Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BTP 106 Bilgisayar Donanımı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BTP 106 Bilgisayar Donanımı"— Sunum transkripti:

1 BTP 106 Bilgisayar Donanımı
 ÖDEVLER 

2 Ödevler Hakkında Kurallar,
Ödevler belirtilen tarihlerde Powerpoint sunusu olarak hazırlanacaktır (bir sunu en az 30 slayttan oluşmalıdır), Sunular dersten önce adresine mail olarak atılmalıdır, Grup slayttaki konulara hazırlanmalı, sorulacak sorulara cevap vermelidir, Konu başlıkları sadece yönlendirme amaçlı verilmiştir, anlatılacak olan donanım ile ilgili konular bunlarla sınırlı değildir, araştırma yapılarak sunu hazırlanmalıdır, sadece sorulara cevap vermiş olmak sununun tamamlandığı anlamına gelmemektedir, Sunu anlatımı en az 1 ders saati (45 Dakika) sürmelidir, Ödevlerde önce ilgilenilen donanım hakkında bilgi verilecek, ne işe yaradığı detaylı olarak anlatılacak, sonra piyasada satılan en az iki adet güncel ürün seçilerek karşılaştırılacaktır, Sunular sınıf önünde anlatılacak ve alınan not Ödev Notu yerine geçecektir, Sunular grup halinde hazırlamak tercih sebebidir, Ödev sunularında internet kullanmak zorunludur. Anlatılacak teknolojilerin güncel olması gerekmektedir, Her grup için sunum zamanları belirlenmiştir. Sunun zamanında sınıfta bulunmayan öğrencinin ödevi daha sonra değerlendirilmeyecektir,

3 Sunum dosyasını dersten önce mail atmayan,
DİKKAT !!! Sunum dosyasını dersten önce mail atmayan, Zamanında sunum yapmaya gelmeyen, Sunum zamanında gelen fakat hazırlanmamış olan, Grup arkadaşlarının onayını almayan, Grubundan farklı olarak sunum hazırlayan öğrencilere Ödev Notu olarak «0» verilecektir.

4 BTP 106 Bilgisayar Donanımı 1. Grup (23.02.2016)
Bilgisayarın Tarihçesi Bilgisayar nedir? İlk Bilgisayar Bilgisayarın Gelişimi Lamba, Transistör, Entegre Devre Kavramları Bilgisayar Çeşitleri Büyüklüklerine göre bilgisayar çeşitleri Kullanılış amaçlarına göre bilgisayar çeşitleri Mobil cihazlar

5 BTP 106 Bilgisayar Donanımı
2. Grup ( ) Anakart, ROM Bellek Anakart Nedir, ne işe yarar? Anakartın tarihsel gelişimi? Anakart üzerinde ne tür cihazlar bulunur? Anakart üzerine ne tür bağlantılar yapılır? Anakart veri yolları ve hızı neye göre değişir? Güney ve Kuzey Köprüleri nelerdir? İşlemci yongası nedir? ROM bellek nedir? PROM, EPROM, EEPROM çipler nelerdir? ROM bellek ne için kullanılır? ROM bellek türleri ve üzerinde barındırdığı kodlar nelerdir? İşlemciye göre anakartlar nasıl ayrılır? Örnekler ve resimlerle gösteriniz…

6 BTP 106 Bilgisayar Donanımı 3. Grup (08.03.2016)
İşlemci İşlemci nedir? İşlemcilerin tarihçesinden bahsediniz. İşlemci çalışma prensibini anlatınız. İşlemci birimleri nelerdir? Bu birimler ne için kullanılır? İşlemci hızı neye göre belirlenir? İşlemcilerin çalışırken çok ısınmasının sebebi nedir? Çok çekirdekli işlemcilerin çalışma prensipleri nelerdir? İ3-i5-i7 tip işlemcileri anlatınız? AMD ile Intel markaları arasındaki farklar nelerdir? İşlemci dili (Assembly) nedir basitçe örneklerle anlatınız.

7 BTP 106 Bilgisayar Donanımı 4. Grup (15.03.2015)
DRAM, SRAM (Önbellek) RAM bellek ne içi yaratılmıştır? RAM bellek kullanım esasları nelerdir? EDODIMM, DRAM ve SRAM arasındaki farklar nelerdir? RAM kapasiteleri (Bit-Byte) hakkında bilgi veriniz? DDR-DDR2-DDR3 bellek tiplerini karşılaştırınız. Dimm ve Simm nedir? Önbellek mantığını ve kullanılan yerleri örneklerle gösteriniz? Önbellek kullanımının faydalarını açıklayınız. L1-L2-L3 neyi ifade eder, farkları nelerdir?

8 BTP 106 Bilgisayar Donanımı 5. Grup (05.04.2016)
Hard Disk Sürücü, Floppy Disket Sürücü, Solid State Sürücü Depolama ünitelerinin kullanım mantığını açıklayınız. Depolama ünitelerini karşılaştırınız. Manyetik ortamda veri okuma-yazma mantığını basitçe anlatınız. Veri kapasiteleri hakkında bilgi veriniz. Hdd ve Fdd farklarnı ve benzerliklerini anlatınız. IDE, Sata, e-Sata bağlantı farkları nelerdir? SSD teknolojisini araştırınız. SSD çalışma mantığını açıklayınız. SSD-HDD kombo cihazlar hakkında bilgi veriniz.

9 BTP 106 Bilgisayar Donanımı 6. Grup (12.04.2016)
CD-DVD-BluRay, USB Bellekler, SD-MMC kartlar CD-DVD-BluRay teknolojilerinde veri okuma-yazma mantığını anlatınız. Kapasite farklarını ve sebeplerini anlatınız. USB Belleklerde kullanılan veri okuma-yazma mantığını anlatınız. Eeprom çiplerle memory kartların benzerliklerini ve farklılıklarını anlatınız. Anakart üzeri bağlantı türlerini anlatınız. Sürücülerde önbellek kullanımının sebeplerini anlatınız.

10 BTP 106 Bilgisayar Donanımı 7. Grup (19.04.2016)
Ekran Kartı Ekran kartının işleyişini anlatınız. Ekran kartı yongası-işlemcisi (GPU) ne işe yaramaktadır? Ekran kartı üzerinde RAM neden bulunur? Anakart bağlantısında kullanılan farklı veri yollarına neden ihtiyaç duyuyoruz ve aralarındaki farklar nelerdir? AGP, PCI-Express 4x , 8x farkları nelerdir? Yerleşik ve ayrı ekran kartlarının farkları nelerdir? Yenileme oranı, çözünürlük, piksel kavramlarını açıklayınız.

11 BTP 106 Bilgisayar Donanımı 8. Grup (26.04.2016)
Monitör, Projektör, Ses Kartı, Hoparlör Sistemi Monitör nasıl çalışır? CRT-TFT LCD ve LED monitörlerin farkları nelerdir? Çözünürlük, tazeleme oranı ve kontrast oranı nedir? High Definition çözünürlük ne demektir? VGA, DVI, HDMI bağlantı noktalarının farkları nelerdir? Projektör Cihazlarının monitörden farkı nedir? DLP ve LED projektör cihazlarının farkları nelerdir? Ses kartı çalışma prensiplerini açıklayınız. Hoparlör sistemlerindeki 2+1 , 3+1 , 5+1 , 6+1 … mantığı neye göre değişir. Dolby Digital nedir, ne için kullanılır?

12 BTP 106 Bilgisayar Donanımı 9. Grup (03.05.2016)
Klavye, Mouse, Kasa, Yazıcı, Tarayıcı Klavye-Mouse ile İşlemci haberleşme esasları nedir? Seri, PS/2 ya da USB bağlantı arasındaki farklar nelerdir? F-Q klavye farklılıkları nelerdir? Ne amaçla F klavye yaratılmıştır? Optik mouse nasıl çalışır? Nokta Vuruşlu, Mürekkep Püskürtme ve Lazer yazıcı farkları ve çalışma prensipleri nelerdir? LPT ya da USB bağlantı noktaları neyi değiştirir? Hız değişimi var mıdır? Tarayıcı çalışma prensibi nedir? Çözünürlük (dpi) ne işe yarar?

13 BTP 106 Bilgisayar Donanımı 10. Grup (10.05.2016)
Çevirmeli Modem, ADSL Modem, Kablolu ve Kablosuz Ethernet Kartları ve Ağ Güvenliği Çevirmeli bağlantı nasıl çalışır(dial-up)? Çevirmeli bağlantıdaki veri akış hızı nedir? ADSL teknolojisi ile ne değişmiştir? ADSL hızı neye göre belirlenir İnternet teknolojisi ve kullanılan cihazlar nelerdir? Yönlendirici (Router) nedir, ne için kullanılır? DNS nedir ve ne için kullanılır? Ethernet kartı ne için kullanılır? Ethernet kartı ile işlemci nasıl haberleşir? MAC Adresi nedir, kaç bittir ve ne için kullanılır? Hub (Göbek) ve Switch (Anahtar) cihazlar nedir, nerelerde kullanılır? Kablolu ya da kablosuz bağlantının farkları nelerdir? Kablolu ağ güvenliği için neler yapılmalıdır? Kablosuz ağ güvenliği için neler yapılmalıdır? WEP , WPA ve WPA2 nedir, ne için kullanılır?


"BTP 106 Bilgisayar Donanımı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları