Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Yakutiye Medresesi Medrese taçkapısında bulunan kitabeye göre, İlhanlılar zamanında Gazanhan ve Bolugan Hatun adına, Cemaleddin Hoca Yakut Gazani.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Yakutiye Medresesi Medrese taçkapısında bulunan kitabeye göre, İlhanlılar zamanında Gazanhan ve Bolugan Hatun adına, Cemaleddin Hoca Yakut Gazani."— Sunum transkripti:

1

2

3

4

5

6

7 Yakutiye Medresesi Medrese taçkapısında bulunan kitabeye göre, İlhanlılar zamanında Gazanhan ve Bolugan Hatun adına, Cemaleddin Hoca Yakut Gazani tarafından Hicri 710 (Miladi 1310) yılında yaptırılmıştır. Türkler'in Anadolu'ya gelişlerinden hemen sonra başlayan Anadolu'yu eserlerle donatma çabası tüm tarihi olaylara rağmen devam etmiş ve Selçuklu Dönemi geleneksel mimarî tarzı Yakutiye Medresesinde de sürdürülmüştür. Yapı dört eyvanlı (eyvan: üç tarafı ve üstü kapalı, bir tarafı bütün genişliği ile bir avluya ya da diğer bir mekana açılan yapı birimi) kapalı avlulu bir medresedir. Eyvanlar arasında hücreler yer almaktadır. Batı eyvanı iki katlı inşa edilmiştir. Güney eyvanı mescittir. Doğu eyvanın bitiminde kümbet yer almaktadır. Medresenin taçkapısı ve iki köşesindeki minareleriyle kurulan denge, yapının bütününde de cepheye karşılık kümbet yerleştirilerek sağlanmıştır. Bu da mimarlığın Selçuklu Döneminde bilimsel metotlarla yapıldığını göstermesi bakımından önemlidir. Gerek taçkapısındaki ve hücre kapılarındaki süslemeler, gerekse minaredeki çini süslemeler o dönemde, sanatta gelinen noktayı göstermektedir.

8


"Yakutiye Medresesi Medrese taçkapısında bulunan kitabeye göre, İlhanlılar zamanında Gazanhan ve Bolugan Hatun adına, Cemaleddin Hoca Yakut Gazani." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları