Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDENİN ÖLÇÜLEBİLİR ÖZELLİKLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDENİN ÖLÇÜLEBİLİR ÖZELLİKLERİ"— Sunum transkripti:

1 MADDENİN ÖLÇÜLEBİLİR ÖZELLİKLERİ

2 A) KÜTLE Değişmeyen madde miktarıdır.Eşit kollu terazi veya elektronik terazi ile ölçülür. Kütle birimi gram(g) ve kilogram (kg) dır.

3 B) HACİM Her maddenin kendisine ait bir hacmi vardır. Hacim V ile gösterilir. Katı ve sıvıların belirli bir hacimleri vardır. Sıvıların hacmi, dereceli kaplarla ölçülür. Katıların hacmi ise içinde hiç çözünmediği bir sıvı bulunan dereceli kaba atıldığında taşırdığı sıvının hacmi ile ölçülür. Gazların belirli bir hacmi yoktur. Bulunduğu kabın hacmi aynı zamanda gazın hacmidir.

4 KATILARIN KÜTLELERİNİN ÖLÇÜLMESİ
Eşit kollu terazinin bir kefesine tartılacak madde,diğer kefesine ise ağırlıklar konularak kütle ölçülür. Küçük kütleli maddelerin kütlesi ölçülürken gram büyük kütleler için kilogram kullanılır.Her maddenin bir kütlesi vardır.Bu yüzden kütle maddeler için ortak özelliklerdendir.

5 SIVI ve GAZLARIN KÜTLELERİNİN ÖLÇÜLMESİ
Dara= Boş kabın ağırlığıdır. Net= Dolu bir kaptaki sıvı ya da gazın ağırlığıdır. Brüt= Net+Dara Sıvının ya da gazın kütlesi : Net=Brüt-Dara

6 SIVILARIN HACMİNİN ÖLÇÜLMESİ
Dereceli silindir yardımıyla ölçülür.Sıvıların hacimleri litre(L) olarak ifade edilir. 1 LİTRE= 1000 MİLİLİTRE

7 KATILARIN HACMİNİN ÖLÇÜLMESİ
Katıların hacmi ölçülürken taşırma kaplarından ya da dereceli silindirlerden Bir kaba ağzına kadar su konur ve cisim içine atılır. Cismin taşırdığı suyun hacmi cismin hacmine eşittir.Kum,çakıl taşı gibi katılar için dereceli silindirin içine bir miktar su konur ve hacmi ölçülür.Daha sonra içine kum atılır,dereceli kaptaki su seviyesi yükselir.Son durum ölçülür.Son ölçümden ilk ölçüm çıkarılır. Aradaki fark dereceli silindirin içine attığımız kumun hacmini verir.

8 GAZLARIN HACMİNİN ÖLÇÜLMESİ
Gazların belli bir hacmi yoktur. Kondukları kabın tamamını doldurur.

9 SICAKLIK * Maddelerin sahip olduğu sıcaklık da kütle ve hacim gibi ölçülebilir. * Maddelerin sıcaklığını ölçen araçlara termometre (sıcaklık ölçer) denir. * Bu bölmelemede 0 ºC buzun erime sıcaklığını,100ºC ise suyun kaynama noktasını gösterir.Aradaki 100 bölmenin her biri 1 celcius (selsiyus) derecesine (ºC) eşittir. * Bir madde ısındıkça Sıçaklığı artar.


"MADDENİN ÖLÇÜLEBİLİR ÖZELLİKLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları