Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GRİP Adıyaman Halk Sağlığı Müdürlüğü

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GRİP Adıyaman Halk Sağlığı Müdürlüğü"— Sunum transkripti:

1 GRİP Adıyaman Halk Sağlığı Müdürlüğü
Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol Programları Şubesi

2 GRİP Hastalık etkeni bir virüstür.
Yüksek ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, halsizlik, yaygın vücut ağrısı belirtileri ile seyreder. Genellikle sonbahar sonu, kış ve ilkbaharın ilk aylarında görülür.

3 GRİP Mevsimsel Grip; Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre her yıl yaklaşık kişinin ölümüne yol açmaktadır. Ölümler dışında iş gücü kaybı, üretim kaybı, çeşitli komplikasyonlar, ilaç kullanımı, hastane yatışı vb. birçok alanda olumsuz etkiye sebep olmaktadır.

4 GRİP Çok sayıda virüs alt tipi mevcuttur.
İnsanlarda, kanatlılarda ve memeli hayvanlarda farklı virüs tipleri hastalığa yol açmaktadır.

5 GRİP Hayvan ve insan grip virüsleri aynı canlıda buluştuklarında genetik materyal alışverişi yapabilmektedirler. Bu şekilde yeni virüs alt tipleri ortaya çıkabilmektedir (16 H ve 9 N antijeninin kombinasyonu).

6 PANDEMİ VİRÜSÜ’NÜN OLUŞUMU
Yeni grip virüsü alt tipleri, hem bazı hayvanlarda hem de insanlarda hastalık yapma potansiyeline sahip olduklarında pandemi riski ortaya çıkabilmektedir. PANDEMİ : Bir salgının kıtalararası olacak şekilde görülmesidir.Tüm dünya ülkeleri etkilenebilmektedir. Genellikle her yılda bir grip pandemisi yaşanmaktadır.

7 Pandemik İnfluenza: Tarihçe
1968 Hong Kong gribi H3N2 1957 Asya gribi H2N2 1933 İnfluenza virüsünün izole edilmesi 1918 İspanyol gribi H1N1 1889 & 1891 H3N8 pandemisi INFLUENZA: a devastating disease - The highly contagious, acute respiratory illness known as influenza occurs in epidemics and appears to have afflicted humans worldwide since ancient times. - One such influenza-like epidemic was recorded by Hippocrates in 412 B.C., and numerous episodes were described in the middle ages. Those of 1781 and 1830 appeared to have spread accross Russia from Asia. - While influenza has killed untold millions throughout centuries, the pandemic was particularly severe. "Spanish Influenza", as it was called, killed between 20 and 40 million people worldwide. - The first human influenza A virus was isolated in 1933. - Since 1933, there has been three pandemics which also killed millions of people. In between these pandemics which occur every 10 to 40 years epidemics occur every year. The global impact of those smaller epidemics is as high as a pandemic and makes prevention worthwhile. Influenza is one of the major infectious diseases ! [2] [3] Complementary information: The word influenza comes from the latin influentia or "influence", as it was once widely believed that epidemics resulted from adverse astrological alignments or other occult influences. The first human influenza A virus was isolated in 1933 by Wilson Smith, Sir Christopher Andrew and P. O. Laidlow of the National Institute for Medical Research in London, England. Influenza B virus by Francis in 1939 and Influenza C virus in 1950 by Taylor. "Spanish influenza": all the armies in Europe were hit hard by this outbreak; in fact, 80% of the U.S. Army's war deaths were due to influenza. A massive epidemic of worldwide distribution is called pandemic. Since 1933, there were in 1957 the "Asian flu" and in 1968 the "Hong Kong flu". These two pandemics also killed a million people. In 1977 the "Russian flu" was less severe. İnfluenza benzeri epidemilerin bildirilmesi Resmi rakamlara göre; 1918 salgınında 50 milyon, 1957 salgınında 1 milyon 1968 salgınında 800 bin kişi ölmüştür. Hippocrates 412 (MÖ) 5 7 7

8 8

9 9

10 Domuz gribinin (İnfluenza A /H1N1) yapısı
Meksika’dan başlayıp tüm dünyaya yayılım eğilimi gösteren Domuz Gribi (İnfluenza A H1N1) virüsü; Kuzey Amerika Domuz Gribi Avrupa/Asya Domuz Gribi Kuş Gribi İnsan Gribi virüslerine ait genetik yapı içermektedir.

11 Farklı Türler Farklı Grip Virüs Tiplerine Kaynaklık Yapar
İNSANLARA BULAŞMA

12 İnfluenza Vaka tanımı Klinik tanımlama:
Kişide başka bir nedenle açıklanamayan; ani başlangıçlı ateş (>38C) ve öksürük ve/veya boğaz ağrısı ile karakterize hastalık Laboratuvar tanı kriterleri: Nazofaringeal sürüntü veya aspirasyon örneğinden influenza virüs izolasyonu veya viral antijenin gösterilmesi Vaka sınıflaması: Olası Vaka: Klinik tanımlama ile uyumlu vaka Kesin Vaka: Laboratuvar kriterleri ile doğrulanmış olası vaka

13 Bulaşma Yoluna Ait Varsayım
Pandemik influenza bulaşma yolu Mevsimsel influenza bulaşma yolu Damlacık veya direk temas Küçük partiküller veya hava yolu Her iki yol ile Damlacık/ yakın temas Hava yolu

14 İnkübasyon Periyodu İçin Varsayımlar
Pandemik influenzanın özellikleri Mevsimsel influenzanın özellikleri İnkübasyon süresi: 1-3 gün Latent periyot: 0.5 – 2 gün Bulaştırıcılık süresi : ~ 5 gün pandemic influenzanın özellikleri Mevsimsel influenzanın özellikleri Basit çoğalabilme katsayısı* (R0): 1.4 – 2.5 26 April 2017

15 Domuz Gribi Vakalarının Dünyadaki Seyri

16

17 DSÖ’nün 11.05.2009 tarihindeki son duyurusuna göre vaka sayısı 4694,
ölüm 53, vakaların görüldüğü ülke sayısı 30 olarak açıklanmıştır.

18 BİR GRİP PANDEMİSİNİN SONUÇLARI
İnsan kaybının yanı sıra, pandemilerde çok büyük sosyal ve ekonomik yıkımlar da olmaktadır. 2003 yılında SARS hastalığı bir pandemi karakteri göstermediği halde hastalığın sosyal ve ekonomik sonuçları tıbbi sonuçlarından daha olumsuz olmuştur. 29 ülkede 8096 kişi etkilenmiş, 774 kişi ölmüş, ancak Güneydoğu Asya ülkeleri bu süreçte yıllık GSYH’larının %0.5’ini kaybetmişlerdir.

19 BİR GRİP PANDEMİSİNİN SONUÇLARI
Dünya Bankası bir pandemide, yıllık ekonomik kaybın dünya toplam GSYH’sının %2’si kadar olabileceğini tahmin etmektedir. (yaklaşık 800 milyar USD). Buna göre Türkiye için ekonomik kaybın yaklaşık 1,5-2 milyar USD olabileceği tahmin edilmektedir.

20 Geçmiş Pandemilere Göre
Avantajlar Antiviral ve antibiotik ilaçların olması Aşı geliştirilebilme imkânı Gelişmiş laboratuvar şartları Yoğun bakım şartlarının daha iyi durumda olması Yaygın iletişim araçlarının bulunması Sağlık Bakanlığı olarak hazırlıklarımızın olması Mevsim olarak yaza giriliyor olması Dezavantajlar Nüfus yoğunluğu Ülkeler arası yoğun yolcu trafiği Medyada zaman zaman yer alan panik oluşturan haberler Hijyen alışkanlıklarımız ?

21 DOMUZ GRİBİ SALGININDAN KORUNMANIN EN BASİT YOLU
Ana temaları: El yıkama ve Öksürük ve hapşırık sırasında ağız ve burnun tek kullanımlık mendil ile kapatılmasıdır.

22 DOMUZ GRİBİ SALGININDAN KORUNMANIN EN BASİT YOLU
Ana temaları: 3. Toplu yaşama alanlarını kullanan kişiler için korunma (okul, yurt). Yaşanılan ortak alanlar, sık sık havalandırılmalı. 4. Kişiler arası temas (öpmek ve tokalaşmak) en aza indirilmeli, temas sonrası eller yıkanmalıdır.

23 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Okullarda eğitim verilmesi Gerektiği hallerde okulların tatil edilmesi Gönüllü personel temininde destek verilmesi Sağlık Bakanlığınca talep edilen uygulamaların kriz yönetimi kapsamında gerçekleştirilmesi sağlanması hususunda destek vermelidir.

24

25

26

27

28 HİJYEN Sağlığa zarar verecek ortam ve olgulardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümüdür. Sağlık bilimi olup, temel ilgi alanı sağlığın korunması , geliştirilmesi ve sürdürülmesidir. Sağlıklı yaşama şartlarını öğreten bir bilim dalıdır.

29 Sosyal - Ekonomik Durum Aile Sağlık-Hastalık Durumu Coğrafi Özellikler
Kişisel Hijyeni Etkileyen Faktörler; Kültür Sosyal - Ekonomik Durum Aile Sağlık-Hastalık Durumu Coğrafi Özellikler Eğitim

30 Hijyen ile birlikte hastalıklara neden olan Mikroorganizmalar (Bakteriler, parazitler, mantarlar, kısmen virüsler) ve diğer enfeksiyon oluşturan etkenler ortamdan uzaklaştırılır. Birçok enfeksiyon hastalığının kontrolünde kişisel hijyen (temizlik alışkanlığı) çok önemlidir.

31 Mikroorganizmalar Suda Havada Toprakta Hayvanlarda
İyi yıkanmamış sebze ve meyvelerde İyi pişirilmemiş et ve balıklarda İyi yıkanmamış kaplarda İnsan ve hayvanların dışkılarında bulunur.

32 Mikroorganizmalar Dış ortamda virüsler uzun süre canlı kalabilmektedir. Çocuklarımızın sağlıklarını koruyabilmek açısından kişisel hijyen uygulamalarına ek olarak okul binalarımızın her türlü temizliği de çok önemlidir.

33 El Temizliği, Kişisel Hijyen Konusu İçinde; Vücut Bakımı Ve Temizliği,
Yüz-boyun Temizliği, Ayak Temizliği, Kulak Temizliği, Saçların Temizliği, Ağız- Diş Bakımı, Beslenme, Tuvalet Alışkanlığı Ve Temizliği Giyim Konuları yer almaktadır.

34 Mikroorganizmalar en çok
Kirli eller ve kirli sular ile bulaşır.

35 El Hijyeni Eller vücutta en çok kirlenen ve mikroorganizmalarla en çok temas eden organlardır. Elleri su ve sabunla yıkamak mikroorganizmaları uzaklaştırmanın en etkili yoludur ve hastalıkları önlemeye yardımcıdır. Hijyenik el yıkamanın amacı, eller üzerinde bulunan geçici bakterilerin tamamını, kalıcı bakterilerin ise bir kısmını ellerden uzaklaştırmaktır.

36 TEŞEKKÜRLER…


"GRİP Adıyaman Halk Sağlığı Müdürlüğü" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları