Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bocce Beden Egitimi Dersi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bocce Beden Egitimi Dersi."— Sunum transkripti:

1 Bocce Beden Egitimi Dersi

2 BOCCE NEDİR Toplumda çok bilinen ve takip edilen futbol, basketbol vb. spor dallarının yanında birde çok fazla bilinmeyen "bocce" gibi spor dolları bulunmaktadır. Bocce, İtalyanca bir kelimedir ve sözlükte "çanaklar" anlamına gelmektedir. Oyunda kullanılan küçük çaptaki sentetik top'a Fransızca "but", İtalyanca "pallino", İngilizce "jack", Türkçe'de ise misket denilmektedir. Adını Latincede “Patron” kelimesinden alan ve günümüzde çok popüler hale gelen bu spor dalı, Romalılar tarafından oynanmış ve geliştirilmiştir. Bocce büyüklerin misket oyunu olarakta bilinmektedir.

3

4 BOCCENİN TARİHÇESİ - Roma İmparatorluğu döneminde devlet adamları ve hükümdarların oyunu olan bocce, futbol gibi dünyanın her yerinde yapılan yaygın bir spor. Bocce, Türkiye’de 1991 yılından bu yana halen 20’den fazla ilde oynanıyor. Bocce Milli Takımı geçen yıl dünya 5’incisi olarak büyük bir başarıya imza attı. İnsanlık tarihinin ilk dönemlerinde bile izlerine rastlanılan spor, neredeyse insanoğlunun kendisi kadar eski bir olgu. Tarihte ilk sporlar savunma amaçlı saldırı gibi nedenlerden dolayı türemişse de zamanla insanoğlu, kendini eğlendirerek ve zararsız bir takım aktiviteler üreterek bunları spora dönüştürmeyi başarmış.  M.Ö 5000 yıllarında cilalanmış kaya parçalarıyla oynanan ve kökeni Anadolu’ya dayanan bocce, insanoğlunun yaptığı en eski sporlardan biri olarak biliniyor. İlk olarak Mısırlılar tarafından oynanan, daha sonrada Yunanlar ve Romalılar tarafından popüler bir spor haline getirilen bocce, Latince’de “patron” anlamına geliyor. Boccenin isim babası olan Romalılar, bugünkü şekline sokan ve oynayan ilk toplum olarak tarihteki yerlerini almışlar.

5

6 ROMA’DA İLK BOCCE TOPU HİNDİSTAN CEVİZİ Romalılar ilk başlarda bu oyunu, Afrika’dan getirdikleri Hindistan cevizleriyle ardından da zeytin ağaçlarından oydukları toplarla oynamışlar. Roma İmparatoru Augustus döneminde, devlet adamları ve hükümdarların oyunu olan bocce, bugün, futbol gibi dünyanın her yerinde yapılan yaygın bir spor halini aldı. Bocce, ünlü Yunan tıp adamı Hipokrat’tan, Rönesans dönemi sanatçıları ve Galileo’ya kadar adını tarihe yazdırmış bir çok isim tarafından yapılan bir spor olmuş.

7 TÜRKİYE’DE BOCCE Yüzyıllar boyunca Anadolu’da özellikle denize yakın ve ılıman iklime sahip coğrafyalarda oynanan bocce, Türkiye ile ilk olarak 1991 yılında tanıştı. İlk olarak Herkes İçin Spor, daha sonra da Beyzbol ve Softbol Federasyonu çatısı altında faaliyet gösteren Bocce, 2005 yılında Bocce, Bowling ve Dart Federasyonu’nun kurulmasıyla kendi kimliğine kavuştu. Başta İstanbul, Antalya, Bartın, İzmir ve Eskişehir olmak üzere 20’den fazla ilde oynanan Bocce, 4 üniversitede de seçmeli ders olarak okutuluyor. Avrupa ve dünya şampiyonalarına katılan Bocce Milli Takımı, en büyük başarısını, geçen yıl ABD’de düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda 5.olarak elde etti. Şampiyonadan hemen sonra yapılan Uluslararası Bocce Konfederasyonu (CBI) Kongresi’nde yapılan seçimde, Bocce, Bowling ve Dart FederasyonuBaşkanı Ahmet Recep Tekcan, CBI Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 

8 Bocce Lig Komitesi Başkanı ve Federasyon Başkan Vekili Mutlu Türkmen, Türkiye’de hızla yaygınlaşan bocce sporunda, bu yıl Türkiye Bayan ve Erkekler Ligi’nin kurulduğunu belirterek, “Kulüpler Türkiye Şampiyonası’nda ilk 10 sırada yer alan takımlar, 2006 yılında ligde yer alacak. Bu ligin, bocceye büyük bir dinamizm kazandıracağına, rekabeti körükleyeceğine ve böylelikle takımların Avrupa’da iyi yerlere gelecek bir performansa erişeceklerine inanıyorum” diye konuştu.

9 Bocce Sporu İçin Gerekli Şartlar
Bocce sporu için düzgün ve tahtalarla çevrilmis 4m X 26,5 m boyutlarında bir zemin ve mm çapinda sentetik toplar gereklidir. Teke tek, ikiye iki ve üçe üç gruplar halinde oynanabilmektedir. Teke tek ve ikiye iki karsilasmalarda 3 misket(top), üçe üç karsilasmalarda ise 2 misket(top) gereklidir.

10

11 HAZIRLAYANLAR/KAYNAKÇA
EREN ÖZMURLU 10/A 1159 Kübra Serim 9/A 1167 bocce.nedir.com


"Bocce Beden Egitimi Dersi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları