Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

IŞIK VE SES ÇEŞİTLİ YÜZEYLERDE YANSIMA IŞIĞIN YAYILMASI Işık kaynağından çıkan ışınlar aynı ortamda bir doğru boyunca yayılır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "IŞIK VE SES ÇEŞİTLİ YÜZEYLERDE YANSIMA IŞIĞIN YAYILMASI Işık kaynağından çıkan ışınlar aynı ortamda bir doğru boyunca yayılır."— Sunum transkripti:

1

2 IŞIK VE SES ÇEŞİTLİ YÜZEYLERDE YANSIMA

3 IŞIĞIN YAYILMASI Işık kaynağından çıkan ışınlar aynı ortamda bir doğru boyunca yayılır.

4 TAM GÖLGENİN OLUŞMASI Gölge ışığın doğrusal yolla yayılmasından meydana gelir. Işık kaynağı tek ise tamgölge olur.

5 GÖLGE VE YARI GÖLGENİN OLUŞMASI Işık kaynağı birden fazlaysa gölge ve yarı gölge meydana gelir.

6 GÜNEŞ TUTULMASI Ay’ın Güneş ile Dünya arasına girmesiyle Güneş tutulması olur. Tam Gölge Yarı Gölge

7 AY TUTULMASI Tam GölgeYarı Gölge Dünyanın, Güneş ile Ay arasına girmesiyle Ay tutulması olur.

8 IŞIĞIN YANSIMASI Işığın bir yüzeye çarpıp geri dönmesine yansıma denir. Işığın bir yüzeye çarpıp geri dönmesine yansıma denir. Işık kaynağı olmayan cisimlerin üzerine düşen ışık, yansıyıp gözümüze ulaşarak cismin görünmesini sağlar. Işık kaynağı olmayan cisimlerin üzerine düşen ışık, yansıyıp gözümüze ulaşarak cismin görünmesini sağlar. Işık kaynağını göremediğimiz halde, ışığı yansıtan cismi görürüz. Işık kaynağını göremediğimiz halde, ışığı yansıtan cismi görürüz.

9 Dağınık ve Düzgün Yansıma Işık, pürüzlü yüzeye çarparsa dağınık, düz yüzeye çarparsa düzgün yansır. Işık, pürüzlü yüzeye çarparsa dağınık, düz yüzeye çarparsa düzgün yansır.

10 Gelen Işın,yansıyan Işın,normal Işık kaynağından aynaya gelen ışığa gelen ışın, aynadan yansıyarak giden ışığa yansıyan ışın denir. Işık kaynağından aynaya gelen ışığa gelen ışın, aynadan yansıyarak giden ışığa yansıyan ışın denir. Gelen ışının aynaya değdiği noktada, ayna yüzeyine dik olarak çizilen doğru parçasına normal denir. Gelen ışının aynaya değdiği noktada, ayna yüzeyine dik olarak çizilen doğru parçasına normal denir.

11 Yansımanın Yaşamımıza Olumlu Etkileri Yansıma, cisimleri görmemizi sağlar. Otomobillerde bulunan aynadan, yansıma sonucu, arkadan gelen diğer araçları görebiliriz. Bunlar olumlu etkilerdir. Yansıma, cisimleri görmemizi sağlar. Otomobillerde bulunan aynadan, yansıma sonucu, arkadan gelen diğer araçları görebiliriz. Bunlar olumlu etkilerdir.

12 Yansımanın Yaşamımıza Olumsuz Etkileri Ormanlara atılan cam ve parlak metal gibi maddeler ışığı yansıtarak kuru yaprakları tutuşturup yangına sebep olabilir. Ormanlara atılan cam ve parlak metal gibi maddeler ışığı yansıtarak kuru yaprakları tutuşturup yangına sebep olabilir. Çok parlak yüzeylerden yansıyan ışınların gözleri yorması da olumsuz etkilerdir. Çok parlak yüzeylerden yansıyan ışınların gözleri yorması da olumsuz etkilerdir.

13 Düz Yüzeylerde Yansıma Gelen Işık Normal Yansıyan Işık Gelme açısıYansıma açısı Işığın çarptığı yüzey parlak ve pürüzsüz ise ışık düzgün olarak yansır.

14 Pürüzlü Yüzeylerde Yansıma Gelen Işık Normal Yansıyan Işık Gelme açısı Yansıma açısı Işığın çarptığı yüzey pürüzlü ise dağınık yansıma olur.

15 Aşağıdakilerden hangisinde yansıma söz konusu değildir? A-)Akustik ses düzenlemelerinin yapılması B-)Ayın farklı evrelerinin gözlenmesi C-)Kışın koyu renkli kıyafetlerin giyilmesi D-)Aynada görüntünün oluşması NOT:Akustik:

16 Aşağıdakilerden hangisi dağınık yansımanın sonucudur? A-)Yeni mobilyanın yüzeyinin parlaması A-)Yeni mobilyanın yüzeyinin parlaması B-)Metal çerçevelerin mat görünmesi B-)Metal çerçevelerin mat görünmesi C-)Buzlu camın gölge oluşturması C-)Buzlu camın gölge oluşturması D-)Aymada görüntünün oluşması D-)Aymada görüntünün oluşması

17 Aşağıdakilerden hangisi daha çok düz yansımayı gerçekleştirir? A-)Sandalye B-)Tablo A-)Sandalye B-)Tablo C-)Araba D-)Şapka C-)Araba D-)Şapka


"IŞIK VE SES ÇEŞİTLİ YÜZEYLERDE YANSIMA IŞIĞIN YAYILMASI Işık kaynağından çıkan ışınlar aynı ortamda bir doğru boyunca yayılır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları