Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Okullarda Rehberlik Hizmetleri

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Okullarda Rehberlik Hizmetleri"— Sunum transkripti:

1 Okullarda Rehberlik Hizmetleri
AGİT IŞIK PSİKOLOJİK DANIŞMAN

2

3

4 İNSAN VE DÜNYA Adam, bir haftanın yorgunluğundan sonra pazar sabahı kalktığında bütün haftanın yorgunluğunu çıkarmak için eline gazetesini aldı ve bütün gün miskinlik yapıp evde oturacağını düşündü. Tam bunları düşünürken oğlu koşarak geldi ve sinemaya ne zaman gideceklerini sordu. Baba oğluna söz vermişti, bu hafta sonu sinemaya götürecekti ama hiç dışarıya çıkmak istemediğinden bir bahane uydurması gerekiyordu. Sonra gazetenin promosyon olarak dağıttığı dünya haritası gözüne ilişti. Önce dünya haritasını küçük parçalara ayırdı ve oğluna “Eğer bu haritayı düzeltebilirsen seni sinemaya götüreceğim” dedi, sonra düşündü:

5 “İNSANI DÜZELTTİĞİM ZAMAN DÜNYA KENDİLİĞİNDEN DÜZELMİŞTİ.”
“Oh be! Kurtuldum. En iyi coğrafya profesörünü bile getirsen bu haritayı akşama kadar düzeltemez.” Aradan on dakika geçtikten sonra, oğlu babasının yanına koşarak geldi ve “Baba haritayı düzelttim, artık sinemaya gidebiliriz.” dedi. Adam önce inanamadı ve görmek istedi. Gördüğünde de hala hayretler içindeydi ve bunu nasıl yaptığını sordu. Çocuk şu cevabı verdi: -Bana verdiğin haritanın arkasında bir insan resmi vardı. “İNSANI DÜZELTTİĞİM ZAMAN DÜNYA KENDİLİĞİNDEN DÜZELMİŞTİ.”

6 OKUL REHBERLİK SERVİSİ
NEDİR? NE İÇİN VARDIR?

7 ÖĞRENCİ KİŞİLİK HİZMETLERİ
Öğrenci Kayıt, Kabul ve Devam Hizmetleri Yurt, Yatılılık, Kredi ve Burs Hizmetleri Öğrenci Sağlık Hizmetleri Özel Eğitim ve Yetiştirme Hizmetleri Sosyal Çalışma ve Yardım Hizmetleri Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri

8

9 REHBERLİK BİREYE YARDIM ETME İŞİDİR.

10 REHBERLİK BİR SÜREÇTİR.

11 REHBERLİK HİZMETLERİNİN MERKEZİNDE BİREY VARDIR.

12 REHBERLİK BİLİMSEL BİR YARDIMDIR.

13 REHBERLİĞİN ESASI BİREYİN KENDİNİ GERÇEKLEŞTİRMESİNE YARDIM ETMEKTİR.

14 KENDİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK;
Kim olduğunu, neler yapabileceğini, neler yapması gerektiğini bilmektir. Ahlaki değerleri benimsemek, insanlara ve kendine saygı duymaktır. Zamanı iyi kullanmak, değişime ve gelişime daima açık olmaktır. Çevresiyle iyi iletişim kurabilmektir. Olumlu ve olumsuz özelliklerini iyi bilmektir. “BEN” anlayışından çok; “BİZ” anlayışına sahip olmaktır…

15 KENDİNİZİN FARKINA VARIN!!!

16

17

18 Bir kimsenin kendi yaşamında karşılaştığı kişisel sorunlar hiçbir dersin konusu değildir. Bu “Rehberlik ve Psikolojik Danışma” adı verilen servislerin işidir.   Rehberlik hizmetleri birinci derecede, bireylerin “karar verme” sorunlarına yardımcı olmaktır.

19             Rehberliğin en önemli işlevlerinden biri bireyin kendisi ve çevresi hakkında edindiği bilgileri özümlemesine ve doğru, sağlıklı tercihler yapabilen bir kişi olmasına yardımcı olmaktır. Bu da “Psikolojik Danışma” adı verilen bireysel ya da grupla yürütülen özel bir etkileşim yöntemi ile gerçekleştirilen bir hizmettir.

20 İnsan kendini geliştirme çabasını sürdürürken önemli ya da önemsiz farkında olmadan bir takım tercihler yapmakta, kararlar almaktadır. Kişilerin karar verirken daha çok bilinçli ve daha az gelişigüzel davranmasına,dış baskılardan ve iç çatışmalardan arınık olmasına yardımcı olmak rehberliğin en önemli amaçlarındandır.

21 REHBERLİK SERVİSLERİ:
            Bir rehberlik örgütünde bulunan başlıca servis birimleri şunlardır:   BİREYİ ( ÖĞRENCİYİ) TANIMA   BİLGİ VERME   PSİKOLOJİK DANIŞMA

22 rehberlik nedir ne değildir?

23

24 REHBERLİK NE DEĞİLDİR? Rehberlik ve psikolojik danışma, ‘her derde deva’ bir hizmet değil, sınırlılıkları olan bir hizmetler bütünüdür.

25 REHBERLİK NE DEĞİLDİR? Psikolojik danışma ve rehberlik yardımı bireye tek yönlü olarak doğrudan yapılan bir yardım değildir.

26 REHBERLİK NE DEĞİLDİR? Psikolojik danışma ve rehberliğin temelinde bireye acımak, onu kayırmak, her sıkıntıya düştüğünde bireye kanat germek gibi bir anlayış yoktur.

27 REHBERLİK NE DEĞİLDİR? Psikolojik danışma ve rehberlik bireyin sadece duygusal yanı ile ilgilenmez.

28 REHBERLİK NE DEĞİLDİR? Psikolojik danışma ve rehberlik bu yardımı alan birey bakımından akademik bir öğrenme konusu ya da ders değildir.

29 REHBERLİK NE DEĞİLDİR? Psikolojik danışma ve rehberlik bir disiplin görevi değildir; rehberlik yargılamaz ve ceza vermez.

30 REHBERLİK NE DEĞİLDİR? Psikolojik danışma ve rehberlikte kullanılan bütün yöntemler ve teknikler amaç değil, sadece araçtır.

31 REHBERLİK NE DEĞİLDİR? Psikolojik danışma ve rehberlik her türlü problemi hemen çözebilecek sihirli bir güce sahip değildir.

32 REHBERLİĞİN ORTAYA ÇIKMASINI GEREKTİREN GELİSMELER:
            Meslek seçiminin zorlaşması Bireysel farklılıkların eğitimde dikkate alınmasının zorunluluğu İlerici eğitim anlayışının benimsenmesi Demokratik toplumlarda bireylere tanınan seçme özgürlüğü Demokratik yaşamın karar verme gücüne sahip bireyler gerektirmesi Eğitimde bireyin duygusal yönüne verilen önemin artması Akıl sağlığına verilen önemin artması

33 REHBERLİĞİN DAYANDIĞI İLKELER :
            Rehberlik hizmetlerinin yürütülmesinde göz önünde bulundurulması gereken bazı ilkeler vardır.             Bunlar;     Her birey seçme özgürlüğüne sahiptir.     İnsan, saygıya değer bir varlıktır.     Rehberlik hizmetlerinden yararlanmak isteğe bağlıdır.     Rehberlik hayat boyu yararlanılabilecek bir hizmettir.     Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinde gizlilik esastır.     Rehberlik tüm öğrencilere açık bir hizmettir.     Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri eğitimin ayrılmaz bir parçasıdır.     Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinde bireysel farklara saygı esastır.     Rehberlik ve psikolojik danışma hem bireye hem de topluma karşı sorumludur.      Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri ilgililerin işbirliği ile yürütülmelidir.

34 Psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinin önemi, amacında gizlidir.

35

36 PSİKOLOJİK DANIŞMA ve REHBERLİK HİZMETLERİNİN AMAÇLARI
Öğrencilerin olumlu ve olumsuz özelliklerini fark etmelerine, olumsuz özelliklerini değiştirebilme becerisini kazanmalarına, değiştiremeyeceklerini kabul edebilmelerine ve olumlu yanlarını sürekli geliştirebilmelerine; Öğrencilerin, kendi kendilerine yetebilecek bireyler haline gelmelerine;

37 Sorunlarını çözebilme ve uyum becerisi kazanmalarına;
Bilgi, beceri ve yeteneklerini geliştirebilmelerine; Gerçekçi, dengeli, mutlu ve üreten bireyler haline gelmelerine; İlgi ve yetenekleri doğrultusunda gelecekleri ile ilgili gerçekçi kararlar alabilen bireyler haline gelmelerine;

38 Kendileriyle ve çevreleriyle kuracakları iletişimde, onlara gerekli olacak iletişim donanımlarını sağlamada; Duygularını tanımalarına, ifade edebilmelerine, olumlu ve olumsuz duygularını ayırt edebilmelerine özellikle de olumsuz duygularını ifade edebilmelerine …vs yardımcı olabilmektir.

39 Rehberlik hizmetlerinin amaçlarına ulaşabilmesi için TAKIM ÇALIŞMASINA ihtiyaç vardır. Çünkü; rehberlik hizmetlerinin başarısı; öğrenci, okul ve çevre üçgenindeki iletişimin ve işbirliğinin ne kadar sağlıklı kurulabildiğine bağlıdır..

40

41

42

43


"Okullarda Rehberlik Hizmetleri" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları