Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İKİ SIVININ KÜTLE/HACİM ORANININ KARŞILAŞTIRILMASI DENEYİN AMACI  Farklı sıvıların kütle/hacim oranının karşılaştırılması.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İKİ SIVININ KÜTLE/HACİM ORANININ KARŞILAŞTIRILMASI DENEYİN AMACI  Farklı sıvıların kütle/hacim oranının karşılaştırılması."— Sunum transkripti:

1 İKİ SIVININ KÜTLE/HACİM ORANININ KARŞILAŞTIRILMASI DENEYİN AMACI  Farklı sıvıların kütle/hacim oranının karşılaştırılması

2 ARAÇ VE GEREÇLER  Eşit kollu terazi  Tartım takımı  Dereceli silindir (2 adet)  Etil alkol  Su

3 DENEYİN YAPILIŞI  Kuru, temiz ve özdeş dereceli silindirler tartılarak kütleleri tabloya kaydedilir.

4 DENEYİN YAPILIŞI  Dereceli silindirlerden birine bir miktar çeşme suyu, diğerine de aynı miktar etil alkol konur. Hacimler (Vsıvı) tabloya kaydedilir.  İçi dolu dereceli silindirler ayrı ayrı, tekrar tartılır. Tartım (mdara+msıvı) tabloya eklenir.

5 DENEYİN YAPILIŞI  Çeşme suyu ve etil alkolün kütlesi, dereceli silindirlerin darası çıkarılarak bulunur. Kütleler (msıvı) tabloya kaydedilir.  Çeşme suyu ve etil alkolün kütle/hacim oranları (dsıvı) bulunarak tabloya kaydedilir.

6 TABLO SIVININ ADI ÇEŞME SUYU ETİL ALKOL  Sıvıların kütlesinin, hacminin ve hesaplanacak öz kütlesinin yazılacağı tablo

7 DENEY SONU DEĞERLENDİRME SORULARI 1.Sıvıların kütleleri eşit midir? 2.Sıvıların öz kütlelerine bakarak bu sıvıların aynı sıvı olduğunu söyleyebilir misiniz? 3.Öz kütle sıvılar için ayırt edici bir özellik midir?

8 SONUÇ  Aynı hacimde iki sıvı almamıza rağmen sıvıların kütlelerini farklı tarttık ve sıvıların farklı öz kütlelere sahip olduğunu hesapladık. Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki öz kütle ayırt edici bir özelliktir.


"İKİ SIVININ KÜTLE/HACİM ORANININ KARŞILAŞTIRILMASI DENEYİN AMACI  Farklı sıvıların kütle/hacim oranının karşılaştırılması." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları