Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

IŞIK IŞIK IŞIK IŞIK Işık Kaynakları  Çevremizdeki ışık kaynakları ikiye ayrılır.  Işık üreten maddelere ışık kaynağı denir. 1. Doğal Işık Kaynakları:Kendiliğinde.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "IŞIK IŞIK IŞIK IŞIK Işık Kaynakları  Çevremizdeki ışık kaynakları ikiye ayrılır.  Işık üreten maddelere ışık kaynağı denir. 1. Doğal Işık Kaynakları:Kendiliğinde."— Sunum transkripti:

1

2 IŞIK IŞIK IŞIK IŞIK

3 Işık Kaynakları  Çevremizdeki ışık kaynakları ikiye ayrılır.  Işık üreten maddelere ışık kaynağı denir. 1. Doğal Işık Kaynakları:Kendiliğinde ışık yayan kaynaklar. 2. Yapay Işık Kaynakları:İnsanlar tarafından yapılmış kaynaklar

4 DOĞAL IŞIK KAYNAKLARI ŞİMŞEK GÜNEŞ ATEŞ BÖCEĞİ YILDIZLAR

5 ATEŞMEŞALEMUM GAZ LAMBASIAMPUL EL FENERİ YAPAY IŞIK KAYNAKLARI

6 ABAJURDENİZ FENERİ PROJEKTÖR TRAFİK LAMBALARI

7 Ay bir ışık kaynağı değildir. AY Güneşten aldığı ışığı dünyamıza yansıtır. Ay bir ışık kaynağı mı? Acaba

8 IŞIK NASIL YAYILIR?

9  Işık herhangi bir engelle karşılaşmadığı sürece her yöne doğrular halinde yayılır.

10 Işık neden yayılmadı? Işık neden yayılmadı? Kartonlar doğrusal olmadığından ışık yayılmaz. Kartonlar doğrusal olmadığından ışık yayılmaz.

11 IŞIK IŞINI IŞIN DEMETİ  Yayılan ışığın izlediği yolu gösteren doğrulara ışın yada ışık ışını denir.  Işınlar(ışık ışınları) birleşerek ışın demetini oluştururlar. IŞIĞIN YAYILMASI İLE İLGİLİ TERİMLER

12 IŞIĞIN MADDELERDEN GEÇİŞİ  Işığı geçiren maddelere saydam maddeler denir. Cam, ince naylon, asetat,su, hava vb.  Işığı az geçiren maddelere yarı saydam maddeler denir. Yağlı kağıt,buzlu cam vb. CamAsetat Yağlı KağıtBuzlu Cam

13  Saydam ve yarı saydam maddelerin kalınlığı arttıkça ışığı daha az geçirir, yeterince arttığında ışığı hiç geçirmez.  Işığı hiç geçirmeyen maddelere saydam olmayan yani opak maddeler denir. Mukavva, tahta, metal levha, derin su vb. Tahta Alüminyum Levha Karton

14 Işık yayılırken saydam olmayan (opak)bir cisim ile karşılaşınca cismin arkasına ulaşamaz.Bu nedenle saydam olmayan cisimlerin arkasında karanlık bir bölge oluşur.İşte bu bölgeye GÖLGE denir.

15  Gölge oluşumu cisimlerin şekline ve büyüklüğüne bağlıdır.  Bir cismin gölgesi kendisine benzer.Cisimlerin gölgelerini ekran üzerine düşürebiliriz.

16 FARKLI GÖLGELER  Saydam olmayan bir cisme iki ışık kaynağından ışık gönderilirse iki gölge oluşur.  Cisme daha yakın olan ışık kaynağının etkisiyle oluşan gölge açık,diğeri ise koyudur.  Cisme farklı yönlerden ışık geldiğinde cismin her iki yanında gölge oluşur.  Gölgeler,ışığın geldiği yönün tersi yönde oluşur.  Bir ışık kaynağının her iki yanına konulan opak cisimlerin,ışık kaynağının bulunduğu yerin tersi yönde gölgeleri oluşur.

17

18 GÜNEŞİN OLUŞTURDUĞU GÖLGELER  Sabah saatlerinde güneş ışınları eğik geldiği için uzun gölgeler oluşur.  Gölge batı yönüne doğru uzanır.  Öğle saatlerinde güneş ışınları dik geldiği için kısa gölgeler oluşur.  Akşam saatlerinde de aynen sabah saatlerinde olduğu gibi güneş ışınları eğik geldiğinden uzun gölgeler oluşur.  Gölge doğu yönüne doğru uzanır.

19 GÜNEŞ TUTULMASI Ay’ın Güneş ile Dünya arasına girmesiyle Güneş tutulması olur. Tam Gölge Yarı Gölge

20 AY TUTULMASI Tam GölgeYarı Gölge Dünya’nın, Güneş ile Ay arasına girmesiyle Ay tutulması olur.

21 Güneş TutulmasıAy Tutulması Güneş ve Ay Tutulmasını Karşılaştıralım Güneş ve ay tutulmaları belirli sürelerle gerçekleşen doğa olaylarıdır. Tutulmaların gerçekleşebilmesi için Ay, Güneş ve Dünya aynı doğrultuda olmalıdır.

22 HAZIRLAYAN:


"IŞIK IŞIK IŞIK IŞIK Işık Kaynakları  Çevremizdeki ışık kaynakları ikiye ayrılır.  Işık üreten maddelere ışık kaynağı denir. 1. Doğal Işık Kaynakları:Kendiliğinde." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları