yoktu.

19 Katafrakt Katafrakt göçebe İran kabilelerinde, Antik Yunan ve Roma'da kullanılan bir zırhlı atlı tipidir. Cataphract, tamamen anlamına gelen κατά ve korunaklı / korunmuş anlamına gelen φρακτός kelimelerinin birleşimi ile oluşmuştur ve zırhlı anlamına gelir. Katafraktlar tarih içinde pek çok halk tarafından kullanıldığından (Ermeniler, Partlar, Selevokslar...) dolayı pek çok farklı silah çeşidi de kullandılar. Çoğunluka ellerinde bir mızrakları olurdu. Ellerinde kalkan taşımazlardı. Atın koşusu sırasındaki hızından dolayı sahip olduğu kuvveti rakibe aktarabilmek için mızrakların ata bağlanmasını sağlayan düzenekler de kurulurdu.

20 Maoriler Vatanları Yeni Zelanda topraklarıdır. Çok aç kaldıklarında insan eti yiyen, savaş dansı yapan bu kavmin naamı bir okyanus adası olan Yeni Zelandadan tüm dünyaya yayılmıştır.

21 Akıncılar Akıncılar Osmanlı Devletinin sınır bölgelerinde, düşman memleketlerine ani baskınlar tertipleyerek yıpratma harekatında bulunan hafif süvari birliklerine verilen isimdir.

22 SON


"Tarihin En Güçlü Savaşçıları" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları