">

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BSM447 – MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRME Öğr. Gör. Nevzat TAŞBAŞI 6. Hafta.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BSM447 – MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRME Öğr. Gör. Nevzat TAŞBAŞI 6. Hafta."— Sunum transkripti:

1 BSM447 – MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRME Öğr. Gör. Nevzat TAŞBAŞI 6. Hafta

2 Radyo Buton Birden çok seçenekten birinin seçilmesi için kullanılan bileşenlen RadioButton dur. RadioButtonlar bir RadioGroup içerisinde tanımlanarak kullanılırlar. Projeye radyo buton eklemek için görsel tasarım penceresinden RadioButton sürüklenerek tasarım ekranına bırakılır.

3 Radyo Buton Ya da xml editöründe RadioButton etiketi kullanılır.

4 Radyo Buton Radiobuttonun seçilip seçilmediği isChecked metodu ile gelen değer kontrol edilir. if (kadin.isChecked()) ik=Math. round ((b-100)*0.8+(y/10));

5 Seçim Kutusu Seçim kutusu İki seçenekten birinin olma durumunun kontrol edildiği yapılarda kullanılan bileşenlerden biridir. CheckBox’ın seçili olup olmadığını kontrol etmek isChecked metodu kullanışır. Projeye Seçim kutusu eklemek için görsel tasarım penceresinden CheckBox sürüklenerek tasarım ekranına bırakılır.

6 Seçim Kutusu Ya da xml editöründe CheckBox etiketi kullanılır.

7 Listeme Bileşenleri Projemiz içerisinde dizi elemanlarını veya gruplanmış verileri göstermek amacıyla kullanılan listeme bileşenleri kullanılır. Listemele işlemi listeye kayıt ekleme, seçilen elemanın değerini öğrenme v.b. işlemleri gerçekleştiren yapıları bünyesinde barındırmaktadır. Android uygulamalarında kullanabileceğimiz listeme bileşenlerinden bazıları ListView, GridView, Spinner dır. Listeleme bileşenleri içerisinde göstereceği bileşenleri adapter denen yapıları kullanarak gösterir.

8 ListView Verileri tek satır içerisinde satırlar şeklinde listeleyerek göstermek amacıyla kullanılan bir bileşendir. Projeye ListView eklemek için görsel tasarım penceresinden ListView sürüklenerek tasarım ekranına bırakılır.

9 ListView Ya da xml editöründe ListView etiketi kullanılır.

10 ListView Liste içerisinde listelenecek değerler bir dizi elemanından alınabilir. String[] cinsiyet={"Kadın","Erkek"};

11 ListView Listenecek değerleri barındıran yapının bir adaptere atanması gerekmektedir. Adapter tanımlamak için Array adapter kullanılabilir. ArrayAdapter adapter_adı=new ArrayAdapter (aktivity_adı,layout_adı, );

12 ListView simple_list_item_1 //Tek elemanlı liste simple_list_item_2 //İki elemanlı liste simple_list_item_checked //checkbox içeren liste simple_item_single_choice //tek bir seçim imkanı tanıyan liste simple_list_item_multiple_choice //birden fazla seçim imkanı tanıyan liste [1]

13 ListView Listede yer alan herhangi bir satıra tıklandığında çalıştırıldığında çalışan bir olay eklemek için setOnItemClickListener metodu oluşturuyoruz. Oluşturulan bu metodun içerisinde onItemClick metodu tanımlanır.

14 ListView Listenin_adı.setOnItemClickListener( new OnItemClickListener() { @Override public void onItemClick(AdapterView arg0, View arg1, int indis, long arg3) { çalışacak kodlar } }); seçilen liste elemanı onItemClick metodunda tanımlanan parametre ile öğrenilir.

15 GridView Verileri satır ve sütunlar içerisinde hücrelerde, satır sütun olacak şekilde listeleyerek göstermek amacıyla kullanılan bir bileşendir. Listede yer alan herhangi bir satıra tıklandığında çalıştırıldığında çalışan bir olay eklemek için setOnItemClickListener metodu oluşturuyoruz. Oluşturulan bu metodun içerisinde onItemClick metodu tanımlanır.

16 GridView Listenin_adı.setOnItemClickListener( new OnItemClickListener() { @Override public void onItemClick(AdapterView arg0, View arg1, int indis, long arg3) { çalışacak kodlar } }); seçilen liste elemanı onItemClick metodunda tanımlanan parametre ile öğrenilir.

17 Kaynaklar [1] http://www.ahmetcebisli.net/2011/07/android-listview/http://www.ahmetcebisli.net/2011/07/android-listview/


"BSM447 – MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRME Öğr. Gör. Nevzat TAŞBAŞI 6. Hafta." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları