Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDENİN ÖLÇÜLEBİLİR ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDENİN ÖLÇÜLEBİLİR ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji."— Sunum transkripti:

1 MADDENİN ÖLÇÜLEBİLİR ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji

2 FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ 4.SINIF DERS SUNUSU Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji

3 Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji Ünitemiz: Maddeyi Tanıyalım Konu: Maddenin Ölçülebilir Özellikleri

4 Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji MADDENİN ÖLÇÜLEBİLİR ÖZELLİKLERİ Kütle Maddeleri sahip olduğu özelliklerden biri de miktarlarıdır.Her maddenin belirli bir miktarı vardır. Maddenin miktarı kütle olarak adlandırılır. Alışveriş yaparken meyve, sebze gibi yiyecekleri miktarlarına yani kütlelerine göre alırız.

5 Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji MADDENİN ÖLÇÜLEBİLİR ÖZELLİKLERİ Kütle Kütle ölçüsü birimi olarak bazı maddeler için kilogram, bazı maddeler için gram birimi kullanılmaktadır. Örneğin, 1 kilogram domates, 300 gram pul biber deriz.

6 Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji MADDENİN ÖLÇÜLEBİLİR ÖZELLİKLERİ Kilogram, gramın bin katına eşittir. Kilogram “kg”, gram “g” sembolüyle gösterilir. Bu eşitlik şöyledir: 1kg=1000g Bu eşitliğe göre 2000 gram domatesin 2 kilograma eşit olduğunu söyleyebiliriz.

7 Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji MADDENİN ÖLÇÜLEBİLİR ÖZELLİKLERİ Kütleyi tartı aletlerinde ölçerek tespit ederiz. Eşit kollu terazi, elektronik terazi, baskül gibi aletler kütle ölçmek için kullanılır. Elektronik terazilerde ve basküllerde kütlesi ölçülecek madde bunların üzerine konur.

8 Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji MADDENİN ÖLÇÜLEBİLİR ÖZELLİKLERİ Eşit kollu terazide durum farklıdır. Eşit kollu terazide kefenin birine kütle ölçülecek madde diğer kefeye ise kütlesi bilinen birim kütleler konur.Terazinin kolları dengeye geldiğinde tartılan maddenin kütlesi ölçülmüş olur.

9 Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji MADDENİN ÖLÇÜLEBİLİR ÖZELLİKLERİ Hacim Maddelerin kapladıkları yer onların sahip olduğu bir diğer özelliktir. Eşyalarımız ve malzemelerimiz belirli bir yer kaplar. Örneğin, eve koltuk, dolap gibi eşyalar aldığımızda odaya sığıp sığmayacağını düşünürüz.

10 Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji MADDENİN ÖLÇÜLEBİLİR ÖZELLİKLERİ Maddelerin kapladıkları yer hacim olarak adlandırılır. Madde hangi halde olursa olsun büyük veya küçük bir hacmi vardır.

11 Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji MADDENİN ÖLÇÜLEBİLİR ÖZELLİKLERİ Sıvılar konuldukları kabın şeklini aldıkları için ölçümü kapta kapladıkları yere göre yapabiliriz. Günlük hayatta sıvı maddelerin hacimlerini ölçmek için dereceli kaplar kullanılır. Hacim birimleri litre ve mililitre ile ifade edilir. Litre “L”, mililitre “mL” sembolleri ile gösterilir.


"MADDENİN ÖLÇÜLEBİLİR ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları