Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

2013-2014 Türkçe Yaz Tatili Ödevleri 8-A.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "2013-2014 Türkçe Yaz Tatili Ödevleri 8-A."— Sunum transkripti:

1 Türkçe Yaz Tatili Ödevleri 8-A

2 Sevgili Öğrencilerim Yoğun bir çalışma sonrasında İyi bir tatili hakkettiğinize inanıyorum. Yine de tatilinizde Kitap okumayı ve konu tekrarları yapmayı sakın unutmayınız. Verdiğim ödevi a-4 kağıdına düzenli bir şekilde hazırlayıp dosya biçimine getirerek tatil dönüşü sunmanızı istiyorum. Sizleri seviyorum.  İyi Tatiller. Gülşah ÇETİNKAYA Türkçe Öğretmeni

3 Tatil başlangıcıyla birlikte, tatil bitimine kadar bir günlük oluşturunuz .

4 Tatilinizde yaşadığınız ya da tanık olduğunuz bir anınızı kompozisyon kurallarını da göz önüne alarak yazınız.

5 Tatil boyunca okuyacağınız kitaplardan bir tanesini tanıtınız
Tatil boyunca okuyacağınız kitaplardan bir tanesini tanıtınız. *Kitabın adı *Kitabın yazarı * Kitabın konusu *Konunun geçtiği yer ve zaman *Konuda yer alan kahramanlar *Eser hakkındaki düşünceleriniz.

6 İNSAN VE DÜNYA  * Adam,bir haftanın yorgunluğundan sonra Pazar sabahı kalktığında bütün haftanın yorgunluğunu çıkarmak için eline gazetesini aldı ve bütün gün miskinlik yapıp evde oturacağını düşündü.  *Tam bunları düşünürken oğlu koşarak geldi ve sinemaya ne zaman gideceklerini sordu. Baba oğluna söz vermişti bu hafta sonu sinemaya götürecekti ama hiç dışarıya çıkmak istemediğinden bir bahane uydurması gerekiyordu. * Sonra gazetenin promosyon olarak dağıttığı dünya haritası gözüne ilişti. Önce dünya haritasını küçük parçalara ayırdı ve oğluna eğer bu haritayı düzeltebilirsen seni sinemaya götüreceğim dedi sonra düşündü:  -Ohh be kurtuldum en iyi coğrafya profesörünü bile getirsen bu haritayı akşama kadar düzeltemez.         * Aradan on dakika geçtikten sonra oğlu babasının yanına koşarak geldi ve “baba haritayı düzelttim,artık sinemaya gidebiliriz”dedi. *Adam önce inanamadı ve görmek istedi. Gördüğünde de hala hayretler içindeydi ve bunu nasıl yaptığını sordu. Çocuk şu cevabı verdi:  - Bana verdiğin haritanın arkasında bir insan vardı.   İNSANI DÜZELTTİĞİM ZAMAN DÜNYA KENDİLİĞİNDEN DÜZELMİŞTİ.  

7 (*)işaretli ilk üç paragraftaki eylemsileri bulunuz ve çeşitlerini inceleyerek gösteriniz.

8 Metindeki ilk beş cümleyi yazınız ve çatısı bakımından inceleyiniz.

9 Metnin ilk üç paragrafındaki cümlelerin öğelerini inceleyiniz

10 Metinde yer alan ilk üç paragraf cümlelerini;eylemleri yüklemine,yüklemin yerine,anlamına ve yapısına inceleyiniz.

11 İyi Tatiller.....


"2013-2014 Türkçe Yaz Tatili Ödevleri 8-A." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları